Vracení daní

Od: Datum: 23.02.16 18:58 odpovědí: 2 změna: 23.02.16 21:08
avatar

Mám dotaz. Známá podepisovala teď začátkem února v chráněné dílně ten růžový papír na daně. Nastoupila 1.1.2016 na zkrácený úvazek, loňský rok byla celý na ÚP, tedy nezaměstnaná a podporu již celý rok nebrala, má inv. důchod 1.stupně. Proč se to podepisuje, když žádné daně vloni neodváděla, tak není co vracet, nebo získá něco zaměstnavatel? Prosím o vysvětlení, jak to je? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.02.16 20:20
avatar

Růžový dvojlist (daňové prohlášení) má vlastně dvě části.

První část (první a druhá strana) se vyplňuje údaji, které platí na tento rok, a mzdovka podle nich může uplatňovat měsíčně slevu na dani. Podepisuje se vždy při nástupu do zaměstnání a potom zase každý rok začátkem roku, aby bylo jasné, že se nic nezměnilo např. v uplatněných osobách a že je možné zase od ledna zálohu na dani snižovat o slevy.

Druhá část (třetí a čtvrtá strana) se podepisuje po skončení roku, takže začátkem následujícího (přesně do 15.2.), a v ní se žádá o roční zúčtování daně za předchozí rok a uplatňují se k tomu odpočty ze základu daně jako penzijní fondy, dary apod., mám pocit, že snad každý rok něco přibývá a džungle utěšeně bují.

Vaše známá podepsala klasicky při počátku pracovního poměru to, že uplatňuje na sebe na rok 2016 odčitatelnou položku z daně (slevu na dani) a možná i další věci. Po skončení tohoto roku už daňové prohlášení podepíše dvakrát, tedy v obou oddílech - na rok 2017 a za rok 2016.

Za rok 2015 se nic jejího současného zaměstnavatele netýká.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 23.02.16 21:08
avatar

Děkuji moc za vyčerpávající odpověď, vyřídím.:)

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.