Ukončení živnosti a DPH

Od: Datum: 24.02.16 15:43 odpovědí: 7 změna: 25.02.16 17:31

Zdravím a prosím o radu. Manžel po 22 letech ukončil ke konci roku živnost a odhlásil se jako plátce DPH. Z podnikání mu zbyl stroj,který koupil zhruba před rokem. Poněvadž se mu již na nic nehodí,dal inzerát na prodej. Je jasné,že již jako soukromá osoba,bude muset doplatit DPH. Problém je v tom,že ho už tak prodává dosti pod cenou a ozývají se mu hlavně firmy,které by jej koupily na fakturu i s DPH. Má smysl,aby se manžel kvůli tomu zase všude nahlásil,jenom proto,aby prodal? Soukromé osoby by pro stroj uplatnění asi nenašly, tak aby neztrácel dále hodnotu.

Doufám,že jsem se do toho moc nezamotala,daně a účetnictví je moje noční můra. :-D Manželova účetní neví...:(. Děkuji moc za Vaše případné rady.


doplněno 24.02.16 15:50:

Ještě doplním,že manžel už podnikat nechce,nahlásil by se vlastně jenom kvůli prodeji ,třeba na měsíc,lze to vůbec? Nebo znáte někdo kličku,jak to řešit?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 24.02.16 16:08

Po ukončení činnosti a odhlášení se z DPH vše bude probíhat jakou soukromé osoby nepodnikající. Toto mělo být vyřešeno včetně daně z příjmu při ukončení činnosti, kdy se dodaňují třeba zásoby, majetek, pohledávky atd.

Pokud zároveň s ukončením podnikání byla zrušena i registrace k DPH, pak se zrušením registrace k DPH je spojena povinnost tzv. dodanění neboli snížení nároku na odpočet při změně režimu z plátce na neplátce, kterou upravuje § 74 odst. 5 až 7 ZDPH. Při zrušení registrace je plátce povinen snížit nárok na odpočet daně z obchodního majetku evidovaného, nebo který měl být evidován, ke dni zrušení registrace, pokud u tohoto majetku nebo jeho části uplatnil odpočet daně. Snížení nároku na odpočet daně se provede v posledním DaP k DPH.

Způsob výpočtu snížení nároku na odpočet DPH:
1. u DHM a DNM se postupuje jako při úpravě odpočtu daně,
2. u pořizovaného nedokončeného dlouhodobého HM a NM = uplatněný odpočet daně,
3. u zásob = uplatněný odpočet daně,
Úprava odpočtu daně při zrušení registrace se provádí jen v pětiletém období pro úpravu odpočtu daně počínaje rokem pořízení majetku

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.02.16 16:28

Děkuji,tohle všechno asi proběhlo. Jde o to,že jako podnikající a plátce daně má vyšší šanci stroj prodat s DPH a alespoň o něco snížit ztrátu na něm. Manžel ukončil podnikání docela v afektu,rozčilen platební nemorálkou odběratelů,ktěří mají sice auta a domy za miliony,ale zplatit živnostníkovi za práci to ne. Ale to je OT. Nechci ,aby to vyznělo,že je manžel vykuk,spíš naopak,samozřejmě co má doplatit,doplatí. Má tedy cenu se kvůli jedné faktuře a platbě znova přihlásit,polopatě prosím...jsem ekonomický analfabet.*smich*

Od: uska®
Datum: 24.02.16 16:36

Pokud toto všechno proběhlo při ukončení živnosti, tak není co řešit. Manžel prodá stroj za cenu xxxx. Co si do ceny započítá je jeho věc. Prodá stroj jako obyčejný člověk bez živnosti, tím pádem se nelze přihlásit k DPH. Jen kupující si DPH neodpočítá.


doplněno 24.02.16 19:29:

Holt máte smůlu, již plátci DPH nejste. Dnes už víte, že jste měli prodávat vše v době podnikání, ne až po ukončení.


doplněno 24.02.16 22:03:

Není zač. Vím, že při prodeji musíte jít hodně s cenou dolů, ale ... nejde o život. Ať se daří.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.02.16 16:44

To je právě oč tu běží,zájemci o koupi jsou,ale chtějí si DPH odečíst,chtějí koupit od plátce...

Datum: 24.02.16 21:22

Ano,bylo to zbrklé rozhodnutí,děkuji za Váš čas a odpovědi. JISKRA

Datum: 25.02.16 09:41
Zkusím odpovědět příkladem. Prodávám stroj za 100 000 bez DPH, jako plátce pričtu daň 19 000 . celkem dostanu 119 00 z toho 19 000 odvedu státu. Kupující zaplatí 119 000 z toho mu stát vrátí 19 000. Stroj kupujícího vyšel na 100 000. Tedy na stejné peníze jako by ho koupil od neplátce za 100 000.
Proč se tedy řeší DPH? DPH řeší prekupníci. Jelikož jsou plátci DPH a musí následně přidat DPH ke své marži, a ta je tím pádem vidět.
Tedy prodávají například za 150 000 + DPH z oněch 50 000.
Přímému kupujícímu plátci je to jedno, jelikož to co si chce odečíst musí nejdříve zaplatit.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.02.16 17:31

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.