Mám právo zakázat vstup?

Od: odpovědí: 11 změna:

Dobrý den. Prosím o radu, zkušenost případně odkaz na paragraf. Jsem jedinym vlastnikem RD, kde je vecne bremeno na 1 patro domu + dalsi spol. prostory, zahrada, koupelna atd. Mam pravo zakazat vstup dalsim (tretim) osobam na muj pozemek a do domu? Myslim tim zakazat vstup osobam, ktere si pozve opravnena z vecneho bremene. S opravnenou resime spor, velmi si cenim soukromi a oni mi nyni vyhrozuji, ze zacnou hromadne chodit do domu do 1. patra a vyuzivat take zahrady. Dekuji Vam za radu.

11 odpovědí na otázku

1x

Rozumím tomu, že chcete zakázat vstup kamarádům oprávněného z věcného břemena?

To nemůžete, bylo by to proti právu. Ale přesně odpovědět může jen ten, co zná smlouvu o věcném břemeni.

1x

Jo proto se to jmenuje věcný břemeno...:(,a Vy ho musíte dodržovat jinak je to právně napadnutelný...

ovšem právě tak je napadnutelné nadměrné využívání břemene, může vést až k jeho zrušení, samozřejmě soudem. Co je nadměrné jsem nikde nenašel, je to asi taková formulace jako menší než malé množství.

Obecně jak uvedli výše, nelze jim to zakázast, obvykle tam bývá formulace že má právo k užívání v obvyklém rozsahu což, pokud je to třeba byt tak obvyklé je že někdo přijde na návštěvu. Neobvyklé je třeba návštěva 47 nepřízpusobivých 14x za den.

Bez detailní znalosti smlouvy se dobré odpovědi nelze dočkat a stále platí 2 právníci = tři názory.

alfe, nikdy jsem nečetl, nadměrné využívání břemene. To hodnotí kdo, kdy je to OK a kdy nadměrně?

(Ne)obvyklé je třeba návštěva 46 přízpusobivých 13x za den?

Naprosto souhlasím s poslední větou!

tak jsem jen 3. právník co si nějak vysvětlil business.center.cz § 151p bod třetí

Diky za Vase rady. Tusila jsem, ze jsem asi nahrana. Resim spor a mam o VB dost nacteno, nicmene me protistrana vzdy prekvapi nejakou dalsi vyhruzkou. Vecnym bremenem jsem ale povinna vyhradne k jedine osobe, ktera je v not. zapise uvedena jmenovite. Trochu jsem proto doufala ze tato prava se nevztahuji na treti osoby. Zrovna tak, jako kdyz opravnena sva prava k bytu jednoznacne porusila tim, ze se odstehovala a nasadila do "sveho" bytu ciziho najeminka. A jak pise ALF tak zneuzivani vecneho bremena je skutecne soudne napadnutelne za jeho zneuzivani. V nasem pripade je to skutecnost ze tento byt pronajala treti osobe a sama se v prubehu casu stala majitelkou jineho bytu. Zde vznika a to cituji " hruby nepomer mezi vecnym bremenem a vyhodou opravneneho" dale vznikla " zmena pomeru" a dale pricinna souvislot mezi temito dvema podminkami. TZN ze v dobe vzniku VB nemela kde bydlet , proto VB vzniklo. Nyni zde nebydli, dokonce vlastni jiny byt. Tak toto je zneuziti...ano a resi soud... rozhodne bud o zruseni (ale to by asi muselo byt dukazu vice) nebo rozhodne o omezeni VB. A to bych vyhrala. uz jsem byla na jedne konzultaci u pravnika...a toto vse je overene. Ale ty navstevy, a jeji naseptavaci, kteri se rozhodli mi zivot zneprijemnit , tak vyhrozuji, ze me budou brouzdat po dome a na zahrade si vegetovat...

No ano, a někdy je dobrá strategie "na hrubý pytel hrubá záplata". Ano, máte možnost se u soudu bránit proti přílišným návštěvám, ale taky se nabízí varianta, zabránit jim ve vstupu do domu a ať se soudí oprávněná. Myslíte, že by se jí chtělo vyhazovat peníze za advokáta a soudní poplatky?

Pokud tam oprávněná osoba ubytovala někoho dalšího a sama břemene nevyužívá, tak k soudu s ní. V okamžiku kdy dojde ke zrušení věcného břemen soudem, tak tam nemá co dělat ani ten nájemník ani jeho návštěvy. A pokud budou prudit, volejte policii, jelikož dochází k porušení zákona.

Nechte je klidně vyhrožovat (případně si i jejich výhrůžky nahrejte) a předejte věc právníkovi, aby soud to věcné břemeno zrušil.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]