Vliv modrého světla na spánek

Od: Datum: 03.03.16 16:51 odpovědí: 12 změna: 04.03.16 14:00

Jaký vliv má modré světlo na organismus v souvislosti se spánkem? Prý to nějak blokuje tvoření nějaké látky(hormonu) a není to zdravé. Proč zrovna modrá a jaké vlnové délky(či frekvence, vlnový vektor nebo energie v eV). Jak se to projevuje.

Mě by zajímalo, v jakých intenzitách to vadí, a na jaká místa (kůže, tvář, oči) a co to dělá. A v jakém věku to je nebezpečné a jaké to může mít delší následky a jak dlouo trvá, než se to srovná. Je nástup okamžitý(když si před spaním budu dívat na displej telefonu)? Jaká dávka stačí, aby se "blbě spalo".

Ty zdroje nás obklopují - diody na routerech, elektronice, a samozřejmě i v zapnutýchdisplejích a TV (kvůli RGB - modrá je tam tedy přítomna) , tedy i displeje telefonu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hk
Datum: 03.03.16 17:01

Čučením na displej mobilu před spaním si akorát tak zkazíte postupně oči. Bludy o modrém světle a spaní jsou nesmysl. Samozřejmě každé sledování TV do doby spaní mozek nabudí k činnosti. Zrovna jako sezení u PC nebo hraní v mobilu. Nemůžete chctít, aby mozek přepnul z aktivity a světla do kterého čučíte do nuly během pár minut. To nejde.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.03.16 17:31

Modrá funguje jako stimul ke zvýšené aktivitě, nutno dodat, že je třeba, aby také byla určité intenzity. Různá blikátka rozhodně žádný účinek mít nebudou :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.03.16 18:48

Mají. Nezapomeňte, že světlo jedné modré diody je relativně slabé, ale jeho světelný výkon se vyrovná světelnému výkonu téže barevné složky v bílem světle 10x silnějším. A melatoninový cyklus je na něj vyladěn. Noční osvětlení v hladině 0,2 luxu (asi tak dvojnásobek světla z měsíčního úplňku) zvýšilo statisticky významě růst nádorů u myší.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.03.16 18:41

Rozhodně to nesmysl není. Hormon, který ovlivňuje spánek je melatonin. Vzestup jeho hladiny vede k nutkání ke spánku. Má antioxidační účinky. Jeho chronický nedostatek vede k poruchám spánku a dlouhodobě zřejmě zvyšuje pravděpodobnost rakoviny. Jeho tvorba závisí na střídání dne a noci, přítomnost světla (zejména tedy modrého) snižuje jeho tvorbu. Noční osvětlení ohněm, které člověk používá asi 3 miliony let, nevadí, protože oheň modré světlo nevydává. Jde o hormon velmi starý, mají ho zřejmě všechny eukaryotní organismy (tj. všechny organismy, které mají v buňkách jádro, tj. všechno kromě bakterií a archeí, tedy i jednobuněčné řasy, provoci a podobné slizy).

K těm dalším otázkám - světlo musí dopadat na sítnici - tedy do oka, ovšem víčko je částečně průsvitné. Nějaké časy nejsou ještě prozkoumány a bude to zřejmě individuální. U monitorů je možné nastavit snížení teploty barev, u mobilu prostřednictvím nějaké apky možná taky, tím se to dá částečně kompenzovat.

http://www.osel.cz/970-osvetl…ispiva-k-tvorbe-rakoviny.html

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 03.03.16 19:03

No když to píše osel, tak to bude nejspíš pravda, že?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.03.16 20:47

Osel znamená Objective source e-learning. Samozřejmě pokud někdo sám sebe prohlásí za objektivního, tak to nic nezaručuje, ale zdroje v článcích uvádí a je možné je ověřit. Tento konkrétní jsem neověřoval, zabere to dost času a peněz, přenechám to s potěšením Vám nebo hk.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hk
Datum: 03.03.16 18:55

Pletiplote, máte to nastudované, ale vaše zdroje jsou o paní co povídá... *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.03.16 19:04

Vědecké časopisy:

Trends Neurosci. 26 6 (2003), pp. 314–320.
Science 295 (2002), pp. 1070–1073
Neuroendocrinol. Lett. 23 Suppl 2 (2002), pp. 84–87

Možno dohledat v Národní technické knihovně, v knihovně Státního zdravotního ústavu, v knihovně Akademie Věd ČR

Jaké jsou Vaše zdroje? "Já mám pocit, že to žádný vliv nemá" - to je Váš zdroj?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.03.16 19:35
avatar

Já neporadím, ale nevím , mám to asi opačně, sedím chvilku u počítače a spala bych jak Šípková Růženka.Tak zhoubně to na mě působí.*plac*To samé u televize. Když se proberu je po filmu.:)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.03.16 20:42
avatar

Tahle teorie není nic nového. Někdy v roce 1963 můj brácha pracoval v chovné stanici kuřat a tam v rámci jakéhosi experimentu svítili kuřatům střídavě červeným a modrým světlem. Když svítilo modré (poměrně slabé a tmavé), kuřata žrala, při červeném (výrazně intenzivnějším), kuřata spala. Jejich chování bylo spontánní, těžko to dělala proto, že by jim to někdo radil.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dsd
Datum: 04.03.16 14:00

Modré světlo škodí spánku jako normální.Mozek při něm vylučuje látky,ketré by při spaní neměl.Jedině červené světlo nevadí,nebo vadí nejméně.Je to jako při vyvolávání fotek ve fotokomoře.Všechno světlo fotopapírům vadí ale na červené nereagují nebo jen částečně.To samé se děje v mozku při spaní,když spíte při světle.Je to zdraví škodlivé.Přes zavřené oči vždy něco světla pronikne

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.