Výpověď smlouvy o dílo - jak fakturovat

Od: odpovědí: 9 změna:

Mám písemnou smlouvu o dílo,přišla mi sms o ukončení této smlouvy.Jak se zachovat v takovém případě a jak fakturovat za minulý měsíc-nic podobného jsem zatím nezažil.Děkuji za odpovědi.

9 odpovědí na otázku

3x

Nejsem právník, ale pokusím se odpovědět. V případě, že máte písemnou smlouvu, je možné podle mého názoru ji měnit pouze na dohodě obou stran a písemnou formou. Domnívám se, že jednostranné ukončení formou SMS není dostatečné - pokud to tedy ujednání smlouvy neumožňuje. Ale bylo by to asi neobvyklé. Já bych doporučeným dopisem odmítla ukončení smlouvy a žádala její naplnění včetně finančního vyrovnání.

1x

Pokud je vaše smlouva kvalitní a validní, pak je v ní jistě zakotveno, v jakém případě smlouva zaniká. Většinou je to umrtím jedné ze stran nebo zánikem jednoho subjektu nebo po vzájemné dohodě. pro zrušení smlolouvy musí být důvod, který by měl být ve smlouvě také obsažen a většinou je to porušení smluvních ujednání a nekvalitně provedené dílo, nebo může být ve smlouvě dodatek, že smlouva zaniká automaticky při nesplnění některé s klíčových podmínek.- Já si do smluv nechávám dávat formuli, že dílo provedu podle smlouvy v dohodnutém termínu, ale jen za podmínky, že bude včeas placeno, nebo složeny zálohy. Bez splnění některé smluvní podmínky je důvodem k neplatnosti smlouvy. Také ve smlouvě je jistě napsáno, že jakékoliv dodatky a změnu budou provedeny pouze písemnou formou a po dohodě obou stran. Výpověd smlouvy je vlastně její změna a tudíž pro ukončení smlouvy musí být jen písemný dodatek.

Vše se odvíjí od toho jak máte smlouvu kvalitní a podrobnou a jaká ujednání tam máte. Takhle na dálku bez znalosti podrobností smlouvy a jejich dodatků tu budeme jen hádat co vše si smí strany dovolit a za jakých podmínek. pokud smluvně není ošetřeno jinak platí obchodně právní, nebo občanskoprávní zákoník a to podle toho v jakém statusu jsou jednotlivé strany a na které právní úpravě se dohodli pro případný spor.

Smlouva byla uzavřena před 15 lety

- ostatní ujednání-tato smlouva se uzavírá na dobu neurčitou.V případě nedodržení ustanovení daných smlouvou,vyhrazuje si právo objednatel prací do 24 hodin smlouvu vypovědět, zrušit a uzavřít smlouvu s jiným subjektem.

Asi nebudu mít šanci to nějak řešit,dokonce ani nechci chodit po soudech,ale moc mě uráží takové chování.

Pokud je důvod pro výpověd smlouvy nekvalitní dílo, musí to být prokázáno. Takže, jestli jste prováděl po 15 let nějaké práce pro objednatele a ten se rozhodl že nebude dál platit a výpověd smlouvy provedl v souladu se smlouvou pak musí dokázat, že ta vaše práce je skutečně nekvalitní. Vy mu pošlete fakturu za poslední období dle skutečně provedené práce a když nezaplatí, podejte na něj platební rozkaz u soudu. když se bude bránit argumentem nekvalitního díla, musí dokázat že skutečně bylo dílo vadné a že vy jste se ani nepokusil o nápravu dle platné právní úpravy kdy je to vaše povinnost ze zákona o spotřebiteli. Jestliže není schopen toto prokázat a bude toto jednání trvat roky, vy jej pak můžete žádat soudně o ušlý zisk, který by ste měl za okolností kdyby smlouvu neoprávněně nevypověděl. Tedy pokud jste za předchozí rok u něj vydělal v průměru 200000,- a soud se potáhne 2 roky a po tu dobu nebudete mít tento příjem a prokáže se vaše pravda, pak jej můžete žádat o 400000,- tedy právě ten ušlý zisk. Být váma bránil bych se.

nevím,jak a kde začít-potřebuji záležitost projednat s někým osobně nebo po telefonu,ale taková možnost tady asi není

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]