Jak na předmanželskou smlouvu?

Od: Datum: 17.02.16 08:11 odpovědí: 20 změna: 17.02.16 19:22

Dobrý den, před dvěma lety jsem synovi (23 let) koupila starý domek a napsala rovnou na něj. Vzal si sám hypotéku na opravu, kterou ale splácíme my s manželem, tím mu pomáháme. Teď si našel přítelkyni a už se blíží doba kdy se pomalu začnou stěhovat. Přítelkyně zatím do oprav domu nedala ani korunu, pouze pomáhá fyzicky tak jako my všichni. Její rodiče začali tlačit syna do svatby, chtějí prý do domu taky investovat. Moc se mi to ale nelíbí, chtěla jsem, aby si přítelkyně nakoupila třeba nábytek a domek zůstal pořád synovi. Určitě budu trvat na předmanželksé smlouvě, ale jak tam třeba započítat to, kdyby její rodina pozvala nějaké zedníky apod. Díky za odpověď!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.02.16 09:20

Dům bude stále pouze jeho i po svatbě. Co udělá syn se svým majetkem záleží čistě na něm. Třeba ho může celý darovat své ženě.

Pokuď by má manželka(její rodiče) investovali větší obnos do rekonstrukce mé nemovitosti, tak by mi připadalo správné, darovat své ženě část této nemovitosti.

Určitě budu trvat na předmanželksé smlouvě

Syn má snad vlastní rozum. Možná by chtělo z vaší strany ubrat. Do takové famílie bych se teda moc nehrnul(spíše bral nohy na ramena) , když by mi budoucí tchýně diktovala, že mám uzavřít předmaželskou smlouvu.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: uska®
Datum: 17.02.16 09:35

Už jste investovala hodně a jistě ještě utáhnete platbu za právníka či notáře na sepsání předmanželské smlouvy. Spolu se synem jej navštivte, navrhne řešení přijatelné pro obě strany a pak už bude záležet na synovi jak se rozhodne. Bohužel, vy mu neporučíte.

V případě, že by druhá strana chtěla investovat do mého domku, tak bych jim doporučila, aby měli od všeho doklad. V případě rozchodu bych je vylatila. Ale rozhodně bych nepřepisovala ani část domu na někoho jiného.

Je bohužel běžné, že za život člověk vystřídá několik partnerů. To by třeba v pozdějším věku měl dům 3 majitele.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.02.16 10:14

"Určitě budu trvat na předmanželksé smlouvě." *sok* No jestli se míníte sama vdávat, tak si na předmanželské smlouvě klidně trvejte. Pokud se ale jedná o vašeho syna, tak toto je snad na rozhodnutí těch dvou. Osobně předmanželskou smluvu považuji za první hřebík do rakve manželství. A takovouto tchýni jako hřebík druhý. To už pak není "Beru si tě v dobrém i ve zlém, v bohatství i chudobě,v nemoci i vezdraví, budu milovat a chránit, dokud nás smrt nerozdělí.", ale "Nevěřím ti a beru si tě podmíněně a dočasně." *bzum*


doplněno 17.02.16 13:18: Předmanželská smlouva je vyjádřením nedůvěry. A manželství je hlavně o důvěře. Tedy má-li za něco stát.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: jt*
Datum: 17.02.16 11:08

Není to "Nevěřím ti a beru si tě podmíněně a dočasně". Tazatelka jen chce aby její syn nešlápl vedle v případě rozvodu. Ženy jsou v dnešní době dost vypočítavě, netvrdím, že všechny, ale předmanželská smlouva je rozumná věc.

-JT

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.02.16 10:17
avatar

Na předmanželské smlouvě trvejte, mladým se to sice nebude líbit (i moji dceři se to nelíbilo) a za 5 let byla ráda, že rodiče na smlouvě trvali. Jakou smlouvu-nejlépe sepsanou u právníka, vyvarujete se zbytečných chyb kterých byste se lehce vlastním sepsáním mohli dopustit.

Vy co tu píšete, že je to věc těch dvou zamilovaných, nevíte co mluvíte. Jednou tu někdo napsal slova co by se měla vyrýt do kamene "Nejdřív k notáři a pak k oltáři".

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 17.02.16 10:45

Jsem sice ženat cca 3 měsíce, ale do takových věcí bych si zásadně nikdy nenechal mluvit. Pokuď už dopředu uvažuji, že si chci i během manželství hrát na vlastním písečku a tedy uzavřít předmanželskou smlouvu, tak je snad lepší, takové manželství neuzavírat.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.02.16 10:59
avatar

Andělíčku, jaképak hraní na vlastním písečku? Vy vůbec netušíte co všechno se může stát, z perfektního, vysokoškolsky vzdělaného muže s velmi dobře placenou prací, se najednou stane gembler co prohrál několik milionů, máte jedno dítě a druhé čekáte když vám zabuší na dveře vymahači jelikož si půjčuje od lichvářů. Co teď? Rychle rozvod a pryč od něj, rychle zachránit co se dá jelikož vy ty dvě děti z něčeho živit musíte, někde bydlet musíte...Ještě rád poděkujete rodičům za jejich prozřetelnost. Sama jsem vdaná 35 let, vše máme společné a díky Bohu jsme zatím žádnou smlouvu nepotřebovali. Tam kde nic není, smlouvu nepotřebujete, tam kde rodiče dávají těžce vydělané peníze svému dítěti, je smlouva nutnost!

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 17.02.16 13:43
Jsem ženat přes 20 roků a vidím to stejně.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.02.16 10:47

Lidus naprostý souhlas, dávám bodík.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.02.16 10:45

V tomto případě se určitě vyplatí porada u právníka. Především udělat zápis o té hypotéce - třebaže je psaná na syna, tak ji platíte Vy. V tom by mohl být časem problém (myslím pokud by manželství syna nedopadlo dobře). Mnoha lidem se zdá, že předmanželskou smlouvou je vyjadřována určitá nedůvěra partnerovi, zajímavé je, že většinou se to zdá těm, co nic nemají.


doplněno 17.02.16 11:06:

Evap pak je ještě jedna varianta, pokud rodiče nevěsty chtějí do domu investovat, tak OK. Udělat soupis na kolik dům vyšel včetně zaplacené hypo, rodiče ať tuto částku vyplatí a polovinu domu přepsat na nevěstu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.02.16 11:15
avatar

Ne, ne, ne 100x ne, nic nepřepisovat, uschovat účty. Nevíte co vše se může stát, ne za rok ale třeba za 20 let.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 17.02.16 11:58

Rodiče nevěsty by měli trvat na vyplacení dostatečného věna, které jim nahradí prostředky, které do děvčete investovali a o které přijdou tím, že děvče se přestěhuje do domu vašeho syna. A toto věno mohou její rodiče po uvážení investovat do domu vašeho syna.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.02.16 12:19

Asi si pletete pojmy. Naopak nevěsta věno muži přinášela.

Spíš by rodiče měli hodně investovat, aby děvče dostali do rodiny, kde není nouze a ženich má vlastní bydlení ;).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 17.02.16 12:26

Píšete, že nevěsta má koupit nábytek a zařízení. Takže za 15 let bude mít syn dům, který na hodnotě spíš získá, ona bezcenné staré skříně a vysloužilé spotřebiče. Další nápad, ať si schová účty, že jí případně vyplatíte - za těch 15 let bude hodnota peněz jinde. Před 15ti lety stála nemovitost polovinu dnešní hodnoty, takže syn zase v případě rozvodu pěkně vydělá. O tom, že už nyní investuje její práci i čas ani nemluvě. I kdyby jen prala a vařila, zatímco váš syn zedničí, má ona právo na nějakou kompenzaci. Takže ano, doporučuju smlouvu, ale pro JEJÍ ochranu. Jestli si totiž manžel najde jinou berušku, ona ve 40ti bude mít 2 kufry prádla a hotovost, kterou jí milostivě vyplatíte, nebude možná stačit ani na kauci na nájemní byt. Takže ano, smlouva je u vás nutná, i když vám se líbit asi nebude.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: uska®
Datum: 17.02.16 12:52

Viliku - víte, že účty staré i 20 let se dají přepočítat koeficientem do dnešní hodnoty peněz? Asi ne. Chcete spravedlivost, tu jí máte.

Syn nechá ohodnotit dům, polovinu prodá přítelkyni a zaplatí jí to rodiče. Majitelé domu budou oba, každý z jedné poloviny. Pak nemusí být žádná smlouva.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 17.02.16 14:36

Paní Uško, a myslíte, že by se přepočítávání neobešlo bez strkanic a soudu? Že by alespoň jeden neměl pocit, že prodělal? Takové kecy o holé prdeli a zasr. pár ticících, co paní před 25 lety přinesla, jsem kdysi s ostatními sousedy měl od jinak docela sympatické rodinky v přímém přenosu. Ještě si pamatuju slova hysterka, tvoje máma, mizerných 50 tisíc, bydlelas zadarmo, vydělávalas ho.no a chceš půlku...

Prostě si realisticky přiznejme, že polovina manželství se rozvádí a vina může být na obou stranách. A ano, vaše navrhnuté řešení je v pořádku, jenže s tím tazatelka souhlasit nebude. Ta chce normálně s nevěstou vydrbat tím, že si pak může vzít starej stůl a vestavěnou kuchyň na míru, která jí bude v paneláku dost k ničemu. Takže jak z toho ven? Proto bych v tomto případě na nějaké účty, které se taky můžou ztratit, moc nespoléhal. Buď vaše řešení, tedy napsat na ni část domu, nebo smluvně zaručena výplata hodnoty dohodnutého podílu domu a jiného majetku v době rozvodu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 17.02.16 14:53

Ano, tady stejně žádné "spravedlivé" řešení neexistuje. Čím spolu budou déle, tím méně bude spočitatelné, jaký podíl na společném majetku oba mají. Jistě, tazatelce by se líbilo, kdyby až se za 15 let rozvedou, její snacha odešla s holou zadnicí, protože pochopitelně místo aby vlastníma přistavěla podkroví, tak jen "zadarmo" vychovávala děti a starala se o domácnost, aby manžel mohl vydělávat. To se samozřejmě jako přínos spočítat nedá, takže si vezme svůj starý stůl a potáhne..*fn*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.02.16 15:19

Upřímně řečeno, jak to tady čtu, jsem velice rád, že se mi z případné rodičovské pomoci podařilo vymanit. Oni to sice mysleli dobře, ale...

Pořídil jsem si bydlení, co jsem potřeboval a kdy jsem potřeboval, nikomu nic nedlužím a nemusím se mu zpovídat. Moje manželka není natolik mentálně odolná, aby sem tam nepodlehla, načež má při nejbližší přiležitosti vždy na talíři, jak je neschopná, jak jí rodiče moc pomáhají a jak oni nejlépe ví, co by(chom) měla(i) dělat a jak se zařídit. A to jsme manželé nějakých 15 let. Sice to nakonec stejně dopadne tak, jak chceme my, ale těch naprosto zbytečných keců kolem.

A pointa? Ono to stejně nakonec dopadne tak, jak syn bude chtít. Barák je napsaný na něj, takže jedině on má vše v rukách. Tak si hlavně dejte pozor, abyste se navzájem kvůli majetku nerozhádali. Nestojí to za to.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.02.16 15:55
avatar

Nechápu odpůrce smlovy. Smlouva sepsaná dobrým právníkem chrání oba manžele, ani jeden neodejte, jak tu zaznělo, s holým zadkem, odejde s tím co do manželství vložil. Vědět to co vím dnes, doporučím oddělené SJM a vše je ještě jednodušší. Někteří říkají " mě se to stát nemůže", prdlajs ví co se může stát.

Kovis, cítíto to také? Pořídil jsem si bydlení, pořídil jsem si...neříkáte pořídili jsme si. Pokud ani jeden s manželů nic nemá a vše si pořizují společně, je to mnohdy jednodušší.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 17.02.16 19:22

Do SJM (společného jmění manželů) spadí příjmy a výdaje obou. V případě rozvodu by se jeho manželka mohla dožadovat poměrné částky, která byla zaplacena formou hypotéky a také celou částku poskutnutou její rodinou.

Takové řešení opravy domu je zadarmo drahé. Jedině předmanželskou smlouvu, kde bude ošetřeno vaše placení hypotéky. Jejich rodina ať jim zaplatí dovolenou ale jinak nic. V případě komplikací by měl syn takové problémy, že by je velmi rád oželel.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.