Vytrhnout zub nebo opravit?

Od: Datum: 03.03.16 10:22 odpovědí: 11 změna: 04.03.16 09:06

Zdravím,

řeším takovou zapeklitou věc. Ulomil se mi skoro celý zub, sedmička. Šla jsem s tím k mému zubaři, aby mi zub dostavěl. Jenže už jen při samotném broušení a úpravě zubu mě to nesmírně začalo bolet. Jedná se ale o mrtvý zub, takže ten už prý bolet nemůže. Tak jsme dostavbu odložili s tím, že počkáme, jestli to přestane bolet. Ta nesnesitelná bolest po broušení odezněla do druhého dne, ale nyní mě to bolí nárazově většinou po ránu vždy tak půl hodinky, já sama nedokážu bolest popsat, není to jako běžná bolest zubu. Nyní řeším dilema, dostavba zubu by stála 2tisíce, jenže pro mne je to momentálně opravdu závratná částka a nechce se mi dostavovat zub, když mne tam pořád něco pobolívá, co když za měsíc to začne bolet tak hrozně, že stejně se ten zub bude muset vytrhnout (protože reendodoncii si už vůbec nemohu finančně dovolit) a dostavba zubu by potom byly vyhozené peníze. Nebo si rovnou nechám ten zub vytrhnout, když se jedná o sedmičku, jenže zase jen kvůli nedostatku financí a občasnému bolení nechci o ten zub zbytečně přijít a také se bojím, že by se mi mohly ostatní zuby rozjet? Je mi teprve 28let a nechci být bezzubá. Tímto bych se chtěla zeptat vás, pro jakou variantu byste se rozhodli vy za těchto okolností, které mám? Vůbec se nemusíte bát odpovídat, že byste mne nějak ovlivnili, u mne je to 50/50 a vždy když bolí, tak se to změní 100% na vytrhnutí *smich*


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.03.16 10:43

Zdravím,

v tomto věku bych se snažila zub zachránit, i když by to něco stálo. Od toho je lékař, aby zjistil v čem je problém. Dělal rentgen? A co sousední osmička, je prořezaná? Šestka je v pořádku? Někdy se bolest přenáší ze sousedního.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 03.03.16 10:46

Chtělo by to snímek na rentgenu a myslím, že by bylo jasno, co tam vlastně máte...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.03.16 10:53
avatar

Musím Vás vyvést z omylu, že mrtvý zub nebolí. Není to pravda a divím se, že to zubař neví. Že se to tvrdí mezi prostým lidem je normální. Mě to právě řekl můj zubař.

Máte tam nějaký problém.

Nemohu Vám poradit změňte zubaře, protože všichni víme, že zubaři nejsou, hlavně mimo Prahu. Ale v Praze jsou a i nabírají.

Ptáte se, co my? Já bych změnila zubaře, a protože ty peníze mám, tak bych si dopřála kvalitní službu, a nevíme, jestli máte ten rentgen, co ten ukázal.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pisalka
Datum: 03.03.16 11:55

Rtg ještě dodnes nemám, tak doufám, že na příští návštěvě mi ho udělá. Já vím, asi bych měla zubaře změnit, říkám si to už několik let, ale vždy když se mi něco přihodí, tak nepřemýšlím nad tím, že půjdu hledat někoho jiného, ale utíkám k němu a jsem ráda, že už to mám konečně za sebou. To, že mrtvý zub bolí vím i já, měla jsem tím spíš na mysli, že by neměl reagovat na teplé a studené a tento opravdu nereaguje a na poklep a skus také nebolí. A kdyby opravdu bolel, tak by tak bolest asi byla nesnesitelná, protože bych tam musela mít zánět nebo váček, jenže tato bolest je velice zvláštní. Jinak osmičku už nemám a šestka před ním je s korunkou, totéž pětka (jak sami vidíte, moje zuby už teď jsou katastrofa), takže na té straně to musí být jen ta sedmička.

Datum: 03.03.16 12:15
avatar

Nejdříve bych se zeptal já vás : Co ostatní zuby? Ostatní zuby máte zdravé a máte je všechny?

Jestli ano, pak radím : Zub ven.

Jestli vám vytrhnou sedmičku, pak se vám šestka ani nehne, osmička se posune dopředu a mezera zmizí. Až potud by neměl nastat nějaký problém a já vím o čem mluvím, protože vám popisuji svoji vlastní zkušenost.

Jen vás předem upozorňuji, že takové torzo zubu se nedá vytrhnout, ale tak leda po částech vypáčit. Čeká vás fajnový a nezapomenutelný zážitek.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.03.16 12:24
avatar

Taky popíšu zkušenost s vytrhnutou sedmičkou. Šestka se, pravda, ani nehla, ale osmička se naklonila dopředu a zvednutá zadní část mi rozhodila celý skus. Mezera rozhodně nezmizela. A jeden zubař mě upozorňoval, že se tam dáseň nebezpečně zúžila. Jediná výhoda všeho toho je, že se ta osmička fakt dobře čistí...

Já měla na výběr čištění kanálků za 7-8 tisíc s naprosto nejistým výsledkem (ani na rentgenu nebylo vidět, kolik zubu vlastně zbylo), tak šel zub ven. Ale už by se mi do toho nechtělo. Nebo bych si místo zubu dala implantát, i když to je částka o dost vyšší. Ale určitě zkuste ještě jiného zubaře, i já šla ke dvěma.


doplněno 03.03.16 14:23:

Víceméně ano. Zavoláte jinému lékaři, řeknete, že se rozhodujete o zákroku a že byste jej chtěla poprosit o druhý názor. Sestra Vás objedná. U mě to bylo tak, že bylo potřeba buď doporučení současného lékaře a pak to bylo na pojišťovnu a nebo byla prohlídka placená v hotovosti. Bylo to pár stovek (necelé 400,- myslím, a to je ten doktor dost drahý) a pro doporučení ke svému zubaři bych musela jet vlakem tam/zpět (40km, jedno odpoledne v tahu), tak jsem je zaplatila.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pisalka
Datum: 03.03.16 13:13

Když mi na rentgenu něco na té sedmičce najde, tak jsem 100% rozhodnutá, že si jí nechám vytrhnout, protože kanálky už mi před rokem čistil a reendodoncii opravdu nechci. Také toho určitě později budu litovat, ale radši zachráním jiné zuby než ty poslední.

"Ale určitě zkuste ještě jiného zubaře" to já bych velice ráda zkusila, jenže netuším, jak se to dělá, to je tak jednoduché, že prostě zaklepu na jakéhokoliv zubaře a řeknu, zda by mne neprohlídnul? I když svého zubaře mám?


doplněno 03.03.16 14:38:

A o to právě jde, už nechci za tento zub utratit nejlépe ani korunu, už jen z principu. Před rokem jsem za jeho léčbu a opravu platila 5tisíc a prakticky úplně zbytečně, když teď opět bolí a nezbylo z něj skoro nic. Takže prohlídku na svoje náklady si nemohu dovolit, toho jsem se právě obávala. Doporučení od lékaře nepřipadá v úvahu, nechci aby měl jakékoliv podezření, že pochybuji o jeho práci, že potřebuji znát názor někoho jiného :(

Od: pisalka
Datum: 03.03.16 13:07

Jak jsem psala výše, moje zuby jsou katastrofa. Mrtvých mám 7 zubů, z toho na 4 mám korunky. Vytrhnout bych si ho nechala jen z důvodu, že je poslední, z finančních důvodů a také už chci mít konečně klid.

Také jsem nad tím přemýšlela, jak by to asi trhala, když se není čeho chytit. A teď díky Vaší zkušenosti jsem pěkně vystrašená. U mě vždy trhání osmiček bylo na 10 vteřin a teď si nedokážu představit, jak by ho páčila a jak dlouho by to trvalo *sok*

Datum: 04.03.16 09:06

Asi bych v této věci ještě něco podnikl, i kdyby to mělo něco stát. Pokud ale skutečně nechcete do zubu vrážet ani korunu, jak jste nám už několikrát sdělila, tak stejně nic jiného nevymyslíme.

Co se týká toho trhání, tak mě zubařka páčila torzo sedmičky zhruba 2 hodiny. Nejdřív zub rozřezala na několik částí a ty se pák tahaly jednotlivě. Jednu chvíli to chtěla vzdát a poslat mě na zubní chirurgii, ale nakonec se podařilo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.03.16 13:40
avatar

Škoda každého zubu, který nemusí byt nutně vytržen! Teď máte "na rozdávání", ale na stará kolena Vám budou chybět, ať ke kousání, nebo jako pilíř pro nástavbu. Važte si každého zubu "jako by byl Váš vlastní". Problém je třeba odhalit a odstranit, pokud je ještě šance. Korunku by Vám měl udělat, až jestli zub přestane zlobit. Pokud mu nedůvěřujete, změňte lékaře. I zubaři jsou "různé". Jednoduše zaklepete u jiného a zeptáte se, jestli byste k němu mohla přejít. Pokud Vás nevezme, zaklepete u jiného. Můžete se zeptat i telefonicky. Když Vás vezme, papíry už převede sám a Vy máte nového zubaře. Ale moc jich volných není, dá to někdy hledání.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hk
Datum: 03.03.16 14:32

Pokud si necháte zub vytrhnout, to plánujete chrup mít ukončení šestkou? Tedy trvale mít o zub méně? Počítejte s tím, že se zuby začnou posunovat a budete mít vetší mezery mezi nimi. 2 tis. snad není problém, ne? Ikdybste si to měla někde "ručně" odpracovat.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.