Jak podat výpověď?

Od: Datum: 10.03.16 20:39 odpovědí: 2 změna: 11.03.16 23:02

Prosím radu pro kolegyni. Od loňského dubna byla doma na neschopence. Teď v březnu měla nastoupit zpět, ale lékař / závodní / ji nedal posudek, protože ze zdravotních důvodů nesmí dělat dřívější práci. Zůstalo ji ještě 13 dní staré dovolené, kterou zaměstnavatel doporučuje vybrat do konce března, protože ji nerad proplácí. Jak nejlépe postupovat, aby měla vše zaplaceno a neměla prodlevu v placení zdrav. pojištění. Díky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.03.16 22:15
avatar

Vaše kolegyně nemusí nic řešit, situaci musí řešit zaměstnavatel.

Nemůže-li kolegyně na základě posudku závodního lékaře vykonávat sjednaný druh práce,

je zaměstnavatel povinen ji do 15 dnů převést na jinou vhodnou práci.

Pokud pro ni takovou práci nebude mít, může jí dát výpověď.

(Dokud nevíme důvod výpovědi, nelze říci, jestli kolegyni vznikne nárok na odstupné.)

Nebude-li zaměstnavatel mít vhodnou práci ani na výpovědní dobu,

půjde o překážku na straně zaměstnavatele, za niž jí bude náležet náhrada mzdy.

______

Pokud by zaměstnavatel kolegyni do 15 dnů nepřevedl na vhodnou práci,

mohla by okamžitě zrušit pracovní poměr podle § 56, odst. 1 písm. a),

podle odst. 2 téhož paragrafu by jí v takovém případě vznikl nárok na náhradu mzdy

za dobu odpovídající výpovědní době (většinou za dva měsíce).

Pozor: Nejde o "okamžitou výpověď" (ta neexistuje), ale o okamžité zrušení.

______

Jenom bych doporučila si v případě návrhu rozvázat pracovní poměr dohodou ohlídat,

aby zaměstnavatel v písemné dohodě uvedl důvod ukončení zaměstnání.

Od důvodu se bude odvíjet nárok na odstupné a na výši podpory v nezaměstnanosti.

Pozor, pokud zaměstnavatel navrhne rozvázání pracovního poměru dohodou,

není kolegyně povinna na návrh přišstoupit. Pak by zaměstnavatel musel situaci řešit výpovědí.

___

Za uchazeče o zaměstnání hradí zdravotní pojištění stát.

Kolegyně by si musela zdravotní pojištění hradit sama (1.337 Kč měsíčně) pouze v případě,

že by po celý kalendářní měsíc nebyla ani zaměstnána ani v evidenci úřadu práce.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: m123
Datum: 11.03.16 23:02

Děkuji moc za odpověď.

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.