Oko - vidím jakoby přes tmavý filtr

Od: Datum: 26.02.16 11:29 odpovědí: 14 změna: 27.02.16 19:07

Zdravím, je mi jasné, že mám jít k lékaři, jsem objednaná, ale až za měsíc, můj problém mi leží v hlavě, tak třeba má někdo zkušenost...

Všimla jsem si, že na levé oko vidím jinak, než na pravé - vnímá jinak barvy a světlo, ale pouze večer. Např. když mám v noci už zhasnuto, ale do pokoje mi dopadá dostatek světla z ulice, tak pravým okem vnímám vše - obrysy nábytku, okna, že jsou bílá... Na levé nevidím prakticky nic, jen světlý obdélník okna, ale rozlišovací schopnost předmětů či barev nemám. Je to jako bych na levém oku měla nasazeny třeba silné sluneční brýle, popř. jako kdybych koukala do místnosti, kde je větší tma a tedy hůř vidět. Mám to i při umělé osvětlení - výmalba pokoje má o dost jiný tón atp. Zkrátka skutečně jako přes tmavý filtr/sklíčko.

Je normální vidět na každé oko jinak a jen plaším, nebo to v pohodě není? Za deního světla takové obtíže nepozoruji. Necítím žádný tlak v očích, nic podobného...

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: hk
Datum: 26.02.16 11:44

Co třeba šedý zákal - kolik vám je? Kdy jste byla naposledy u očního na vyšetření?

Ohodnoceno: 0x

Od: carlosska
Datum: 26.02.16 11:58

Ještě mi nebylo ani 30. Nosím brýle (krátkozrakost), na komplexním vyšetření jsme byla před dvěma lety, jinak základně mi na oči koukali v létě při pořizování nových brýlí (nevím, co v optice poznají, ale bylo to nějaké vyšetření při koupi brýlí zdarma - oční pozadí atp.)

Datum: 26.02.16 12:09
Vysvětli situaci dr, vezme Tě určitě dřív...

Datum: 26.02.16 12:20

nejsem doktor, neradím, nediagnostikuji, jen si pamatuji, co nás nás učili na škole v optice. V sítnici oka máme buňky dvojího druhu, tyčinky a čípky. Tyčinky vidí černobíle, čípky barevně. Čípky jsou velmi citlivé na světlo, uplatňují se hlavně ve dne, v šeru citlivost ztrácejí a slepnou. Tyčinky citlivost neztrácejí ani když je málo světla, proto za šera my lidi vidíme barvy pouze v odstínech šedé.

Vypadá to, že máte v levém oku něco v nepořádku, možná právě s těmi za šera vidícími tyčinkami. Ale jak jsem napsal, lepší a kvalifikovanější odpověď vám pochopitelně dá váš oční lékař.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 26.02.16 12:49

To je rozhodně možnost, i když rozhodnout to musí doktor na základě prohlídky. Říká se tomu šeroslepost, jen je mi divné, že by se to objevilo tak relativně náhle a jen na jednom oku. Ale jako Figurek, ani já nejsem oční doktr, nanejvýš "zasloužilý pacient".

Šedý zákal čili katarakta je taky možnost, i když Figurkovo vysvětlení mi přijde pravděpodobnější. Ta diagnoza zní sice hrozivě, ale ve skutečnosti právě takové onemocnění se dnes řeší téměř rutinním operašním zákrokem, který se provádí ambulantně a vlastní operace trvá pět deset minut.

Od: carlosska
Datum: 26.02.16 13:32

Děkuji za Vaše vysvětlení, které mi alespoň trochu udělalo jasno ve funování oka Samozřejmě to může být cokoliv, ale toto je minimálně logické a možné.

Datum: 26.02.16 13:41

Pokud máte pocit, že to přišlo poměrně náhle, vnutil bych se na oční co nejdříve. Oko je nenahraditelné. Může to být zákal, může být i napadené mikroorganismy.

Datum: 27.02.16 08:46

Můj otec kdysi popisoval náhlou ztrátu zraku na jednom oku "jako by se stáhla roleta". Jestli si to pamatuji dobře (byla jsem velmi mladá), měl v oku ucpanou cévku. Věci kolem očí bych se snažila řešit neodkladně.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 27.02.16 09:55

To, co popisujete, je také možná porucha a ta může být velice nebezpečná a velice rychle pokračující, může souviset se stařeckou degenerací makuly. Pravda, to, co popisuje tazatelka, vypadá malinko jinak a taky věk 35 let není vysoký, ale jeden nikdy neví; rozhodně bych se snažil tu prohlídku urychlit. Ale nic nezkazí , když se otestuje na Amslerově mřížce (ale ssamotným testem samozřejmě nic nezachrání).

doplněno 27.02.16 10:13:

Více o problému se lze dočíst zde,

Datum: 27.02.16 08:51

Někde v okolí máte oční pohotovost. Na nic nečekejte.

Od: dsd
Datum: 27.02.16 16:25

Když máte tak mizerného lékaře,který Vás vezme až za měsíc i když jste mu řekla tyto potíže-neváhejte a jděte jinam!Nestojí za nic.Žádné doporučení mít k jinému lékaři nemusíte.Nejlépe někam přímo dp nemocnice na oční,krajská nemocnice v krajském městě

Od: hk
Datum: 27.02.16 17:02

Vám je 30. Jste v podatatě slepá na jedno oko. Tak zde toho moc neřeště a utíkejte k lékaři. Zavolejte si na nějaké soukromé oční paroviště. Tam vás veznou cca za týden, doplatíte cca 2 tis. DuoVize a podobné společnosti jsou dobré.

Od: dhdhdbc
Datum: 27.02.16 18:55
Já bych teda měsíc rozhodně nečekala a šla bych hned. Oslepnuti na jedno oko bych ja teda riskovat nechtěla.

Datum: 27.02.16 19:07

Dobrý večer, určitě jděte co nejdříve na oční. Mně se stalo něco podobného a vyklubal se z toho adenom hypofýzy a následná operace. Ale těch možností příčin je mnoho a objasní to odborné vyšetření. Držím palce.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.