Příspěvek na péči, uvedení pečujícího

Od: Datum: 23.02.16 13:07 odpovědí: 10 změna: 26.02.16 20:24

Dobrý den, chci se zeptat, zda pokud je seniorovi přiznána pouze závislost jednička, je NUTNÉ, aby bylo na sociálce uvedeno jméno, kdo pečuje nebo je to nutné například až u stupně dva a výše nebo podobně...?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 23.02.16 13:47

Již při žádosti jste museli vypsat opatrovníka. Ale zda se tohle musí dodržovat, nevím. Příjemce peněz je postižený a ten rozhoduje komu zaplatí za objednané služby.


doplněno 23.02.16 14:04:

U 1. stuně není třeba nikde nic hlásit. Stupeň 2,3,4 již zakládá nárok pro pečující osobu započtení doby starostlivosti do svého důchodu, proto se nutné hlásit jméno opatrovníka. Přečtěte si třeba tohle

http://www.cssz.cz/cz/o-cssz/…ce-ma-vliv-na-duchod-pecu.htm


doplněno 23.02.16 14:58:

Ale má, to je důvod proč u 2,3,4, stupně závislosti musí být veden opatrovník a u prvního stupně být nermusí. A to jste chtěla vědět, ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: korry
Datum: 23.02.16 13:54

Ten opatrovník se tam ale vypisuje, protože se neví, jaký typ závislosti se bude přiznávat... Otázkou teda je, zda pokud osoba dostala pouze jedničku, zda je možné přijít na sociálku a uvedenou osobu vyškrtnout a lidově řečeno nechat prázdnou "kolonku" = to je to, nač hledám odpověď. (To, že příspěvek je osoby postižené, to je vcelku pochopitelné.)


doplněno 23.02.16 14:22:

*smich* Ten Váš odkaz, co jste poslala, nemá nic společného s položeným dotazem. Řeší otázku nárokování důchodového pojištění..Tohle nemá s dotazem absolutně nic společného.


doplněno 23.02.16 16:20:

Váš odkaz nijak neobjasňuje, že tomu tak je nebo není... a u jedničky závislosti tam tedy nemusí být uveden někdo, jako pečující osoba. Když jsme žádali, paní ze sociálky nám řekla, že tam musí být někdo uveden - prostě musí. Nelze žádost bez toho odevzdat. Takže pokud má paní jedničku, mohu naklusat na sociálku a požádat tu paní, aby mě jako pečující "vyškrtla". Chápu to správně? Zítra tam jdu za tímto účelem, takže vám rovnou napíšu, zda se pletete nebo ne :D

Datum: 23.02.16 17:57
avatar

.

Asistent sociální péče musí být vždy uveden jako pečující osoba v žádosti o příspěvek na péči (na formuláři "Oznámení o poskytovateli pomoci") pro účely rozhodnutí krajské pobočky Úřadu práce o přiznání příspěvku.

Asistent sociální péče je povinen s osobou, které poskytuje pomoc, uzavřít písemnou smlouvu o poskytnutí pomoci. Náležitostmi smlouvy je označení smluvních stran, rozsah pomoci, místo a čas poskytování pomoci a výše úhrady za pomoc (§ 83 odst. 3 zákona o sociálních službách).Zdroj: http://www.mpsv.cz/cs/13928

Žadatel musí v Oznámení o poskytovateli pomoci uvést jména fyzických osob, které o něj péči již zajišťují. Využívá-li sociální službu, uvede zde také jejího poskytovatele. Zdroj: http://www.ledax.cz/pro-verej…mace-k-prispevku-na-peci.html

Chápala bych to tak, že pečující osoba musí být uvedena i u stupně závislosti I. I těch 8000,- musí ten člověk využít na svojí péči, to není přilepšení k důchodu, jak to někteří chápou. Rozdíl je pouze ten, že II. a víc se vám započítává.


doplněno 26.02.16 10:43:

Mám o 0 víc a nikdo mě neopraví, omlouvám se, všimla jsem si až dnes.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: korry
Datum: 23.02.16 18:05

Fajn. To jsem chtěla slyšet. Takže je tu openentura. Druhý názor. Vy si teda naopak myslíte, že i u jedničky závislosti, musí být v evidenci na sociálce někdo, jako pečující osoba...Pokud to teda chápu správně...A teď otázka za milion:D Co když tam přijdu a budu se chtít vyškrtnout jako osoba pečující a ta osoba o kterou se pečuje nemá nikoho jiného, kdo by pečoval? Příspěvek zaniká a zůstane státu?

Datum: 23.02.16 18:46
avatar

Příspěvek na péči je přiznáván člověku, který z důvodu snížené soběstačnosti potřebuje pomoc jiné osoby. Poskytnutou pomoc hradí právě z příspěvku na péči. Pokud péči druhé osoby nevyužívá a přesto příspěvek pobírá, jedná se o zneužití příspěvku a to je důvod k jeho odebrání. Jestliže v okolí nemá nikoho, kdo by pomoc poskytoval (příbuzní, sousedé, přátelé), může se obrátit na profesionální poskytovatele sociálních služeb, např. pečovatelskou službu.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: korry
Datum: 23.02.16 18:50

Ano, leda se obrátit na profesionálaní službu, která bude v záznamech sociálky následně nejspíše figurovat od okamžiku, kdy já už tam uvedena nebudu. Otázkou zní, kdo, jaká profesionální služba, firma., bude ochotna být garantem péče za 800Kč..Pokud něco zítra zjistím, napíši to sem, třeba pro někoho jiného, kdo bude hledat něco podobného.

Datum: 26.02.16 16:29

No tak všechny vyjmenovat třeba u IV. stupně je dobrý, příklad z praxe u klientky (24 hod péče):

snacha, syn 1, syn 2, vnuk 1, vnuk 2, přítelkyně vnuka 1, žena vnuka 2, já, charita, Zdenka, Jana a to je asi všechno. Nesmíte ty zákony brát tak vážně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.02.16 16:05

U 1. stupně nejde o péči jako takovou. Tam jde o to aby se někdo našel kdo mi dojte občas nakoupit a odveze mě k doktorovi a nedělal to zadarmo. Odvezeš mě k doktorovi - dám ti stovku na naftu. Dojdeš mi pro rohlíky dám ti dvacku. Například. Pečovatelku nedělám týden. Ale že by někdo toto řešil jsem ještě neslyšela. Nechala bych prázdnou kolonku s tím, že se neví kdo bude mít zrovna čas dojít babičce pro rohlik. Nebo navrhněte, že vyjmenujete všechny, děti, vnoučata, sousedky...


doplněno 26.02.16 16:11:

Žádná profi sociální služba, až na vyjímky, Vám nebude chodit na méně než 3 hod - souvislých, tzn. 300,- Kč. Ty vyjímky jsou různé charity, které ale nechodí nakoupit, nedojdou s Vámi k doktorovi. Ty rovnou přivážejí obědy, hodí Vás na WC, dají napít a frčí k dalšímu klientovi.


doplněno 26.02.16 16:20:

Jo s těmi dětmi a vnoučaty se omlouvám. Že by byl příspěvek odebrán si nemyslím, páč byl přiznán na základě určitého zdravotního stavu a na základě sociálního šetření. Tzn. když socka usoudila, že paní si sama nedojde nakoupit, je zcela zřejmé že si bude muset někoho zaplatit jinak umře hladem. A že se neví kdo to zrovna bude jim může asi být docela šumák. Já mám klientku, cca XX. stupeň, vzhledem k tomu že žije je jasné, že si asi někoho platí. Mě ta buzerace sociálky děsně štve, hlavně ta nelogika. Když budou buzerovat tak napište Jana Nováková - sousedka.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.02.16 16:53
avatar

Haninko co je to cca XX stupeň? Buzerace sociálky? Nedělají nic jiného než že vycházejí z nějaké legislativy a já si myslím, že pořádek a zamezení zneužívání soc. dávek by fungovat měl. Beru příspěvek na péči a nebráním se dokládání jeho využití.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.02.16 20:24

To bylo nadnesené samozřejmě. To měl být 22. stupeň... :) Když klient hýbe jen zcela zanedbatelně jen jednou rukou (ani se nenapije z dětské lahve), je asi samozřejmé že příspěvek na péči neprohraje v automatu nebo neprochlastá. Mě prostě vadí, že když je člověk u konce a je 100% závislý na ostatních tak může být socce jedno kdo se o něj stará. Jestli pečovatelka, nebo Vás dá na záchod sousedka když honem potřebujete a nechcete do pleny. Hlavně nechápu jak může být příspěvek na péči zneužitelný. Já chodím k jedné klientce 4x za měsíc po 13-ti hodinách, aby rodina měla alespoň 1 den v týdnu volno. Kolik to je peněz? 5 200,- Kč. Zbyde Vám 6 800,- na ostatní pečovatelky. To je 68 hod za měsíc. To je absolutní ho... když musíte mít péči 24 hod/den. Ano, v případech IV. stupně závislosti je to buzerace.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.