1xZkrácený pracovní úvazek

Od: Datum: 26.02.16 00:28 odpovědí: 34 změna: 29.02.16 16:09

Mám 5 leté dítě. Sehnala jsem práci a chtěla bych co nejdříve nastoupit. Už teď vím, že nemohu pracovat na 8,5h, neboť bych nestíhala vyzvedávat dítě ze školky. Proto bych chtěla budoucího zaměstnavatele požádat o zkrácený úvazek na 7h, právě z důvodu péče o dítě do 15let. Jen váhám, jestli to říct hned před podpisem smlouvy, že to třeba zkusím, ale že o něj asi budu muset požádat, nebo to nějak aspoň měsíc vydržet a pak o něj požádat. Bojím se, když to řeknu dopředu, že mě ani nevezmou. Vím, jak se bohužel zaměstnavatelé dívají na ženy s malými dětmi. Nikde nejsou ženský tak trestány za to, že se stanou matkami, tak jako u nás. Jedná se o práci, kde nejsou směny, ani žádné služby, takže by to nemělo nějak zvlášť omezovat. Jak jsem se dočetla, zaměstnavatel musí vyhovět, pokud k tomu nejsou vážné důvody. A pak se třeba může stát, že mě zkrácený úvazek bude muset dát a po zkušební době mě propustí, protože co se mnou, najde si někoho jiného, kdo může dělat na plný. Musí zaměstnavatel vždy uvádět důvod proupuštění, i když je to ve zkušebce? A co potom? Pokud bych hned nesehnala další místo, musela bych se znovu hlásit na ÚP. Teď tam jsem také hlášená, ale nevyčerpala jsem celou podpůrčí dobu. Budu mít vůbec ještě na ÚP na něco nárok?

Děkuji za odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.02.16 08:35
avatar

brendo, nechápu, proč chcete dělat podvody na zaměstnavatele. Vy jste se rozhodla s manželem mít dítě a na Vašem rozhodnutí se Váš zaměstnavatel nepodílel. Je tedy na Vás abyste si našla zaměstnaní, které časově zvládnete.
Vymýšlíte kličky, místo abyste zaměstnavateli rovnou řekla, já nemůžu pracovat podle smlouvy, kterou jsem vědomě podepsala, ale mám to jinak.

Stanete se nedůvěryhodná a nedivila bych se pozdějšímu propuštění. Vy chcete lhát ještě jste tam ani nezačala pracovat. Manžel je povinnen Vám pomáhat, o dítě se tedy střídejte oba časově. Když tak Vám pomůže aspon finančně.
Přece jste snad založila rodinu, nemáte děti s kamarádem jak je dneska hloupým zvykem. To byste žádná práva neměla. V rodině je pak lehčí takovou situaci řešit, kamárádi ji obvykle neřeší, řeší jen svůj sex.Takže spoléhejte především na manžela a požádejte zaměstnavatele předem.Je to čestné jednání.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.02.16 09:16
avatar

Jak to myslíte, že jinde nejsou ženský trestány za to, že se stanou matkami? Jinde (na západě, tj. v civilizaci) ženský pracují do porodu a dva měsíce po něm už zase nastupují do práce. Žádné tři roky dovolené.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.02.16 09:23
avatar

Bylo to tady i za socialismu. Měsíc před porodem a 4 měsíce po něm. A nikdo se neptal - máte hlídání toho miminka? Proto se ženy vdávaly a měly dítě v manželství - aby na to byli dva.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.02.16 09:26
avatar

Já bych se k této metodě moc nevracel, jelikož jsme v době, kdy náš stát potřebuje nově narozené miminka a takovým způsobem to může některé ženy odrazovat. Faktem je, že některé ženy odrazuje i mateřská, paní kariéristky myslí na v tomhle na sebe. Těžko říct, co je lepší.

K dotazu tazaetky: Nic nezatajovat, oznámit jaká je situace a jak ji chci řešit. Pokud druhá strana bude souhlasit spadne mi kámen ze srdce, pokud nebude, musím hledat práci na částečný úvazek jinde.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nena
Datum: 26.02.16 10:34

Nesmysl. Nemáme pro lidi práci a potřebujeme děti? Uvědomte si, že je to jen klišé. Matkám se prodloužila mateřská, protože nevíme co s nimi. Školky a jesle nás přijdou dráž než ta mateřská. Pracovníků je dost, když si můžeme dovolit živit armádu lidí kteří nepujdou dělat a nepůjdou dělat. Kdyby bylo víc práce, určitě bychom si s nimi věděli rady a nenutili naše ženy aby rodily danové poplatníky aby měl kdo živit neděláky Proto bych dnes děti neměla. Asociální matky jsou státem hýčkané a já jako matka bych měla lítat do práce a vychovávat děti, abych pak zjistila že pracují pro to, aby zvýšili životní uroven vychytrálkům. To určitě. Každý má to co chtěl. Kdo chce dítě, musí se umět také o něj postarat, proč by to měly být moje daně? A to se tu neděje - není spravedlnost. Na moje děti by určitě nebylo vyčleněno 200 neziskovek, které by se mohly strhat pomáhat , přestože na rozdíl od asociálních matek, které se válí doma nebo v hospodách já si na výchovu musím udělat čas. Takže ve zkratce - žádné kariéristky ale rozumné ženské, které nechtějí přelidnovat tuto přelidněnou planetu. Dnes se rozlezly různé státy po Evropě, protože nemají peníze a místo pro svou přelidněnou populaci a tak bude lépe, když děti nebudou a tihle lidé budou pak nuceni pracovat nebo umřít hlady. Otroci už zkrátka dojdou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.02.16 10:56

Co tohle je za názor? Jen zírám, co se lidem může urodit v hlavě. Děti mít nemusíte, nikdo Vás k tomu nenutí a není to Vaše povinnost. Já jsem taky kdysi pracovala s matkami, co měly malé děti a vždycky to bylo o domluvě a nikdy by mě nenapdlo dívat se na ně jako na prašivé. Ale tahkhle to paušalizovat, že jsou vlastně všechny na odstřel a odpad společnosti? Jste úplně, ale úplně mimo. Když bude takový přístup společnosti jako je ten Váš, nikdo by děti neměl a rozmnožovali by se jen ti asociální. Toho by jste chtěla docílit?

Od: nena
Datum: 26.02.16 11:42

Nejsem spokojena s tím jak vymizely rodiny, které by zaručovaly správnou výchovu mládeže. Klasicky táta máma a jejich děti. A s tím jak nastoupily ženy co mají děti s každým kdo jde okolo a jejich dítě proto vystřídá X nevlastních tatínků a sourozenců. Pokud tedy naši mladí lidé nevytvářejí rodiny ale binec kde vyrůstají následně násilníci, hlupáci, co neznají žádnou knížku, jen přihlouplý facebook a ještě přihlouplejší hry, se kterými se o ničem nemůžete bavit, protože mají na mysli jen sebe a svoje JÁ jenom JÁ sklonují ve všech pádech, tak nevím proč bych pak měla za nějakou tu samoživitelku pracovat v práci. Protože ona tam chudák nemůže být celou směnu a jiné ženy, matky musí, tedy můžou. Nebo at si najdou uklízení, tam můžou odcházet opravdu dříve. Ale to nikomu nevoní, přestože znám i inženýrky které z těch samých důvodů jako uklizečky nebo v marketech pracovaly a nic se jim nestalo, přežily to dokonce. Vadí mi zkrátka že dneska chce každý ulevy na ukor druhých a popudila jste mě že už předem lžete, nebo máte v umyslu lhát. Každá "trpitelka" samoživitelka dětí různých kamárádů pak pláče a stačí tak málo, vdát se. Mít oporu v manželství. A když mu nestojím za svatbu, nestojí on mě za to abych mu porodila dítě. Společnost díky tomu upadla. Hluboce. Nejsem věřící ale věřím že základem státu je rodina. A nepracovala bych proto za žádnou plánovanou samoživitelku.Takové ženy většinou promarní několik hodin denně na seznamkách a tak ten čas většinou mají, ale proč to nezkusit dělat z druhých hlupáky. Už mě to přestalo bavit. S někým jste to dítě přece měla, tak hurá za ním, at se stará také. Jen posílání peněz je málo. Už mě dnes dojmou jen ti lidé, kteří si to nezaviní, třeba vdovy, ale ne lidé, kteří chtějí chytračit. Jinak na Vaši otázku, ale přece asociálové, sociopati, psychopati a neděláci se vesele rozmnožují už dávno, to jste si nevšimla? Proto mě to také už nebaví mít děti v téhle společnosti, kde potkat slušnou rodinu se slušně vychovanými dětmi je přímo unikátní. Takové rodiny by měl stát podporovat to rozhodně ano. Jinak důvod nevidím.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: carlosska
Datum: 26.02.16 11:53

Ona má ale Nena v něčem pravdu. Je spousta lidí, co si pořídí dítě do dnešní doby, dnešní společnosti a pak řekne - já mám dítě, tak mi všichni pomozte - upravte mi pracovní dobu, přispějte mi na kroužky, zaplťte mi tohle či ono. Spousta matek má bohužel dojem, že jen kvůli tomu, že jsou matkami mají nějaké předností právo na všechno - jsou to i ty co chodí na úřady, na poštu... já mám dítě, pustíte mě před sebe? Nedávno mi v autobuse jedna s kočárkem arogantně říká - no tak snad mi pomůžete ten kočár vyndat, ne? Proč si myslíte, že se Vám musí svět přizpůsobit a nemusíte se přizpůsobovat Vy jemu? Že je u nás jen 10% (jak píšete) zkrácených úvazků, to jste mohla řešit už před početím. Neměla jste jen řešit chci/nechci dítě, ale měli jste si též sednout a říct - hele, chceme dítě, ale pojď si promluvit o tom jak to budeme dělat. Zkrácených úvazků je málo, když ho nenajdu, uživíš nás? Nebo si budeme moct dovolit zaplatit chůvu? Jsou tu někde soukromé školky s delším provozem? Ne, ne, ne... Tak jak to uděláme? Tak si to dítě pořídíme a pak se uvidí...?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.02.16 10:00

Šikanoval a diskriminoval Vás zaměstnavatel za to, že jste máma a musíte nějak skloubit čas, dojíždění apod.? Tyhle řeči mě opravdu baví. Jen kecy v kleci. ČR jako země EU poskytuje zkrácené úvazky asi jen v 10%, což je žalostně málo. V jiných zemích je to jiné, třeba zaměstnají 2 lidi na jeden post. To u nás nikoho nenapadlo. Tady stále přetrvává socialistický názor, že máma šoupne dítě do jeslí a stát se nějak postará! A nebo mu zaplatí chůvu, když na to má, protože babičku má daleko nebo ji už ani nemá. A pro po: není to žádná mateřská nebo rodičovská dovolená, to může napast jen ten, kdo neví o čem se točí. Už nežijeme v SOCIALISMU, doba, její běh a nároky se podstatně změnily. Já nejsem žádná kariéristka, jen chci ze svého dítěte vychovat slušného člověka a na to musím mít čas a ne chodit domů pozdě večer. Chlapi si zkrácené úvazky neberou, jelikož většinou vydělávají více než ženy a zaopatřují rodinu a proto jsou v práci víc než 8h. Ale jsou i tací, co jdou na tu "dovolenou". Proč tedy na to zákon pamatuje, že na to má žena nárok? Když o tomto problému nic nevíte, raději se nevyjadřujte! Ztrácíte tím čas!

Od: nena
Datum: 26.02.16 10:45

Napadlo Vás ale někdy že když ta mamina neodpracuje celou směnu, že za ni musí tu práci někdo udělat? A většinou mu ji přidají zadarmo. A většinou mezi ženami. Chlapi by ji brzy někam poslali. Domů k plotně. Já v té pozici byla a říkám, už žádnou matku. Nebo tam, kde se za ni musí makat. Věčně tam nebyla, odcházea dřív, ne, jsem proti tomu, at ji živí manžel. Je to rodina, tak si musí více pomáhat. Nemusí mít všechno hned, chtějí děti tak se pár let uskromní. Naši nás měli dva, rodiče se střídali na směny, tehdy ještě nebylo zvykem mít děti s kamárády co jdou okolo, chodili jsme s bráchou do jeslí i do školky a nemám pocit že z nás vyrostli vandráci. Takže jsme i my museli mít povinnosti a učili jsme se, že nic není zadarmo. A nic nemáme dělat na ukor ostaních.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nena
Datum: 26.02.16 10:57

O jakém nároku to mluvíte? Zákon praví když to umožnují podmínky a většnou to neumožnují. Proč nejdete za kasu někam do marketu a podobně. Takový Albert neustále láká matky, studenty na práci v jakém čase budou chtít, ve zkrácených hodinách, dávání zboží do regálu umožnují i v noci také jsem to dělala, tak je nutné si najít práci kde to možné je a pokud nastupujete navíc k soukromníkovi, který za Vás musí odvádět nemalé peníze, proč by to měl dělat? Přijdete mi že znáte jen zase svá práva, co práva druhých , už mi s tím lidi lezou na nervy. To sobectví. Poradte se s manželema když to jinak nejde, on musí být déle v práci, tak zustanete doma. Nové auto nebudete mít hned, ale budete mít děti, abyste na stará kolena měli někoho, kdo se o Vás a manžela postará . To také něco přece znamená. Osobně že nebudeme mít dost dětí strach nemám. Lidí je spousta, vždycky sem někdo přijde, kdo bude vděčný za práci a nebude to agresivní a rozmazlený rádoby maturant.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: carlosska
Datum: 26.02.16 11:41

Natudujte si něco omzdovém účetnictví. Mít 2 zaměstnance na 1/2 úvazku je pro zaměstnavatele daleko dražší, než jeden na celý... Tak třeba proto. Vy jste chtěla dítě, je tedy na Vás hledat práci takovou, abyste péči stihla a ne si vymiňovat, že zaměstnavatel se přizpůsobí. Já jsem z vesnice, dlouhá leta jsem neměla auto, neměla jsem na něj prostě peníze. Když jse hledala práci, bylo několik míst, kde se začínalo v 5,45 - pro mě to bylo nepřijatelné, protože mi nejel žádný spoj. Mohla jsem tedy chtít začínat pozdějš, protože mi nic nejede, pracovat tam chci a le nemá se tam jak dostat? Nemohla. Buď jsem si musela sehnat peníze na auto (jako Vy na chůvu nebo hlídání) a nebo jsem musela hledat místo jiné

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.02.16 11:46
avatar

Máte pravdu, že za světem v leccečems pokulháváme. Na dělená pracovní místa

nebo jiné alternativní způsoby zaměstnávání si zřejmě ještě nějakou dobu počkáme.

Ovšem problémy se zaměstnáváním žen s dětmi byly i za minulého režimu.

Jakmile se zaměstnavatel dozvěděl, že má žena malé dítě, nabídl jinou

(často méně placenou – osobní zkušenost) práci, než na kterou se hlásila...

Pokud se žena rozhodne mít dítě, měla by počítat i s tím, že zaměstnavatel

přijímá zaměstnance proto, že od nich potřebuje práci...

Pracovní dobu i rozvrh pracovních směn určuje podle zákoníku práce zaměstnavatel.

I v případě, že Vás přijme na zkrácený úvazek, po Vás může požadovat práci tak, že Vám nebude vyhovovat. Může po Vás např. některý den požadovat v rozsahu 10 (až 12) hodin, v jiném dni zase méně. V dlouhodobém průměru (26 týdnů) však může odpracovaná doba odpovídat sjednanému úvazku.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.02.16 11:19
avatar

Představte si situaci obráceně: jak důvěryhodně by na Vás působil zaměstnanec, který

v průběhu sjednávání pracovní smlouvy zamlčí něco podstatného? Zaměstnávala byste jej dál?

Jestli o tu práci stojíte, jednejte se zaměstnavatelem na rovinu.

Pokud po měsíci požádáte o úpravu (zkrácení) pracovní doby, může zaměstnavatel pracovní poměr zrušit ve zkušební době bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel povinen žádosti o úpravu pracovní doby vyhovět ( ZP, §241, odst. 2 ) jenom v případě, že tomu nebrání vážné provozní důvody (pod něž se "vejde" leccos).

Já bych dala přednost sjednání kratšího úvazku přímo v pracovní smlouvě. Zaměstnavatel bude vědět, na čem je a pro Vás to bude mít výhodu v tom, že Vám zaměstnavatel nebude moci nařídit práci přesčas.

___

Existují i další možnosti – např. dohoda s rodiči některého díěte ze školky. Vy byste mohla nabídnout odvádění do školky ráno, oni by vyzvedávali odpoledne. Případně se dohodnout se sousedy, kterým můžete nabídnout pomoc v něčem jiném, můžete si na vyzvedávání někoho sjednat apod.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: carlosska
Datum: 26.02.16 11:36

Je to sice tvrdé, ale je to Vaše dítě a tedy Vaše starost. Koukejte se na to očima zaměstnavatele - pokud má pro tuto pozici práci na 40h týdně, těžko se mu bude zkracovat na 35h, kdo těch 5h potom nadělá? Bude si na ně hledat nějakého brigádníka? Jinak po vyčerpání podpory teď další nedostane. A ve zkušebce můžete být odejita bez důvodu, samozřejmě. Spíš bych hledala řešení jak děcko vyzvedávat, jestli by nemohla třeba kamarádka, sousedka... co má ve školce také děcko a Vy byste jí něco platila, prostě výpomoc ve smylu "chůvy." Ono pro zaměstnavatele je velmi těžké mít v práci matku od dětí - kolegyně měla 3 - dvojčata a jedno starší a věčně byla s dětmi doma. Její práci jsme museli nadělávat my. Jasně, každý někdy onemocní, ale nebyl měsíc, aby nebyla doma a já zase nejsem zvědavá na to, abych proto že ona má děti seděla věčně věků v kanceláři na přesčasech. Taky mám snad nárok na svůj život.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jajinka*
Datum: 26.02.16 11:54

Máte uplnou pravdu. Já dělala v učtárně a matka samoživitelka sice nepracovala na zkrácený uvzek ale každou uzávěrku se hodila pravidelně marod. A když to vyšlo na víkend, tak nikdy nemohla, má přece dítě. A byly tam také mámy od rodin ale tohle nedělaly. Takže bych také za nikoho už nemakala zadarmo.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: carlosska
Datum: 26.02.16 12:05

Já to sice proplácené měla, ale nešlo o peníze. Natoupila jsem na 40h, tak chci pracovat 40h a ten zbytek je můj osobní čas, který chci trávit po svém. Jak říkám - stane se, i já jsme měla jednou angínu a marodila 14 dní a tedy zase dělal někdo za mě. Ale byla to výjimka. Když koleyně marodila s dětma, bylo to vždy na týdny, tedy jsem zůstavala v práci o 2-3 hoďky dýl, byla jsem unavená, neměla na nic čas ... Kdo mi zaplatil zmeškané hodiny sportu a v jazykovce, které jsem měla předplacené a kvůli kolegyni jsem nešla? Nikdo... Ona si splnila sen, byla matkou, ale v podstatě zasahovala do života několika kolegů

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.02.16 00:15

Děkuji všem za opravdu podstatné rady a porady, v nichž se odráží naše typická česká povaha. Jen kolik agrese a zloby se v odpovědích objevilo. Ještě bych podotkla, že je opravdu hodně málo pracovních míst, kde lidi jedou na plný kule, ale mají úvazky na 8h, z čehož 2-3 hoďky vesele proflákají na netu, po obědech, krámech apod. Pracovala jsem ve spoustě firem, kde to tak bylo a jen jsem zírala, jak je to stále možné. Dokonce jsme byla svědkem na úřadu, kde jsem na něco čekala za přepážkou, jak pracovnice úřadu vesele surfuje na internetu, ač jsem na ní koukala. Ani nepočkala, až odejdu. Byla úplně v pohodě, "plně pracovně vytížená". Jsem normální myslící ženská, žádnej asociál, která se rozhodně netopí v penězích a chlap jí domů nenosí statisíce. Státu jsem jako pracující spoustu let odvedla nemalé daně, nikdy jsem na úkor státu nežila, jako jiní. Ano a pak jsem si dovolila v pozdějším věku mít jedno dítě, jaký to hřích. Ale najít si slušně placenou práci s dítětem je opravdu problém, kort na menším městě, navíc ani v tom městě nebydlím, ale dojíždím a auto máme jedno a staré a pochopitelně i hypotéku. Na druhé auto nejsou finance. Takhle totiž žije většina rodin a může si předtím probrat a nastavit cokoliv, ale život je o něčem jiném. Nikdy nic nemáte nalinkované na několik let dopředu. Tak to prostě je, že přijdete o práci, musíte najít novou, aby jste tu rodinu a splátky uživila a vše skloubila. Nebo jeden onemocní apod. Tyto hloupé řeči můžou psát jen sobci. Ano, naše česká společnost se ještě má hodně co učit, jak se k sobě chovat.

Datum: 27.02.16 04:35
avatar

Brendo, mohla byste mi prosím prozradit,

kde v mých odpovědích nacházíte agresi a zlobu?

Ráda bych se jí pro příště vyvarovala...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.02.16 23:13

Ve vaší a ještě jedné odpovědi jsem alespoň našla něco konkrétního a věcného, za což děkuji. Ostatní jsou názory jak někde z pavlače, bohužel.

Od: carlosska
Datum: 27.02.16 07:17

Mně přijde, že jediný, kdo se tady zlobí, jste Vy. Zlobíte se, že to máte těžké, že se Vám nedaří skloubit to a ono... a zlobíte se, že Vás tu lidi v podstatě sespsuli za to, že jste chtěla lhát. Spíš jste v tom chtěla utvrdit (něco ve smyslu neboj, zaměstnavatel je blbeček, klidně na něj ušij boudu, on ti pak jako matce bude muset vyjít vstříc a tady máš zákony, kudy na něj) a to senestalo. Já jsem naopak pozitivně překvapená, kolik lidí se ozvalo proti, že snad nejsme až tak velká společnos vyčůránků, lhářů a podvodníčků. Vám by fakt nebylo blbé nastoupit do práce, 3 měsíce to zvládat a až by Vás zaměstnavatel nemohl jen tak vyhodit tak říct - hele šéfe, potřebuji kratší směnu, jste povinen mi vyhovět. Tohle Vám přijde v pořádku, slušné? A někdo takový se rozčiluje nad morálkou lidí?

Dostala jste několik rad - od domluvy se šéfem, přes výpomoc od kamarádek atp. a žádná z nich se Vám nelíbí. Chcete, aby bylo po Vašem - chcete rodinu, dobrou práci (sama podotýkáte najít dobře placenou práci) a aby Vám to vyšlo, chcete, aby Vám někdo ustoupil. Na mě to působí jako sobeckost z Vaší strany, Vy si myslíte, že sobec jsem třeba já (kdybych byla Vaš kolegyně), protože bych nechtěla dodělávat Vaši práci, nechtěla bych nadělávat Vaše hodiny atp. Dneska se solidarity moc nedočkáte, je to trošku škoda, ale sama s tím mám zkušenost - můžete se rozdat, ale když potřebujete Vy, málokdo Vám to vrátí. Nicméně taková už je doba a proto kopeme každý sám za sebe. Nečekejte solidaritu od cizích lidí (šéf, kolegové), pomoci by vám měl někdo z Vašeho okolí - ať už tím hlídáním nebo nějak jinak.

Píšete, že dítěti je 5, pak bych jako variantu viděla jít na ten rok - dva někam na noční, do výroby, za pokladnu (tam kratší směnu dostanete) a až půjde dítě do školy, kde bude možnost družiny, tak začít dělat znovu kariéru. Ale to je to, co nechcete slyšet Vy - že se máte kvůli Vaší rodině přizpůsobit Vy. Známá to také takto dělá - chodí na 6h do obchodu, aby zvládala odvádět/vyzvedávat dítě a protože to nestačí finančně, tak roznáší letáky a chodí na příležitostné brigády (dělá pro jednu firmu inventury, to je většinou po nocích) a někdy bere víkendové dvanáctky. Jenže to není práce na úrovni a je to hodně náročné, že...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nena
Datum: 27.02.16 07:50

carlosko, máte naprostou pravdu, paní místo aby se obětovala jako matka a šla zatím třeba i někam uklízet, když chce vylepšit rodinný rozpočet, tak hází vinu na společnost, ačkoliv společnost nebyla a není ta, kdo rozhoduje o jejím životě. Je to prostě tak že si pomoci musí každý sám. A udivuje ji, že spousta lidí má už zkušenosti a brání se tomu, být využíván. Sama se ale nedokáže vžít do situace lidí, kteří věčně pracují za tyto matky, co nechtějí přistoupit na práci kterou by časově zvládly a zneužívají druhé. No to považuju zase já za nemorální. Co obětuje tazatelka? Nic. Co obětují ostatní? Svůj čas, aby nahradili její práci. Když bude nemocné její dítě a to bude často, pokud nebylo ještě v kolektivu a nemá hlídání, tak celý pracovní kolektiv to odnese. A i oni mají děti, rodiny. Ale musí si to zařídit jiným způsobem než tím, že podvedou zaměstnavatele a pak následně kolegy. Vždyt i u té uklízečky, když nepřijde, protože je dítě nemocné, tak musí to někdo odpracovat za ni. Taková je skutečnost.


doplněno 27.02.16 08:13:

Navíc tazatelka podvede nejen zaměstnavatele, ale i své budoucí kolegyně, také i s jejich rodinami. Protože chlapi by za ni nepracovali, to je jisté. Pak bude zase říkat jací jsme hnusní, opravdu by tazatelka neměla být tak sobecká.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nena
Datum: 27.02.16 08:15

Tazatelka to vidí jen ze své strany a diví se, že druzí mají jiný názor a má jim to za zlé. To člověk nepochopí.


doplněno 27.02.16 08:32:

Pravda je, že ti co křičí o diskriminaci, většinou sami ty druhé diskriminují a ne málo. On opravdu není nikdo zvědavý na to, že matka má práva, on je chce mít také - svá práva.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nena
Datum: 27.02.16 07:38

Vážená, tak jste se do nás tady obula, ale nebyli jsme to my tady, kdo se ptal, jestli má podvést zaměstnavatele hned nebo až po podepsání pracovní smlouvy. Jinak samozřejmě jsme podle Vás sobci, když Vy si uděláte dítě a druzí mají za Vás pracovat a zaměstnavatel odvádět to, co za zaměstnance pracujícího na plný uvazek. Připomínáte mi nelogickou Šabatovou, která nechce, aby byli diskriminovaní postižení a požaduje pro ně o 600 Kč více jako mají zdraví zaměstnanci i když vysledky práce se značně liší, ti postižení nestačí těm zdravým, tak to prostě je. A tak ti zdraví jsou také za sobce. To co vidíte nebo jste viděla za socialismu nemůže zajímat utahanou mámu od dětí, která by ráda šla normálně z práce domů, ale nemůže, protože musí pracovat ještě za Vás, šéf nařídí přesčasy a Vy odejdete. Kdo je tu sobec je tedy diskutabilní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.02.16 23:54

Tedy vážení, zírám. Tolik uvědomělých občanů a každý si hodí kamenem. Zajímavé je, že snad až na jednu výjimku nemá nikdo zkušenost s podobnou situací v jaké je tazatelka. Moje rodina je na tom jak přes kopírák, tak vím o čem je řeč. Práce ve vesnicích a městečkách není, musíte dojíždět, všichni chtějí buď práci na směny nebo aspoň těch 8,5 hodiny + přesčasy. Práce za kasou sice je, ovšem že by někdo nabízel, že si můžete vybrat v kterou hodinu přijdete dělat, to je fakt blábol... I to nabízené uklízení (jasně je to alternativa) obvykle chtějí mimo pracovní dobu, ale těsně před nebo po, tedy nemáte hlídání pro dítě (poněvadž mužský je ještě v práci nebo na cestě). Vrcholem bylo, když v MŠ ve vedlejší vsi udělali výběrové řízení na uklízečku a tuším kuchařku na ty 2 místa prý bylo 60 uchazeček.

Brendo, udělejte to tak, jak radí @ivzez. To je jediná možnost. I když to s největší pravděpodobností znamená, že o místo přijdete. Zkrácené úvazky zkrátka nejsou, jediná možnost je přes známé (a nebo mít štěstí) držím palce.


doplněno 29.02.16 08:35:

Tak vážené: Za prvé nic neschvaluju. Řekl jsem, že to má udělat tak, jak radí @ivzez, tedy oznámit to zaměstnavateli dopředu. Jen mě nas...štval tón a způsob, jakým jste se do tazatelky pustily. Ano, ptala se, jestli to má zatlouct a měsíc vydržet, tj, odpracovat si svých 8,5 hodiny a pak zkusit požádat o zkrácený úvazek. Požádat ještě ve zkušební době, kdy zaměstnavatel má plné právo jí propustit bez udání důvodu a kdy se nemusí schovávat ani za vážné provozní důvody. Tedy nikde nepadlo ani slovo o tom, že by neodpracovala plný úvazek bez toho, že by s tím zaměstnavatel (ne)souhlasil. To, že to není seriózní přístup je pravda, ale hystericky řvát o podvodnících je přes čáru. Prostě jste to mohly napsat bez těch osobních výpadů (jiní to dokážou) a býval bych držel ústa. Howgh.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: nena
Datum: 29.02.16 06:23

Tady se ale ampére neříká nic jiného než pravda. A pravda nikdy lidem nevoněla. Se socialismem skončila doba kdy práva jednoho byla ale na ukor práv druhých. Za socialismu bylo všude v pracovním procesu lidí jak máku, taková mamina, když se za ni muselo pracovat, tak se to tak potom nepoznalo jako dnes, kdy má každý co dělat aby zvládl to, co má. Často se stane že někdo marodí, marodí mu dítě, to se stane a nikdo neremcá. Ale aby už někdo plánoval předem podvod na ostatní a vůbec ho nezajímalo jak svým přístupem poškodí ostatní v jejich právech ho nezajímá a Vy tedy tady blábolíte že je to správné a ostatní jsou sobci. Bylo tady řečeno, že manžel je ten, kdo má živit rodinu, tak at neuhybá a živí ji. A rodina je ta, co má pomáhat. Nemůžu zkrátka pracovat tam kde jsem podepsala plnou pracovní směnu, kterou ale nemůžu odpracovat a nečekat následky. Vy jako chlap za maminy nepracujete, ženy docela hodně a co je na tom divného, že i ony mají děti a spěchají domů, místo aby dělaly přesčasy za takovou kolegyni? Jestli to schvalujete ten podvod na ostatní maminy co jim pomáhá rodina a především manžel a neřeší nic na ukor ostatních, nebo jste důchodce se socialistickým smýšlením, ale už 27 let jsme jinde.Protože jste ale především asi chlap a nikdy nebudete mamina, kterou nutí zaměstnavatel aby pracovala za jinou "vyčůranou" kolegyni, která má přece svá práva.A to každou směnu, nejen občas.Ne, tohle se druhým prostě nedělá. A ještě mít kafry na druhé, kteří v tom oprávněně vidí podvod.

(Protože Vaše "uvědomělí občané " - tyhle pitomosti používali soudruzi když chtěli někoho nátáhnout, například zadarmo Akce Z a podobně. Že by ale paní vykořistovala ostatní by Vám nevadilo. Máte to pomotaný.)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: carlosska
Datum: 29.02.16 07:54

A podíval jste se na to zdruhé strany - buďto kolegů a nebo zaměstnavatele? Že hledáte člověka na 40 hodin, vyberete, zaměstnáte... a on po 3 měsíční zkušebce přijde a řekne chci kratší úvazek a musíte mi vyhovět? Ačkoliv to moc dobře věděl již při nástupu? A kolegyně? Kdy šéf jasně řekne - musíte tu práci nadělat? Proč bych měla dělat ustavičně za někoho? Proč bych měla jako bezdětná začít chodit domů v 5 místo ve 4, jen aby bylo za paní hotovo?

Nikdo neřekl, že to matky s dětmi mají lehké, ale všechny tady nadzvedlo to, jak je někdo schopen a ochoten od začátku lhát a na základě podvodu se pak domáhat nějakého svého práva a ohánět se tím "mám přece dítě" - a to je věc zaměstnavatele? Uvědomujete si i důsledek? Pokud paní toto šéfovi udělá, ten už nikdy žádnou matku nezaměstná a poškodí tím vlastně všechny ostatní, které by o práci stály i za nastavených podmínek.

Ano, polovičních úvazků moc není, protože jsou prostě pro firmy drahé. Můžou se zavést ve státní sféře, ale soukromníkovi je těžko můžete nutit. Je to jeho firma.

Jinak paní má partnera - otce dítěte, není samoživitelka, tak ten ať funguje, ne? Neříkejte, že nezastane žádnou z úloh - nemůže vyzvedávat, tak dost pravděpodobně může vodit do školky. A pak paní může dělat třeba v té fabrice od 6 do 14,30. U nás je několik fabrik jen s ranním provozem a nebo těch, co vyjdou matce vstříc a dělá jen ranní a noční (sestřin přítel dělá jen odpolední a noční, protože ranní dělá právě kolega, co musí vyzvedávat dítě). Konkrétně OBI hledá pokladní buď na 12 a nebo 2 na 6 hodin. V Albertu to jde též, ti mají věčně podstav. Jsem z malého města a prodavačky v Jednotě mají úvazek 35h, tedy už zkrácený a zase mámy od dětí (byly 2) měly dohodnuto, že nedělají odpolední. Měly kratší směnu, ale zase chodily každou sobotu. Znám pár, kde dělají oba ve výrobě a jedou protisměny právě kvůli péči o dítě - vidí se tedy minimálně, ale zatím to jinak nejde. Vím o paní, u které na rok bydlí její maminka - je z daleka a potřebují pomoct s prckem, aby mohla do práce, tak se na rok nastěhovala. Pokud je paní z malého města, může zkusit najít sousedku - nezaměstnanou padesátnici, čilejší důchodkyni, které dá nějaké peníze a paní bude pro dítě jezdit... Jsou osamělí lidé, kteří to udělají rádi, vnoučata daleko atp. Jenže tazatelka nechtěla rady a tipy, jak vyřešit svoji situaci, chtěla poradit, jak podvést zaměstnavatele aby jí musel vyhovět. Je plno samoživitelek a také musí zvládnout dítě a práci, tak to muí zvládnout i někdo, kdo má úplnou rodinu. Ale samozřejmě s nějakou obětí - dělat horší práci, někomu zaplatit za pomoc, uskromnit se a žít chvíli s tchyní... Jenže mám pocit, že tazatelka jen chce a nechce obětovat - chce aby oběť padla na jiné


doplněno 29.02.16 08:03:

Jinak nemusí jít nutně o horší práce, např. Marriot a Astory hotel u nás hledá jen noční recepční, je to práce "lepší" a za dobré peníze. Některé benzínky chtějí jen noční obsluhu (mají stále rozdělené denní a noční směny). A spousta mamin už řešila předem, kde se s děckem uplatní a třeba během MD studovaly - většinou na pedagogické asistenty atp. jelikož práce ve školství je s dítětem většinou skloubitelná. Znova - neříkám, že to je snadné, ale řešení jsou, jen to bude něco stát

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.02.16 09:23
avatar

amper® Datum: včera 23:54

Vždyt ty výpady tu máte i Vy. Jakým právem tady osočujete a kritizujete tedy ostatní? Právem chlapa co nikdy nemusel pracovat za maminy? Vždyt když jsem ovdověla, tak to byli právě muži, kteří nesouhlasili s upravou mé pracovní doby kvůli malým dětem a musela jsem 2 roky uklízet a tak opravdu muži měli velké pochopení jak vidíte. Jste důchodce a tak Vám za kompem připadá vše lehké, ale realita je o něčem jiném Vy moralisto. Ani mě nenapadlo si myslet tehdy že ti chlapi jsou hnusní, já byla matka a byl to tedy MŮJ problém, který jsem na nikoho jiného neházela. Dokonce ani na rodinu, protože žila v cizině. Bylo to jen a jen na mně.Povinnost té paní je především zjistit zda její práci bude muset někdo vykonat zdarma za ni. V dnešní době asi ano a o tom to je.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.02.16 16:09

Na invektivy na moji adresu nehodlám reagovat (původně jsem již nechtěl zasahovat do diskuse vůbec). Jen si dovoluji dementovat Vaši domněnku, že jsem zapšklý starobní důchodce. Je mi něco přes 40, mám ženu, 2 děti, 2 práce a "zprostředkované" zkušenosti, jak se shání školka nebo zaměstnání na částečný úvazek. Zprostředkované proto, že nesháním já, ale moje žena. Teď už tedy neshání. Uklízí. Sehnali jsme práci aspoň na 2 dny v týdnu. Pravdu máte v jediném. Za "maminy" jsem skutečně nikdy pracovat nemusel. V téměř čistě mužském kolektivu a v mém oboru by to byla dost vzácnost. Zato vím, co je to makat za ty, co dokouří 10 minut před koncem pracovní doby, aby to stihli včas domů. Taky ne nárazově ale pořád.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 29.02.16 10:09

Amper, děkuji za normální názor a věcnou odpověď. Je vidět, že jste si asi jako jeden z mála přečetl celou mou otázku včetně odpovědí a skoro jediný se dokážete vžít do druhého, i když jste chlap. Je to u nás stejné, přítel vozí do školky, já vyzvedávám. K tomu špatné spojení, druhé auto není a ani nebude, nejsou na něj finance, musím stihnout spoj, abych mohla dítě vyzvednout a pak chytnout další spoj domů. Nemáme školku ani školu v místě bydliště. A pro po: družina má dokonce o půl hodiny kratší pracovní dobu než má školka, takže si nijak za rok nepolepším. A s místy v obchodech a úklidech je to přesně jak píšete, není tak lehké si vybírat. Já se jenom ptala, jak by to bylo nejlepší. Ale trhovkyně to pochopily jako podvod nebo zločin nejtěžšího kalibru! I já sama se přikláním k tomu to říct předem, jak mik to i radí @ivzez. Jen mám pochopitelně obavy, protože vím, jak to u nás funguje. Také jsem pracovala s matkami od malých dětí a nikdy jsem na ně takto nepohlížela. A nebylo to za minulého režimu. Vždycky to bylo o dohodě, neb jsme lidi a tak bychom se k sobě měli chovat. Jednou vypomohly ony, jednou někdo jiný a já byla svobodná, bezdětná a měla své zájmy. A nebo jsem také pracovala s lidmi, kteří polovinu své pracovní doby proflákali, ale běda, kdyby někomu mohli vyjít trochu vstříc. Ale co tady spustily za kampaň nenávisti tyto moralistky, jen vážně zírám. A když se budeme pořád takto k sobě chovat, budeme pořád tam kde jsme...Takže matky současné i budoucí, mám pro Vás radu, až si dovolíte mít dítě a budete chtít, aby Vám někdo trochu vyšel vstříc, choďte raději kanálama. V takové společnosti nemáte totiž šanci!

Datum: 29.02.16 11:07
avatar

Nesmysl. Nesouhlasily jsme s chystaným podvodem a chrlíte tady spoustu špíny. Takže o jaké špíně to tedy bylo? Když nesnášíte pravdu tak nás tady nenazývejte trhovkyněmi jen proto, že Vám tu někdo řekl pravdu že za Vás a Vám podobné nechce pracovat celý život zdarma, protože takových je hodně. Je to opravdu na celý aktivní tedy produktivní život. A mám zkušenost, že zatímco co matky chtěly když mé děti odrostly, abych za ně pracovala, chodila do nevýhodných směn, tak ale v době, kdy já to potřebovala, tak tyhle matky byly slepé a hluché. Takže bych se také neangažovala. A já jsem Vám také vysvětlila, že jsem se na nikoho nemohla spoléhat, ačkoliv na rozdíl od Vás uplně sama bez manžela, a už vůbec ne na ostatní muže v práci a musela jsem jít na hůře placenou práci a jinam než děti šly do školy. Každá matka to tak má, jenom Vy chcete solidaritu od trhovkyn. A nemám z toho žádné trauma, šlo přece o MOJE děti a druzí nebyli proto nijak špatní že za mě nechtěly soustavně pracovat zadarmo a za to jim dáváte hnusný název, tím jste mě utvrdila v tom, že ženy zde hodnotily vše správně. Místo pokory jste ještě dotčena, jako kdyby se podvodu chtěly dopustit ženy tady a ne Vy jak jste sama přiznala.. Čekala jste snad že s Vaším chystaným podrazem zde budou ostatní souhlasit? Že je při Vás chlap co za maminu nikdy nic neodpracoval zdarma, natož aby to dělal pořád celý život skoro, považuju za normální.


doplněno 29.02.16 11:18:

aby Vám někdo trochu vyšel vstříc

-----------------------

Tahle Vaše věta mě také dostala. Kolik hodin jste zdarma odpracovala Vy za nějakou maminu co se sebrala a šla domů, nemohla na víkend, nemohla jindy, nemohla nic jen těch pár hodin a ostatní čas měla volno? Chápete vůbec co po lidech chcete? Aby měnili kvůli Vám svůj život, můžete mi říci proč by to dělali? Těch mamin je spousta a tak si prostě musí najít jinou práci nebo být na dávkách. Nebo Vy to těm kolegyním zaplatíte? Zaměstnavatel určitě ne, on za Vás musí státu odvádět jako za 40 hod. pracovní dobu a ještě je osočíte takovým názvem? To jste se opravdu vycajchovala. Neskutečné. Máte dítě, je to tedy Váš problém a ne Vašich budoucích kolegyn. Nárazově ano, ale pořád? To Vám zkrátka nikdo nikde neudělá a už vůbec ne chlapi, jak jsem sama poznala, proto s klidem říkají že by to šlo, protože na nich by to nikdy nebylo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.02.16 12:59
avatar

Wasube, plácají se tu dohromady jablka s hruškama. Stačilo stručně říct, že má tazatelka jednat na rovinu, protože jinak se jí zaměstnavatel velice jednoduše zbaví.

Na jedné straně je tu vztah zaměstnavatel - zaměstnanec a ten je takový, jaký si obě strany domluví.

Pak je tu zbytečně rozebírán "vztah" zaměstnavatel - pracovní místo. Je zcela na zaměstnavateli, jak a kým toto místo obsadí. Pokud někoho přesvědčí, aby tuto práci dělal zadarmo, je to dohoda mezi zaměstnavatelem a oním konkrétním pracovníkem. Nikdo jiný nemá právo do toho zasahovat. Jako zaměstnanec dle smlouvy odvádím svoji práci a nezajímá mě, kdo ji dělá, když tam z jakýchkoli důvodů nejsem. To je věcí zaměstnavatele. Tečka.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 29.02.16 14:03

Ano, je to přesně tak. Jak si to zaměstnavatel zařídí, tak to bude.

Od: xy
Datum: 29.02.16 14:25

na střední jsem dva roky vyzvedávala dítě z jeslí ,později školky , pár dní v týdnu, jedné naší učitelce .

U zkráceného úvazku na některých pozicích je i nebezpečí z druhé strany, sice máš zkrácený úvazek, ale práci si udělej

" celou ", s tím jsem se též setkala.

Sama pracuji spolu s dobrou kamarádkou, která má děti a zkrácený úvazek, a i když je to opravdu blízká rodina, a jsem ráda, že s dobrou kamarádkou jsem v kanclu, přesto mě občas štve, jaká práce, ale i odpovědnost za její chyby ( nemá přece čas se vzdělávat , a má přece jiné priority ) na mě pak padne. Jako samozřejmost i pro ni větší šance vybrat si dovolenou atd. Zaměstnavatel je k ní vstřícný, ale jaksi na můj úkor . Jenže, je to blízká kamarádka

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.