Kmenový zaměstnanec pod agenturu-mám přijmout

Od: Datum: 07.03.16 15:48 odpovědí: 12 změna: 07.03.16 21:21

Zdravím,dnes jsem se v práci dozvěděla jobovku. Ve firmě pracuji od jejího vzniku t.j. 14 let. Mám smlouvu na dobu neurčitou,práci a kolegy mám moc ráda,svoji práci dělám nejlépe jak umím,nikdo si zatím na mne nestěžoval a snad jsem i oblíbená.:) Je to 3 roky,co nastoupil do funkce nový ředitel a aby mél přehled, nechal udělat personální audit. Po jeho vyhodnocení mu auditor doporučil oddělení ve kterém pracuji já a další 3 kolegyně převést pod prac.agenturu. Zatím nevím,jak se k tomu vedení postaví,ale chci být připravena. Podotýkám,že i s ředitelem mám dobré vztahy,ale chápu,že on musí hájit zájmy firmy. Mám tedy v případě,že dostanu výpověd nárok na odstupné? Když by nás agentura chtěla zaměstnat,tak také? Vím,že pod agenturou bych tratila finančně a připadala bych si degradovaná :).

Prosím o Vaše rady a názory,jsem trochu zmatená,nevím jak bych zvládla psychicky, pracovat pro firmu a lidi které mám ráda a nebýt jejich součástí,připadala bych si s prominutím jako prostitutka,která pracuje pro pasáka. Nebylo by lepší v tomto případě odejít s těžkým srdcem a hledat práci jinde? Děkuji za Vaše rady a názory. JISKRA


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.03.16 16:08
avatar
Pokud nepodepisete vypoved dohodou nebo nedostanete vypoved za hrube poruseni. Tak mate narok na odstupne.
Jinak agentura je napytel. Mene penez , mene vyhod a nova smlouva.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.03.16 16:34

Děkuji Vám,vím,že agentura dá lidem minimum,dělala bych v podstatě to samé,za pár peněz. Když mi agentura nabídne,že mohu zůstat a pracovat pod ní, já odmítnu,neriskuji tím,že přijdu o odstupné nebo v případě zaregistrování se na UP o podporu? Ještě nikdy jsem nebyla bez práce a to mám 10 let do důchodu,tak jsem z toho fakt nervní. JISKRA

Datum: 07.03.16 17:14
avatar

Pozor na chybu v první odpovědi!

"Výpověď dohodou" neexistuje a pokud byste se zaměstnavatelem uzavřela dohodu o rozvázání pracovního

poměru dohodou bez uvedení výpovědního důvodu, nevznikl by Vám nárok na odstupné.

Navíc by se Vám v případě evidence na ÚP krátila podpora v nezaměstnanosti.

___

Já bych na návrh zaměstnavatele nepřistoupila (není to Vaše povinnost).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.03.16 17:39

Děkuji Vám,škoda,že už jsem bez bodu. Tak příště. Když tedy zamítnu práci pro agenturu,musí mi firma dát výpověd pro

nadbytečnost, nebo jaká je přesná definice a odstupné? Nevím,kde se poradit,na personálním ve firmě budou logicky loajální...

Datum: 07.03.16 19:16
avatar

Ve výpovědi musí být uveden důvod ukončení pracovního poměru.

Tady podle mne přicházejí v úvahu dva důvody – organizační důvody/nadbytečnost (§ 52 písm. c)

nebo zrušení části zaměstnavatele (§ 52 písm. a). Důvod určí ten, kdo výpověď dává – zaměstnavatel.

Můžete přistoupit i na dohodu, ale v tom případě byste si musela ohlídat, aby zaměstnavatel

důvod ukončení zaměstnání uvedl v písemné dohodě (na slib nedávejte).

Dohodu si před podpisem můžete vyžádat k prostudování a zkonzultovat ji s právníkem – specialistou na pracovní právo.

Poradu na personálním odd. nedoporučuji, bude na straně zaměstnavatele.

Také byste mohla dohodu naskenovat a po znečitelnění identifikačních údajů vložit sem.

___

Výpověď konzultovat nemusíte, u ní jen potvrdíte převzetí. Váš podpis nebude vyjadřovat Vaši vůli ani souhlas,

tzn., že nepůjde o dobrovolné ukončení zaměstnání bez vážného důvodu.

Ani dohoda obasahující jeden z výše uvedených důvodů se nebude posuzovat jako dobrovolné ukončení zaměstnání.

[Snad jsem nic nezapomněla...]

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.03.16 21:21

Ivzez mockrát Vám děkuji za Vaše cenné rady a čas. Krásný večer.

Od: jenda2
Datum: 07.03.16 16:49

Agentura = stejná práca za polovinu peněz. To je lepší nechat si zrušit místo, tím získat odstupné a jít pryč. A to vaše srovnání je přesné.

V bývalé firmě agentura účtovala 150 Kč/ hod, platila 70,-. K dovolené se stavěli jako že ne.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.03.16 17:03

Děkuji Vám za názor,v kolektivní smlouvě máme,že při zrušení prac.pozice náleží zaměstnanci odstupné 5 platů,ale je to tento případ? Oddělení by zůstalo,ale bylo by nabídnuto možná i se zaměstnanci prac.agentuře. Jde tedy o výpověď pro nadbytečnost s nárokem na odstupné? Nedělám si iluze,že by firma zaplatila odstupné 4 lidem bez nějakých vytáček,mám si dát na něco pozor?

Od: asd1
Datum: 07.03.16 17:06

Nárok na odstupné mít budete pokud nepodepíšete výpověď dohodou..

Můžou na vás ušít boudu a vyhodit vás pro porušení povinností atd.

Není náhodou audit propojený a agenturou? Jakože agentuče dohodí kšeft a bude mít provizi...

Na vašem místě bych pod agenturu nešel, buď zůstanete jako dosud nebo odstupné a jiná práce...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.03.16 17:19

Děkuji za názor,vidím to stejně.. Jestli v tom hraje roli nějaká malá domů pro někoho,těžko zjistím a snad ani nechci. V dnešní době je to víc než pravděpodobné...každý je někoho kamarád..příbuzný,známý atd. Peníze nesmrdí...!

Datum: 07.03.16 17:13
avatar

Firma se obvykle snaží vyhnout se odstupnému tím, že tě vlastně předá firmě jiné. Tedy ti nadále zajistí práci. Tam je potřeba si ohlídat, aby to bylo za stejných podmínek a aby ve smlouvě nebyla uvedena zkušební lhůta. Sám jsem takto párkrát ve smlouvě při podpisu zkušební lhůtu natvrdo vyškrtnul.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.03.16 17:27

Děkuji,no za stejných podmínek,to by muselo být i s platebním výměrem,na to by žádné agentura nepřistoupila. Agenturám nejde o to, dát lidem slušně placenou práci,ale nechat si za lidi slušně zaplatit a dát jim zákonem stanovené minimum. Z čeho by chudáci majitelé a jejich rodiny a milenky žili? ;)

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.