Jak darovat dum nezletile vnučcce

Od: Datum: 16.02.16 14:19 odpovědí: 3 změna: 17.02.16 06:50

Prosím o radu jak postupovat při darování rod. domku nezletilé vnučce


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.02.16 14:46
avatar

Nezletilý, který nenabyl plné svéprávnosti, je způsobilý jen k takovým právním jednáním (úkonům), které jsou přiměřené rozumové a volní vyspělosti nezletilých jeho věku. Přijetí daru značné hodnoty jistě není běžný úkon pro nezletilou osobu.

Je tedy zapotřebí určit opatrovníka, který bude nezletilého zastupovat. Osoby, které jednají za nezletilého, jsou nejčastěji jeho zákonní zástupci – rodiče.

V případě darování nemovitosti se však jedná o právní úkon ve věci, při níž by mohlo dojít ke střetu zájmu mezi rodiči a dítětem nebo mezi dětmi týchž rodičů, a proto žádný z rodičů nemůže dítě v rámci darování nemovitosti zastupovat.

Prarodič, který chce vnoučeti darovat nemovitost, může tedy postupovat následujícím způsobem: Sepíše s vnoučetem darovací smlouvu, nechá ověřit podpisy a dříve než tuto smlouvu předloží ke vkladu vlastnického práva na katastru nemovitostí, podá k okresnímu soudu v místě bydliště dítěte návrh na schválení právního úkonu za nezletilého. Účastníky soudního řízení pak budou oba rodiče jakožto zákonní zástupci dítěte a nezletilé dítě, které bude zastupovat orgán sociálně právní ochrany dětí (tzv. OSPOD) v místě bydliště dítěte. Soud rozhodne o schválení právního úkonu za předpokladu, že nezjistí možné nepříznivé následky pro nezletilého. Potřebný počet výtisků smlouvy spolu s rozsudkem soudu a dalšími případnými listinami podle katastrálních předpisů bude následně předložen katastrálnímu úřadu ke vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 16.02.16 19:25
avatar

Ještě než to uděláte, zvažte důkladně jednu věc. Asi v tom domku bydlíte, protože nezletilé dítě nebude mít z čeho platit dan z nemovitosti, odpady, udržbu a jiné povinnosti vlastníka domku, budete to tedy zajištovat asi Vy. A já Vás nechci strašit. A Vašemu vnoučeti přeji dlouhý život a plné zdraví.
Ale nemoci či urazy nechodí po horách ale po lidech.

A tak se jednou může stát, že vnouče už nebude a budou po něm dědit lidi, kterým byste domek dobrovolně nikdy nedala. A kteří Vás klidně i vyhodí. Proč raději situaci neřešíte závětí?

Pokud to opravdu budete řešit darovaním, nezapomente na zadní kolečka.
Darujte domek s břemenem že Vás musí budoucí majitelé nechat dožít v domku.

Vnučka se vdá, nedej bože zemře, Vy budete muset jít pryč, protože domek zdědí jiní, které nebude zajímat že jste byla majitelka - kdysi. Já opravdu znám případ když matka dceři darovala domek. Dcera zemřela, domek zdědil její manžel a ten ji vyhodil.

Poradit se s dobrým advokátem nebude zkrátka na škodu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.02.16 06:50
avatar
taky bych dvakrát zvážil darovat střechu nad hlavou. zítra můžete skončit na ulici díky hodné vnučce.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.