Výpověď ze zdravotních důvodů - odstupné?

Od: Datum: 09.03.16 13:02 odpovědí: 7 změna: 09.03.16 20:30
Dobrý den přeji,potřeboval bych poradit od nějkého ráce , co se pohybuje v pracovním právu a tak.Před rokem se mi stal úraz ,výhřez ploténky, při prácii jsem zvedal 30-ti kilové břemeno a už to bylo , v práci se to nesepisovalo ,takže jako pracovní úraz to vedené není.Rok jsem marodil , zkusil poždádat o ID , ale bez úspěchu a po ukončení PN jsem se vrátil zpět do práce. Doktorka mi říkala , že mi nedoporučuje se tam vracet a i toto napsala do zprávy pro podnikového lékaře. Teď mi jde o to , když podnikový lékař vyhodnotí můj zdravotní stav jako nepůsobilý k práci a zaměstnavatel nebude mít jiné místo , tak mi bude muset dát výpověď.Teď ale otázka , jestli budu mít nárok na odstupné , když jsem nastupoval do zaměstnání , tak jsem se podrobil vstupní lékařské prohlídce jako naprosto zdravý člověk.Na internetu jsem hledal ,ale je to hrozně nepřehledné a ze zákoníku práce to moc nechápu , tak prosím zbytečně nekopírujte , potřebuji jednoduchou odpověď , zek které se dozvím , jak na tom aktálně jsem s tím případným odstupným. Sám výpověď dávat nebudu , ta práce mi až tak nevadí a zvládám ji i s téma zádama.Děkuji za odpovědi.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: hk
Datum: 09.03.16 13:13

Proboha, proč jste to neohlásil jako pracovní úraz? Myslím, že odstupné nedostanete. Zaměstnavatel namítne, že nezpůsobilost jste si zavinil sám mimo pracovní poměr, a že je to váš problém, že nemůžete pracovat. Já bych se raději zkusil s chlebodárcem domluvit, že mi dá odstupné (třeba mírně nižší) a já ho nebonznu, že neohlásil (nebo znemožnil ohlásit - to nepíšete) pracovní úraz.

Ohodnoceno: 0x

Od: kadlec
Datum: 09.03.16 13:16

Děkuji za odpověď. Bohužel to nebylo zapsané , mám to pouze hlášené u lékařů ve zprávách , že se to stalo v práci.

Datum: 09.03.16 13:22

Další vykuk co radí podvodné chování a vydírání zaměstnavatele...

Od: hk
Datum: 09.03.16 13:28

Vykuk je spíše zaměstnavatel, který porušil ohlašovací povinnost a nejspíše způsobil doživotní poškození zdraví tazateli, který možná za čas skončí v předčasném důchodu.

Datum: 09.03.16 13:25

Nic neni černobílé, pracovní úraz může třeba taky pramenit z nedodržení zásad bezpečnosti práce...

Datum: 09.03.16 13:39

Pokud můžete pracovat dál, tak pracujte. Pokud ne, at vás zaměstnavatel přeřadí na jinou práci. Pokud ne a vy nebudete ze zdravotních důvodů moct práci vykonávat, pak je překážka na vaší straně a žádné odstupné nečekejte.

Také nechápu, proč jste to IHNED nehlásil jako pracovní úraz?!

Ohodnoceno: 2x

Datum: 09.03.16 20:30

Máte na pracovní úraz svědky? Ohlásil jste pracovní úraz zaměstnavateli

(nadřízenému)? To, že zaměstnavatel porušil svou povinnost, nemusí znamenat,

že byste neměl nárok na odškodnění etc.

___

Vznik nároku na odstupné závisí na tom, z jakého důvodu dá zaměstnavatel zaměstnanci výpověď.

Pokud byste obdržel výpověď podle § 52 písm. a) až c), měl byste nárok na odstupné ve výši jedno-

až trojnásobku průměrného výdělku.

Pokud by šlo o výpověď pro dlouhodobou ztrátu zdravotní způsobilosti pro následky pracovního úrazu

(podle § 52 písm. d), měl byste nárok na odstupné ve výši dvanáctinásobku průměrného výdělku.

(Před tímto výpovědním důvodem zaměstnavatelé často dávají přednost důvodu s nižším odstupným.)

Pokud by ale ztráta zdravotní způsobilosti nebyla následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání,

dal by Vám zaměstnavatel výpověď podle § 52 písm. e) – bez odstupného.

_____

Dokud neznáme důvod výpovědi, nelze určit, jestli ani na jak vysoké odstupné byste mohl mít nárok.

_____

Není-li má odpověď srozumitelná, ptejte se klidně dál.

(Jen poprosím zde, abych nemusela dohledávat předchozí dotaz.)

Ohodnoceno: 3x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.