Zaměstnavatel mi nutí přestávku po 4.5 hod

Od: Datum: 22.02.16 23:18 odpovědí: 7 změna: 24.02.16 00:57

Zdravím, mám od nového zaměstnavatele doma smlouvu k pročtení a mimo jiné tam je uvedeno, že zaměstnanci náleží půlhodinová přestávka, v době od 10:00 do 12:00, maximálně po odpracování 4,5h od začátku směny. Dále mam sjednanou pružnou pracovní dobu bez doporučení času. Jedná se o smlouvu na HPP se zkráceným úvazkem 20hod/týden, které by měli být rozloženy rovnoměrně do pěti prac. dní. Ve skutečnosti mam dohodnutu že budu chodit 2-3 dni v týdnu. Trochu s tim souvisí i systém docházky. Po příchodu se odečte půlhodinová přestávka, bez ohledu na to, zda si pípnu odchod za 10 minut nebo 12 hodin. Může mi zaměstnavatel vnutit pauzu i při kratší směně a do 4,5hodin? Nebo bych si měl sjednat opravy ve smlouvě?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.02.16 23:52
avatar

Pracovní dobu i čerpání přestávek určuje zaměstnavatel. Takže ano, má na to právo.

Nevím, jaký systém pro evidenci docházky a odpracované doby Váš zaměstnavatel používá,

ale odečtení přestávky na začátku pracovní doby mi přijde "zvláštní".

Přestávku nelze poskytnout na začátku ani na konci pracovní doby.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: paw®
Datum: 23.02.16 07:52
Zvlastni to je, ale asi to nicemu neodporuje. System tak maji nastaveny. Celkem 8.5h a z toho prestavka.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.02.16 08:16
avatar

Podle toho jak to píšete to ničemu neodporuje, je tedy jenom na vás zda tu práci chcete a nebo se budete dohadovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.02.16 22:04

4,5 hodiny - Je to v mezích. Přestávka by měla být mezi třetí a šestou hodinou. Někdy je z provozních důvodů NUTNÉ určit přesný čas přestávky - třeba kdo pracuje na lince. A hlavně zákon ukládá zaměstnavateli, že on přestávku MUSÍ umožnit. Takže vlastně to určuje i pro sebe, že ji prostě máte a nikdo vás neošidí. Zeptejte se, zda se to opravdu dodržuje, nebo zda to je na dohodě. Praxe může být jiná a za zeptání nic nedáte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.02.16 23:32

Díky za odpověď, je to práce v kanceláři, nikdo nás na přestávku nenutí, nemusíme si ji ani pípnout. Prostě vždy se odečte půl hodina nejméně. Do práce můžeme téměř libovolně, proto například když přijdu ve 4 ráno, nejsem schopen dodržet jeho doporučení... Spíš mi ale zaráží a vadí nastavení systému, že i při práci 2h denně, musím přestávku nadělávat. To mi nepřijde logické.

Datum: 24.02.16 00:17
avatar

Především zaměstnavatel Vám přestavku nevnucuje , ale dle zákoníku práce , Vám ji MUSÍ poskytnout nejdéle po 4,5 hodinách.Vzhledem k tomu , že přetávku mít musíte, tak je jedno , že docházkový systém je nastaven na odečet pauzy na začátku směny .To je jen v nastavení docházkového systému ,aby zaměstnavatel nemusel každému zaměstnanci upravovat časy na docházce a vašem případě by je musel upravovat pokaždé , když se vám změní denní konto pracovní doby .

Může mi zaměstnavatel vnutit pauzu i při kratší směně a do 4,5hodin? Nebo bych si měl sjednat opravy ve smlouvě?

Ano , může.Zákoník říká ,Nejdéle po 4,5 hodinách a přestávka nemůže být na začátku a na konci směny.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.02.16 00:57

Tak mi to nedalo, a našel jsem si přímo daný odstavec v zákoně, cituji:

Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po šesti hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut; mladistvým musí být tato přestávka poskytnuta nejdéle po čtyři a půl hodinách nepřetržité práce. Jde-li o práce, které nemohou být přerušeny, musí být zaměstnanci i bez přerušení provozu nebo práce zajištěna přiměřená doba pro oddech a jídlo; mladistvým musí vždy být poskytnuta přestávka na jídlo a oddech podle věty první.

Takže mi zaměstnavatel pouze vymezuje už daný čas a vypadá to, že to je v pořádku.

Děkuji Vám za odpovědi.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.