Zdravotní pojištění u DPP

Od: Datum: 12.03.16 18:18 odpovědí: 6 změna: 13.03.16 10:57

Dobrý den, když jsem si vydělala minulý rok na DPP každý měsíc do 10000 hrubého musela jsem si platit zdr. pojištění? Platila jsem si ho a teď jsem někde četla, že se platit nemusí?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.03.16 18:22
avatar

Zdravotní pojištění je povinné a tudíž se platit musí. Sociální ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.16 18:35
avatar

Pro odpověď, jestli jste si musela nebo nemusela platit zdravotní pojištění, uvádíte málo údajů - to, že jste pracovala na DPP do 10.000, nestačí. Zákon o zdravotním pojištění v § 7 uvádí několik kategorií poplatníků, za které platí stát - možná patříte do některé z nich a platit jste opravdu nemusela.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ben®
Datum: 12.03.16 18:55
avatar

Dobrý den, možná máte pouze "hokej" v pojmech - zdravotní je povinné, ale nemocenské je nepovinné. Uveďte odkaz, kde jste informaci četla. Zdravím!

doplněno 13.03.16 09:41:

wasube - myslel jsem to tak, že zdravotní pojištění je povinné a jde o ošetření lékařem.

Kdo si platí nemocenské pojištění (nepovinné), tak v případě nemoci dostává nějakou dávku (takto to je u OSVČ). Ovšem, je možné, že "hokej" v tom mám já (zatím jsem o své pravdě přesvědčený) .

doplněno 13.03.16 09:42:

http://jakpodnikat.cz/nemocenske-pojisteni.php

doplněno 13.03.16 10:17:

pt - děkuji Vám za upřesnění. Myslím, že jsem to i takto myslel, ale pojem zdravotní a nemocenské se může lidem zdát hodně podobný - a tazatelka mohla číst informaci o nemocenském. Ona, až se vrátí a bude děkovat za rady, tak nám to vysvětlí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.03.16 09:34
avatar

bene, přznám se že pojem nepovinné "nemocenské" mi nic neříká, můžete mi dát odkaz nebo vysvětlení? Předem díky.

Opravdu mě to hodně zajímá, v rodině máme i živnostníky a jiné osoby, které by to mohlo zajímat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 13.03.16 10:11
avatar

Bene, trochu Vám to upřesním, jedná se o dvě věci :

Zdravotní pojištění (pro ošetření v nemocnici)

Sociální pojištění + nemocenské pojištění (pro případ PN), sociální poj. je povinné, ale nemoc. poj., které je součástí soc. poj. je dobrovolné (u podnikatelů). - pt


doplněno 13.03.16 10:22:

"bene", je to možné, že se to plete. :)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.03.16 10:57
avatar

Možná upřesním ještě trochu víc:

Zdravotní pojištění - platí se zdravotní pojišťovně a slouží k tomu, aby Vás ošetřil lékař, aby se zaplatil pobyt v nemocnici, vyšetření na přístrojích atd. Prostě zdravotní péče.

Sociální pojištění - platí se Okrení správě sociálního zabezpečení a skládá se z důchodového pojištění (aby bylo z čeho spočítat důchod), nemocenského pojištění (aby vznikl nárok na nemocenské dávky) a pojištění na státní politiku zaměstnanosti (nepatrné % sociálního pojištění).

Nemocenské pojištění (součást sociálního) je pro OSVČ dobrovolné (povinné je jen důchodové). Znamená to, že když se OSVČ nepřihlásí k nemocenskému pojištění, nedostane nemocenské dávky (tzn. nemocenskou a peněžitou pomoc v mateřství). Jsou ještě dvě další dávky vyplácené z nemocenského pojištění, a to ošetřovné a vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství, ale na ty OSVČ nemá podle zákona o nemocenském pojištění (187/2006 Sb.) nárok nikdy.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.