Příspěvek na péči a příspěvek na bydlení

Od: Datum: 11.03.16 15:31 odpovědí: 5 změna: 12.03.16 10:57

Dobrý den, paní pobírá invalidní důchod a příspěvek na péči. Pokud by chtěla žádat o příspěvek na bydlení, započítává se jí do rozhodných příjmů důchod i příspěvek na péči?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.03.16 16:07
avatar

Příspěvek na péči není příjem. A už vůbec ne aby se z něho platily životní potřeby, jako strava, bydlení...Je to příspěvek na placení služeb.

Nemocný, kterému byl přiznán, si za tyto peníze obstarává placené služby, na které sám pro nemoc nestačí. Například uklid, nákup, umytí oken, donášku jídla - ne samotné jídlo ovšem. Asistenta, který vykonává to, co nemocný nemůže.
Bohužel hodně lidí to chápe jako přídavek k důchodu, jako nějaké zvýšení důchodu, ale tak tomu vůbec není. Takže příjem to není v žádném případě.

Takže se Vám ani nemůže započítávat do příjmů..Je to stejné jako s mobilitou, na kterou stát přispívá 400 kč měsičně každému, kdo vlastní půkaz ZTP.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.16 16:30
avatar

Úklid, mytí oken a pod., nejsou součástí péče, proto by tyto úkony neměly být hrazeny z příspěvku na péči.


doplněno 11.03.16 18:30:

Ano, příprava a podání jídla a pití je součástí péče.


doplněno 12.03.16 09:20:

Wasube: Vyhlášku č. 505/2006 Sb. znám dobře, byl to můj denní chleba. Vím, že z PnP lze hradit i péči o domácnost. Co je však jejím obsahem? Z metodiky MPSV vyplývá, že je to finanční hospodaření, manipulace s předměty denní potřeby, běžný nákup, ovládání spotřebičů, vaření apod.; O úklidu a mytí oken tam není ani slovo. Pečovatelské služby uzavírají s klienty smlouvy o poskytování péče, ktará je hrazena z PnP; jsou tam vždy vyjmenovány úkony, které budou klientu poskytovat. Pečovatelské služby, které znám, odmítají zakotvit do smlouvy úklid domácnosti, bylo by to nad rámec jejich poslání. Nemluvím o umytí talíře nebo hrnku, ale luxovat koberec nebo umývat okna, to skutečně není jejich práce.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: katulda
Datum: 11.03.16 18:12

A když nějakému člověku připravíte dietu, naporcujete, naservírujete...to je už na péči?

Datum: 11.03.16 23:10
avatar

https://portal.mpsv.cz/soc/ssl/prispevek

Mimo jiné se tam říká i péče o domácnost. Protože člověk, který se nemůže o sebe postarat, těžko bude mýt okna, nádobí a vysypávat kýbl, chodit na nákupy..logicky proboha. Platí to, co jsem napsala. Než něco napíšu, budto to vím, že to tak je, nebo si o tom něco přečtu.


doplněno 12.03.16 15:08:

Možná přijde vhod i toto:

č. 505/2006 Sb změna
http://www.epravo.cz/top/zako…ozdejsich-predpisu-19852.html

100785. Legislativní rada podpořila změnu pravidel pro dávky na bydlení
http://www.epravo.cz/zpravoda…-davky-na-bydleni-100785.html

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.03.16 10:57
avatar

bruno, nejdříve šmahem říkáte že nic se z toho nemůže platit za domácí práce, nyní ustupujete, že možná něco... Pokud to byl Váš denní chleba, pak lituju klienty, že jste jim poskytoval nefundované informace.

Měla jsem sestru, která z tohoto příspěvku si platila legálně sociální služby a okna + i věšení záclon, luxování...uklid jí přicházely dělat diplomované sestry. Takže o tom opravdu něco vím. Dávali jí na to potvrzení. Ty sestry pracovaly v sociálních službách. Uznává se i když z tohoto příspěvku se platí pomoc příbuzných, či uklidové služby. Je to tak, prosím, najděte si informace. Nikde to zakázáno prostě není, protože klient, neboli pacient, který se nedokáže obsloužit sám, nedokáže si udělat ani domácí práce. Inteligentní lidi to prostě chápou.

Otázka zněla, zda se příspěvek započítává do příjmů. Nezapočítává, protože je určen na služby nemocnému a to všechny služby, které nemocný potřebuje..

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.