Změna pracovní smlouvy

Od: Datum: 20.02.16 22:44 odpovědí: 9 změna: 21.02.16 17:24

Moc prosím o radu. Můj problém spočívá v tom, že mám pracovní smlouvu na jednosměnný provoz a zaměstnavatel mi chce dát smlouvu na nepřetržitý provoz. Může mi to zaměstnavatel nařídit? jak se mohu bránit?Moc vám všem děkuji za odpovědi. Helena


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hk
Datum: 20.02.16 22:49

Myslím, že změna možná není bez vašeho souhlasu. Bránit se můžete tím, že odmínete podepsat dodatek. Budete ale první kandidát, až se bude propouštět.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.02.16 22:51
avatar

Se smlouvou musí souhlasit obě strany. Zaměstnavatel ti rozhodně nemůže nařídit, abys podepsala smlouvu, se kterou nesouhlasíš. Jak se bránit? Prostě nepodepsat. Současnou smlouvu jsi podepsala, protože ti vyhovovala. Ta nová ti nevyhovuje. Tečka. Jak na to bude zaměstnavatel reagovat, to můžeš odhadnout jenom ty sama.


doplněno 20.02.16 23:11:

Ano, pokud ti ji dá zaměstnavatel např. pro nadbytečnost. Rozhodně nesmíš přistoupit na rozvázání pracovního poměru dohodou nebo podepisovat jakoukoli žádost.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: helenaw
Datum: 20.02.16 23:06

Děkuji za vaše odpovědi. Já s tím souhlasit nebudu a když mi dá výpověd tak mi na úřadu práce dají podporu?

Od: helenaw
Datum: 20.02.16 23:14

A když nic nepodepíšu ani nepřistoupím, tak mi dá výpověd sám. A nevíte jak je to s podporou?Když mi dá zaměstnavatel výpověd, tak podpora je vyšší a je tam i odstupné?

Datum: 20.02.16 23:26
avatar

Nemůže ti dát výpověď pro nic za nic. Musí k tomu být důvod, nebo odstupné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.02.16 23:14
Musíš mit idpracovano dva roky ( platit sociální) paklize splnujes dostaneš pokud si tam zaregistrovana
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.02.16 16:57
avatar

Mýlíte se. Pro vznik nároku na podporu v nezaměstnanosti

je potřeba získat minimálně 12 měsíců důchodového pojištění

v posledních dvou letech před podáním žádosti o podporu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dxnydgj
Datum: 21.02.16 17:16

Donutit vás nemůže, když nepodepíšete. Vyhodit vás taky nemůže jen tak. Musí k tomu být zákonný důvod (nadbytečnost třeba) a musí vám dát odstupné. Po dobu pobírání odstupného neberete podporu v nezaměstnanosti. Potom ano, pokud máte odpracováno 12 měsíců za posl. 2 roky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.02.16 17:24
avatar

Už z názvu pracovní smlouva vyplývá, že se obě strany na něčem dohodnou, o něčem jednají,

něco si sjednávají. Tzn., že zaměstnavatel pracovní smlouvu nedává.

Nabízí-li Vám změnu pracovní smlouvy, můžete, ale nemusíte na jeho návrh přistoupit.

Nikdo, tedy ani zaměstnavatel, Vám nemůže nařídit, abyste souhlasila s něčím, s čím nesouhlasíte.

Nepřistoupíte-li na zaměstnavatelův návrh, bude zaměstnavatel povinen Vám dále přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Pokud ale u zaměstnavatele dojde k takovým změnám, že už Vám nebude moci přidělovat práci v jednosměnném provozu, může Vám dát výpověď.

Pravděpodobně by šlo o výpověď z organizačních důvodů (ZP, § 52 písm. c), a vznikl by Vám nárok na odstupné.

Na rozdíl od předchozích odpovědí se nedomnívám, že byste neměla přistupovat na návrh rozvázat pracovního poměru dohodou. Pokud by zaměstnavatel potřeboval Vaše místo rychle uvolnit, mohla byste se s ním dohodnout na odměně, jež by Vám nahradila ztrátu příjmu za chybějící výpovědní dobu.

Jenom bych doporučila si písemnou dohodu před podpisem vyžádat k prostudování a zkonzultovat ji s právníkem – specialistou na pracovní právo. V písemné dohodě by musel být uveden důvod skončení zaměstnání – paragrafem (§ 52 písm. c) nebo slovně "z organizačních důvodů". Dále by v dohodě měla být uvedena případné odměna.

Nepřistupujte pouze na dohodu bez uvedení důvodu (před podpisem důkladně pročíst!), v případě dohodnuté odměny i bez uvedení odměny. Jinak by nevznikl nárok na odstupné, ani odměnu a následně by se Vám krátila podpora v nezaměstnanosti.

Odstupné není nutné uvádět, nárok na ně vzniká ze zákona (ZP, § 67).

Doufám, že jsem to napsala srozumitelně.

Když tak se ptejte dál.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.