Zvýšený cukr - cukrovka?

Od: Datum: 10.03.16 15:57 odpovědí: 23 změna: 11.03.16 19:11

Dobrý den,

píšu sem dotaz za mamku. Je jí 50 let a na prohlídce jí zjistili, že má zvýšený cukr - cca 7,4 a řekli jí, že to je nejspíš začátek cukrovky. Měla přijít za pár týdnů na měření dlouhodobého cukru. Tak se rozhodla, ze strachu z léků, že něco shodí, jelikož měla nadváhu a její životní styl nebyl zrovna zdravý. Shodila asi 6kg a cukr jí naměřili 6,9. Dostala léky na cukrovku a průkaz diabetika. Ale jelikož je její doktor trochu pověstný tím, že je hned se vším rychle hotov, tak si teď není jistá, jestli to nebylo unáhlené, jelikož má ještě tak 10kg nadváhu. Jelikož má za měsíc a půl další měření, tak přemýšlí, zda by neměla ještě s léky počkat, shodit nějaké to kilo a zachovat se až podle naměřeného cukru. Ale jelikož si přečetla o následcích neléčeného diabetu, tak se toho trochu bojí. Proto jsem se chtěla zeptat, zda s tím nemáte někdo zkušenosti a neporadili byste nám, co by bylo nejlepší řešení. Přece jen jednat na vlastní pěst by se nemuselo vyplatit, ale na druhou stranu jakmile lékař nasadí takové prášky, tak je málokdy stáhne.

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.03.16 16:19
avatar

Víte proč by se jednání na vlastní pěst nemuselo vyplatit? Může nastat polyneuropatie, to je stav, kdy začnou odumírat nervy v dolních končetinách. Může se jí udělat to, čemu se říká diabetická noha. Mohou se jí udělat bércové vředy. Může začít slepnout. *hej*Tohle a mnohem více přináší sebou zanedbaná cukrovka. Na každý problém, který jsem vyjmenovala, se zeptejte strejdy Gůgla. A mamince to ukažte!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: barbora555
Datum: 10.03.16 18:13

Děkuju za odpověď, ale jak jsem psala, sama si to gůglila, takže vaše odpověď je trochu zcestná. Jde o to, že si není jistá, zda to cukrovka je...těžko se projeví vedlejší účinky něčeho, co nemáte. Ale jelikož je i šance, že ji má, tak nechce neuváženě vysadit prášky, právě kvůli těm vedlejším účinkům. Proto jsme sem daly tu otázku, zda má třeba někdo zkušenost s léčením zdravým jídelníčkem a pohybem..a tak...případně, zda se to po čase někomu natolik zlepšilo, že mohl prášky zcela vysadit.

Datum: 10.03.16 19:09

No tak to jste se špatně zeptala a napsala...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.03.16 20:59
avatar

Barboro. Jsou jen dvě možnosti. Buď má vaše maminka cukrovku, nebo ji nemá. Nic mezi tím neexistuje. Zvýšené hodnoty cukru v krvi i při druhém vyšetření naznačují, že cukrovku má. Opravdu je možné situaci hodně zlepšit úpravou váhy směrem dolů, dietou, fyzickým pohybem. A to natolik, že třeba budou i nadále stačit jen ty prášky. Ale to maminka asi ví. Dostala v poradně průkaz, a tak i od doktora důkladné školení. Určitě si vyslechla i prognózu. Ale moc nepočítejte s tím, že by někdy vysadila prášky. Je to dost nepravděpodobné. Proto jsem radil dole ten glukometr. Mít přehled pro vlastní klid, se vyplatí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.16 00:02
avatar

Diabetolog mi naměřil cukr 8,5, bez jakéhokoliv pití sladkého roztoku a konstatoval, že je to jasná cukrovka, Léčím se už tak 5 let, běhala jsem s ní bez diagnózy asi 12 let /podle potíží, které s léčbou ustoupily/. Dostala jsem prášky a dietu. Cukrovka mně překvapila, protože se všude píše, že ji mají většinou lidé s nadváhou, milující sladké a jeden z příznaků je stálá žízeň. Ani jedno u mne neplatilo, ale asi dědičnost, protože babička ji dostala v dost vysokém věku, můj otec asi v 70ti a já ještě o hodně dříve. Cukr si držím "na uzdě" udržováním váhy, stravou a pohybem. Kromě vyloučení tuků, sladkých věcí, těstovin, uzenin, jím normálně všechno. Většinou mám cukr dobrý. Horší jsou případy, kdy lidé jedí všechno, bez ohledu na to, co jim škodí. Pak se cukrovka zhoršuje, až skončí na inzulínu a když si nedají říci, tak s těžkými následky. Nejprve jsem se naučila počítat chlebové jednotky a striktně dodržovala docela přísnou dietu pro diabetiky. Podle váhy a výsledků cukru, jsem si postupně začala povolovat některé potraviny a ztrochu zvyšovat porce, když jsem dostatečně zhubla. Podle váhy a výsledků krve jsem se s tím naučila pracovat a jsem v pohodě, výsledky dobré. Cholesterol mi lékař léčil, ale četla jsem, co je to za sajrajt a tak když jsem se na to zeptala, přestal mi je psát. Bylo vidět, že si myslí asi totéž. A ani už nesportuju, jen makám na zahradě a u toho se hýbu docela dost a stačí to. Nejhorší je to zimní vysedávání, to někdy cítím, že asi mým nohám moc neprospívá, ale větší problémy zatím nemám. Podle mně, nemusí maminka panikařit, když si nemoc, svou neukázněností, sama nebude zhoršovat, tak se ani nijak nemocná nemusí cítit. Můj otec má 83 let, je k sobě zbytečně až moc tvrdý, protože se mu nikdy nechtělo počítat nějaké jednotky, nebo kalorie, ale cukr má výborný a je také stále jen na práškách, /Děsí ho možná amputace, nebo oslepnutí/. Podle mne, maminka má jasnou cukrovku. K příznakům patří časté močení, žízeň, rozostřené občasné vidění, někdy zmatečnost, horší myšlení, únava, ale to vše při vysokém cukru v krvi. To člověk na sobě pozná, že má asi vysoký cukr. Já do dneška ani glukometr nemám, stačí dodržovat dietu, hýbat se a poslouchat" řeč těla."

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.03.16 16:57

Ahoj.Mamka měla jít na to měření na cukr.To je ráno nalačno -v ambulanci vypije pulitr sladké vody a pak ji třikrát po hodině odeberou krev.Tak přesně změří jestli má cukrovku nebo to jen tak najednou vyskočilo.Tak jsem to měl i já a pak zjistli cukr v pořádku.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.03.16 18:16
avatar

Ať do toho vrazí asi tak 1000kč a koupí si glukometr. Proužky do glukometru(většinou jich je 50 v jedné krabičce) stojí, podle typu, od 400 do 800kč. Ať se měří pravidelně alespoň dvakrát denně, nejlépe ráno na lačno a potom asi hodinu a půl po jídle, a tím získá přehled o hladině cukru v krvi. Na Lačno je správná hladina do 6, po jídle by neměla překročit 8. Nemusí se stresovat jak je na tom, jestli brát nebo nebrat prášky. Ze začátku určitě brát. Těch 6,7 je zvýšená hladina. Sice nic moc, ale. No a když bude mít fyzickou námahu a shodí nějaké to kilo, tak se může stát, že se jí cukr vrátí na normální úroveň. Ale díky glukometru bude mít perfektní přehled o hladině cukru v krvi.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 10.03.16 20:37

Já bych to zkusila. Podle mě za měsíc a půl neoslepne a ani jí noha neupadne, zvlášť když chce změnit životosprávu a zhubnout, což je báječné rozhodnutí (ovšem hubnout lepším jídelníčkem a přiměřeným pohybem, ne hladověním). Tyhle kopmplikace jsou problémem spíš u dlouholetých případně neukázněných pacientů. S hodnotou 6,9mmol/l patří mezi pacienty s nízkým rizikem a uspokojivou hodnotou, vlastně se jedná o prediabetes.

Jak je to dnes nevím, ale když měla diabetes babička, byl postup dieta, léky, inzulin. Ale chtějte dnes po někom, aby změnil jídelníček, začal sportovat a chtějte po doktorech, aby jídelníčku rozuměli a uměli dobře poradit, předepsat léky je jednodušší. Mně taky doktorka předepsala léky na zvýšený cholesterol, prý změna jídelníčku nepomůže, když mám 55kg, tučné nejím, uzeninami se nepřecpávám... Ale zato jsem v kuchyni používala slunečnicový olej, který má jen omega 6 kyseliny a žádné omega 3, 5x týdně obědvala v jídelně, kde dozajista vaří na palmovém oleji a vůbec jedla výrobky, které ho obsahují. Ale radu, abych se těmto dvěma olejům vyhla, tu jsem nedostala. Předepsat léky je přece tak jednoduché a farmaceutické firmy potřebují vydělávat. To tak, aby se lidi léčili potravinami. Na tom nikdo nevydělá a pacient navíc ušetří.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ruze®
Datum: 10.03.16 22:02
avatar

Nevím,k jakému doktorovi maminka chodí,ale měla by jít ke specialistovi-diabetelogovi.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: balzerka
Datum: 10.03.16 22:32

Já bych vyhledala výživového poradce, aby hubnutí neuškodilo a prospělo v boji se zvýšeným cukrem. Upravíte si stravování.Tady nejde jen o cukr, ale i o tuky, B vitaminy, chrom ve stravě atd . Pak zařaďte dostatek pohybu a pravideně. Aspoň hodně chodit. V lékárně mají potravinové doplňky tipu Diastabil. Někdo tu psal, že buď cukrovku máte nebo ne. To není tak "černobílé". Ty první změny se prezentují jako porucha glukozové tolerance, kde se to řeší dietou .Tu poznají v laboratoři, když se pije ona sladká voda a odbouráváte cukr pomaleji, než zdravý člověk. Co je ještě mít třeba na paměti, že pokud si dáte něco sladkého, tak pobýt déle v klidu, nesportovat, vyhnout se tělesné námaze, dokud se cukr z krve neuklidí, aby tolik "neleptal"cévy. A taky pečovat o játra, nepřetěžovat je alkoholem, tučnými a smaženými jídly. Ony se podílejí na metabolismu cukrů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.16 10:49
avatar

S tím nepohybem při snězení něčeho sladkého u diabetu druhého typu by se dalo s úspěchem pochybovat. Tak za první - diabetik druhého typu nic sladkého jíst nesmí, musí vyloučit cukr ze svého jídelníčku. Za druhé, zvýšenou hladinu cukru je možno upravit směrem dolů i pohybem za předpokladu, že není glykémie na hranici 20. To pak samozřejmě je pohyb už nebezpečný, neboť zvýšeně zatěžuje srdce.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: balzerka
Datum: 11.03.16 13:47

Jsem 19 let v evidenci diabetologa, ale pořád to držím životosprávou. Inzulin jsem dosud nepotřebovala.Ten nepohyb po případném snězení něčeho sladkého mi doporuručil lékař. Má to logiku, proč neporadit dál. Sladkému se vyhýbám, ale stalo se např., že na akci nám dali rajskou, ve které je skrytý cukr. Ostatní šli na volejbal, já si dala pauzu a klid.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: iru
Datum: 11.03.16 12:20

Přesně tak, dobrého výživového poradce. Sama jsem výživový poradce a cukrovka II. typu se dá vyléčit změnou životosprávy. Držím palce, vždycky ráda vidím, když někdo jen nebere bezmyšlenkovitě prášky a je ochoten něco změnit. Ideální by byla spolupráce lékaře s poradcem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.16 18:28
avatar

Balzerko, já to slyším ze všech stran úplně obráceně, vč. lékařů! Když si dám sladké, tak jedině, když to jdu energeticky vydat, žádné v klidu zažívat sacharidy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.03.16 23:13

Dědovi (74 let) před rokem naměřili 7,1, od té doby začal jíst zdravě, vynechal úplně cukr apod. Minulý měsíc byl na kontrole, doktorka mu naměřila 5,2. Říkala mu, že hodnoty od cca 4-6 jsou v normě, lehce zvýšená do 7.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.03.16 23:42
avatar

životosprávu chválím, ale ať maminka co nejdříve si zažádá o provedení zátěžového testu na cukrovku - to je standardní postup. Neexperimentujte! Poškození cukrovkou nelze vrátit zpět. Lék první volby je s obsahem metformini. Lék vyzkoušený už nějakou desítku let, bez komplikací. Nezpůsobuje hypoglykémii (nízkou glykemii)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.03.16 10:46
avatar

Pokud vaší mamince diagnostikovali cukrovku druhého typu, tak určitě by měla ze své stravy vyloučit cukr a výrobky z něho - sladké, nesladit cukrem apod. Měla by držet dietu, to znamená jíst určitě množství sacharidů, tuků... ale o tom byla jistě vaše maminka poučena. Ty léky brát musí, budou jí pomáhat právě s tím zvýšeným cukrem. Pokud ještě upraví svoji váhu směrem dolů, tak to bude pro ni jedině dobře, pokud se ovšem nedostane na hranici anorexie. Co způsobuje problémy diabetu - to je právě ta zvýšená hladina cukru v krvi. Je-li cukrovka léčená, diabetik dodržuje dietu, pohybový režim apod. - může se komplikacím diabetu vyhnout. Chce to od diabetika ale velikou kázeň.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.16 12:55

Šel bych se v první řadě poradit s diabetologem a ne výživovým poradcem nebo jiným šarlatánem. Diabetolog má zkušenosti se stovkami případů a není v jeho zájmu cpát do někoho zbytečně prášky nebo inzulín. Pokud narazí na spolupracujícího pacienta, který bude ochotný změnit životní styl, tak to pro něj bude příjemná změna. Prášky se nasazují proto, že diabetici 2.typu většinou ztrácejí vnímavost k inzulinu a prášky ji pomáhají zvýšit.

Výživový poradce je kdokoliv, kdo si to napíše na dveře a v lepším případě má vygoogleno o trochu víc informací než vy. V horším případě šíří nějaké vlastní domněnky a bludy.

Diabetolog vám vysvětlí jaká je optimální glykemie, co je to ten dlouhodobý cukr (glykovaný hemoglobin) a proč se dělá glykemická křivka (vypití glukozy a několik měření v 30min intervalech). Vysvětlí také, jak by měl vypadat jídelníček a že není důležité sledovat jen cukry, ale hlavně sacharidy. Dostanete tabulky, z kterých zjistíte spoustu překvapujících informací (třeba že rohlík má skoro stejně sacharidů jako buchta).

Podle mě je zbytečné si kupovat glukometr, diabetici na něj mají nárok ze zdravotního pojištění, jen na testovací proužky jsou nesmyslná omezení. Fakt bych se nebál a šel za tím diabetologem a v klidu s ním všechno probral.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.16 14:35
avatar

Cukrovka je TICHÝ zabiják! Neboilí,, pokud se neměří hladina krevního cukru tak se o ní neví apak najednou může být konec!Každopádně norma pro ZDRAVÉHO člověka je 5,5,takže pokud již má kolem 6,9 není jen na dietu a sledování ale na léčbu!Zatím jen medikamentózně!Léky na cukrovku ba neměl psát obvodní ale odborný lékař minimálně jen internista!

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 11.03.16 18:37
avatar

Většina diabetiků u nás běhá s nerozpoznanou cukrovkou řadu let, píše se to i v odborných knihách, ale nakonec se ten stav /zbytečně/ tak zhorší, že se na ni konečně přijde. Máte pravdu, můj obvoďák se usmíval 2 roky, že tohle cukrovka ještě není a gynekolog šílel, ať jdu okamžitě k diabetologovi. Tak jsem šla a on se rozčíli, že jakmile je hodnota krevního cukru nad 5,8, tak že je to jasná cukrovka. A nepotřeboval nic měřit.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.03.16 19:02
avatar

Já osobně bych každopádně dal přednost zdravému životnímu stylu, zdravé stravě, totální absenci alkoholu před práškama. Nejsem jejich zastánce. Ale tím samozřejmě nikho nenabádám k této činnosti. Každý ať se zařídí dle svého svědomí. Jen říkám, jak bych jednal já.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.16 19:07
avatar

Samuraji, ikdybyste věděl, že vám budou muset uříznout nohy? Ikdybyste věděl, že oslepnete? Fakt? Zdravý životní styl? Výsledek toho by mohla být slepota nebo pahýly místo nohou? Zdravvý styl, zdravá strava, když vám něco nefunguje? To myslíte vážně?


doplněno 11.03.16 19:18:

Samuraji, ale ten počátek, právě on může započít s nevratnou degeneraci nervů v nohách, s problémy s cévami, které nakonec končí bércovým vředem. Je to pěkné označení toho, že člověk hnije zaživa v dolních částích lýtek. V očích odůmíráním nervů a cév na očním pozadí. Všechno je nevratné, nedá se to napravit. *plac*


doplněno 11.03.16 19:32:

http://ocnivady.cz/o-lidskem-oku/cukrovka-a-nase-oci*plac*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.16 19:11
avatar

Babičko, tak samozřejmě když už by to bylo v nějaké pokročilé fázi, jednal bych jinak, já to myslím tím způsobem. kdyby mi doktor řekl, že mám počínající cukrovku a že by to bylo potřeba nějak srovnat. Tak v tuto chvíli říkám, že bych dal přednost zdravému životnímu stylu, protože tím jde srovnat mnohé věci, mám to vyzkoušené.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.