Je nárok na stravenky v zaměstnání?

Od: Datum: 22.02.16 00:10 odpovědí: 17 změna: 22.02.16 21:31

Syn nastoupil do práce a už má po zkušební době, ale dostal smlouvu na dobu určitou - na 6 měsíců a že to bude znovu, ještě dvakrát po 6 měsících a až potom prý dostane smlouvu na dobu neurčitou. Zajímá nás, zda má nárok dostávat stravenky, když je dostávají ostatní zaměstnanci? Zaměstnavatel tvrdí, že je bude dostávat až bude "kmenovým zaměstnancem. Není to diskriminace?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.02.16 01:14
avatar

Asi vás zklamu, ale zaměstnanci nemají na stravenku žádný právní nárok. Stravenka je zaměstnavatelem poskytována dobrovolně a je dobrovolným příspěvkem zaměstnavatele, tedy benefitem, na který si po dohodě přispívá i zaměstnanec. Zákoník práce sice ukládá zaměstnavateli povinnost umožnit zaměstnancům ve všech směnách stravování, ale neukládá povinnost ho hradit. Jinými slovy, syn by si musel zatím stravenku platit celou.


doplněno 22.02.16 10:45:

Bližší podmínky pak jsou zakotveny v kolektivní smlouvě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 22.02.16 01:24

Fakt nevím, jestli je nárok nebo ne, ale spíše bych počítal. Podle mě plat 10000 kč + 2000 kč za stravenky se rovná 12000 kč celkem. A vyjde to nastejno jako plat 12000 kč + 0 kč za stravenky. To jsou takzvané benefity, jako služební auto a pod. Obyčejně je to ještě stejně zdaněné. Já třeba svým pracovníkům nabízím dobré zacházení, ale trochu mi na to se... Jen aby to nebylo ještě v budoucnosti zdaněné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dam®
Datum: 22.02.16 02:34

Není možné se bavit o nectění, když zaměstnavatel nasmlouvává pracovníky jen na půl roku, on samotný má zřejmě velký problém udržet svou firmu v chodu. Tak pokud možno, neočekávat solidnost a i když se bude šéf usmívat, raději se angažovat jinde, pokud možno. Stravenka je pouze nárok, je to částka kterou stejně zaplatí zaměstnanec jako položku. Spadá u zaměstnance do zdaněného příjmu. U zaměstnavatele je to další položka do odečítatelných částí dph jeho výdajů. Debata o výši sponzorované částky stravenky zaměstnavatelem je sporná a v podstatě je nerozměrná, každopádně není povinná být poskytovaná.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 22.02.16 02:50

Hele Pane Vy si myslíte, že každý podnikatel je zazobaný, zajištěný, a jen si své prostředky šetří pro sebe? Jak dneska může někdo vědět, hlavně při této vládě (dříve to bylo trochu jiné), že udrží svojí firmu? Solidní pro Vás asi budou jen takové ty nadnárodní molochy. Naopak nepružnost zaměstnávání vede k nezaměstnanosti. Třeba já jsem měl dříve občas nějakého šikovného pracovníka, pak jsem ho vzal na hlavní pracovní poměr. Bohužel si pak našel něco lepšího (to je normální). Ale co mě čekalo? Kontrola na OSSZ a VZP. Spousta papírů, na účetní nemám zdroje, musím si to dělat sám (ještě, že jsem chytrý, ale takových moc není). Při každém skončeném pracovníkovi. PSYCHO. Takže jsme zdražili, děláme si to sami. Brzy bude hůř.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dam®
Datum: 22.02.16 03:08

Hej Pane, zřejmě vám chybí důslednost, možná by bylo fajn si tuhle debatu pročíst později.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.02.16 10:42
avatar

Ale pánové, vaší povinností je stravování pro své zaměstnance umožnit, sice né přímo přispívat,ale 74% firem rádo na stravování přispívá, protože příspěvek na stravování je totiž daňově uznatelným nákladem.Proč asi za Nečasovy vlády,když chtěl Kalousek stravenky zrušit,bylo tolik podnikatelů proti? Nejčastější hodnota stravenky byla dosud 80 korun. V lednu začala platit nová podoba vyhlášky ministerstva práce a sociálních věcí ,která mimo jiné upravila částku, z níž se vypočítává příspěvek na stravování. Zvýšila ji na 83 korun za den.Daňově uznatelná část příspěvku na stravování je až 70 % z této sumy, což je 58 korun. A jelikož zaměstnavatel platí 55 % z ceny stravenky, může využít odečtu z daňového základu maximální daňovou úlevu ,kterou dosáhne u stravenek v hodnotě 105 korun (včetně provize).

A pro mp. Dosud platilo-Stravenka za 80 korun:Zaměstnavatel platil 44 korun Zaměstnanec 36 korunCelkem zaměstnanec získal k příjmu 880 korun měsíčně.Kde berete ty 2tisíce? A mimochodem, vy určujete výplatu podle toho,jestli by si zaměstnanec bral nebo nebral stravenky?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 22.02.16 11:10

A vo tom mluvim. Dám pracovníkovi raději těch 58 korun a ať si s nima dělá co chce. Třeba si může vytisknout stravenky doma a hrát si s nima. A ještě vyřadíme takové ty příživníky, kteří ty stravenky distribuují, Tam to taky nějaké procento hodí. Bez práce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.02.16 19:35
avatar

mp - Nesmysl. Nikdy jim navíc na jídlo žádné peníze nedáte. Vždyt už jen ze stravenek jste na mrtvici. A ty byste jste si mohl odečíst.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.02.16 20:40
avatar

mp, nedá mi to, musím vám ještě odpovědět. Když zaměstnancům dáte peníze místo stravenek a tato částka je(jak jinak) přičtena ke mzdě,v tom případě jde o běžný příjem podléhající zdanění. Proč vydavatele stravenek nazýváte příživníky? Je to jejich podnikatelský záměr a zadarmo to asi dělat nebudou;). A vy jako podnikatel, kdybyste na stravenky přispíval, jejich provize je pro vás daňově uznatelným nákladem.Limit 55% je stejný jako na stravování, které nezajišťuje zaměstnavatel. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud již v r.2013.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 22.02.16 21:31

Ano to je přesně jejich podnikatelský záměr (myslím výrobce stravenek). Ale to je stejné jako je podnikatelský záměr takzvaných šmejdů prodávat věci s tisíciprocentní marží. Takže co se dá dělat? Nevyužívat jejich služeb. Hodně lidí neví, že banky berou několik procent z každé transakce obchodníkovi. Nevědí, nebo je jim to jedno. Ale nevím, proč by mě měl někdo brát z mého řízku za 96 korun třeba 2 koruny za platbu kartou. To si nechám raději koleno vrtat. Ale nedám.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: cicko*
Datum: 22.02.16 19:30

Pletete dohromady dva zcela odlišné pojmy! "Příspěvek na stravování" a "stravenky". Proti rušení stravenek nebylo zase tolik podnikatelů, ale jen velice úzká, avšak velmi vlivná skupina kšeftující se stravenkami.

Příspěvek může být poskytován i jinými způsoby, z nichž nejběžnějším je vlastní firemní stravování.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.02.16 19:32
avatar

mp - Myslím že se rozčilujete uplně zbytečně. Zaměstnavatel musí svým zaměstnancům umožnit stravování, pokud má málo zaměstnanců a závodní jídelna není možná, řeší se to stravenkami, zaměstnanci si doma uvaří a jídlo si berou sebou, nakonec to dělá i spousta dietářů, protože dietní jídelnu ani v Praze nenajdete na každém kroku. Pán sice není kmenový zaměstnanec a má pevnou smlouvu na půl roku. I on se musí nějak stravovat a proč mu neumožnit to samé co ostatním? Jíst zkrátka musíme všichni v práci. Takže má pravdu že cítí křivdu, že on tu slevu na jídlo nemá, druzí při stejné práci a stejné pracovní době ano. Také mi to přijde nespravedlivé.


doplněno 22.02.16 19:41:

Vím že zaměstnavatel nemusí zajistit závodní jídelnu, ale koutek kde si lidi mohou jídlo i ohřát.

Aspon tak si to vykládám. Protože onemocnění zažívacího traktu jako je třeba i rakovina tlustého střeva nebo žaludeční vředy může být i z důvodu že třeba 40 let jíte studené jídlo, salám a chleba.

http://www.suip.cz/otazky-a-o…tnance/stravovani-zamestnancu

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xy
Datum: 22.02.16 11:31

spadá do zdaněného příjmu - jakože zaměstnanec odvádí z hodnoty stravenky daň ze závislé činnosti? že se mu přidaňuje k platu?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.02.16 17:20
avatar

Nevím, co přesně Dam mínil větou,

že "stravenka spadá do zdaněného příjmu",

tak radši doplním (Dam snad ještě upřesní):

Příspěvek zaměstnavatele na stravování je na straně zaměstnance osvobozen od daně z příjmu,

tzn., že zaměstnanec za stravenky neplatí žádnou daň.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.02.16 09:06
avatar
Tim padem je pod agenturou a ma s agenturou smlouvu a tam je psane na co ma narok.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.02.16 17:10
avatar

Paní Hrdá má pravdu,

zaměstnavatel musí umožnit zaměstnancům se najíst,

není povinen na stravu přispívat ani stravování zajistit.

Co to konkrétně znamená?

Zaměstnavatel musí zaměstnancům poskytnout přestávku na oddech a jídlo

v rozsahu alespoň 30 minut nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce.

Cokoliv dalšího zaměstnavatel poskytne navíc, je jeho dobrá vůle.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 22.02.16 19:35

Kmenovým zaměstnancem je takový pracovník, který ve firmě pracuje na základě pracovní smlouvy.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.