Práce bez pracovní smlouvy

Od: Datum: 15.02.16 10:58 odpovědí: 13 změna: 15.02.16 22:31

Chci se zeptat zda by jste nastoupili do práce bez pracovní smlouvy. Zkrátka ji podepíšete až se potkáte s majitelem na pobočce. Hodně prý cestuje po pobočkách a nejpozději za měsíc bude na té vaší...?!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: strakatypes
Datum: 15.02.16 11:33

To je samé až, kdyby.

Pokud to dopadne tak, jak píšete, tak si můžete gratulovat. Pořádná firma Vás nezaměstná dříve, než vše podepíšete, než prokážete kvalifikaci. A to nejpozději v den nástupu. Majitel tam má mít zástupce, který jej ve všem nahradí.

Budete tam pracovat 14 dní bez smlouvy, oťuknou, že se nehodíte a řeknou, zítra již nechoďte, peníze dostanete do kapsy v tom lepším případě, v tom horším méně, nebo nic.

Během těch 14 dní omarodíte. Dostanete neschopenku s uvedením zaměstnavatele. Možná, že se s Vámi již zaměstnavatel ani nebude bavit a dodatečně /zpětně/ nic řešit. Až se uzdravíš, tak přijď. Přesto bude mít zaměstnavatel problém na pojišťovnách.

Další problém nastane, pokud se ti stane nedejbože pracovní úraz s trvalými následky. Prokazování, že jsi byl zaměstnanec bez smlouvy a nepojištěn může přijít někoho velmi draho. Firma si bude chránit svoji kůži, svoje peníze.

Jenom nástin, co by mohlo být, ale samozřejmě nemusí.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.02.16 11:34
avatar

Rozhodně ne. Bez pracovní smlouvy byste pracovat na černo. A hrozí z toho vysoká pokuta nejen pro zaměstnavatele, ale i pro Vás. Nehledě na to - pokud odpracujete měsíc bez smlouvy a oni Vám pak nezaplatí za práci, jak a kde se budete pak odvolávat, když Vy sám porušíte zákon..?

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ben®
Datum: 15.02.16 11:34
avatar

Dobrý den, no, a do té doby budete za hranicí zákona. Zoufalec na to přistoupí, ale rozumný člověk ne. Zdravím!

doplněno 15.02.16 11:56:

ondra123 - s tou mzdou nevím, ale připravte se i na to, že budete třeba "odejit" těsně před koncem zkušební doby. A toto se. bohužel, stává poměrně často.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.02.16 11:42

Je to hloupost. Nejen z vaší strany, ale i ze strany zaměstnavatele. Z vaší strany se může stát, že budete pracovat měsíc zadarmo, ze strany zaměstnavatele může být problém, že přijde kontrola a vy tam pracujete načerno. Nehledě k tomu, že v pracovním poměru nejde jen o smlouvu, ale i další papírování - vyšetření lékaře, výpis z rejstříku trestů či jiné další formality dle požadavků zaměstnavatele. Co kdybyste třeba utrpěl pracovní úraz?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.16 11:43

Není přece problém, aby majitel tu smlouvu na pobočku poslal již podepsanou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ondra123
Datum: 15.02.16 11:49

Ano, zajímal mě jenom váš názor. Vím, že je to protizákoné. A nemyslím si, že je takový problém poslat smlouvu dopředu poštou, kterou si podepíšu a schovám. Smutný ale je, že chodíte na pohovory, máte radost že vás někde vezmou. Vyberete si tu pro vás nejlepší nabídku a pak začnou nějaký "skrčky".. zkrátka nějaký špekulování.

OT: když máte domluvenou mzdu ve zkušební době a vyšší po jejím ukončení, má to být hned ve smlouvě? Předpokládám že stačí, když se v průběhu zk. doby udělá nějaký dodatek ke smlouvě o zvýšení...?

Od: buss
Datum: 15.02.16 13:12

NE, jen v nejvyšší nouzi a byl si vědom, že mohu pracovat zadarmiko. Jako zkušenost dobré.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ondra123
Datum: 15.02.16 14:03

tak smlouva nakonec prý bude, ale bez uvedené mzdy. Ta bude ve mzdovém výměru, který nečekaně - mi bude dodán dodatečně. Je vůbec možné nastoupit do práce bez dohodnuté mzdy? A navíc prý když není mzda ve smlouvě ale ve výměru, tak ji může zaměstnavatel kdykoli snížit, třeba i na minimum... je to pravda?

Datum: 15.02.16 16:00
avatar

Mzda není povinnou náležitostí pracovní smlouvy.

Zaměstnavatel je povinen Vás s informacemi o pracovním poměru,

které nejsou v pracovní smlouvě, seznámit do jednoho měsíce.

Mzdový výměr by podle mne měl být vystaven nejpozději v den nástupu do zaměstnání,

protože by zaměstnanec měl být o výši mzdy informován před zahájením práce.

Ale pozdější vystavení mzdového výměru je menší riziko než nástup bez smlouvy...

___

V případě mzdy stanovené mzdovým výměrem může zaměstnavatel opravdu mzdu měnit bez souhlasu zaměstnance. Vždy ale musí zaměstnance o změně informovat nejpozději v den, od něhož má změna platit – před zahájením práce.

Pokud by zaměstnavatel mzdu snižoval, musí dodržet minimální zaručenou mzdu (NV. č. 233/2015 Sb.) pro tu kterou skupinu prací.


doplněno 15.02.16 18:47:

Zkuste se podívat na skupiny prací,

jestli tam najdete svou nebo podobnou...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ondra123
Datum: 15.02.16 17:39

jsou tam nejake skupiny ale neni u nich nic napsane. Tak nevim, do ktere patrim.. ale to stejne neni dulezite..otazka zni proc mi zamestnavatel posila smlouvu a nepripoji mzdovy vymer a dopredu mi rekne, ze bude az se potkame.. :) voz nebude v den nastupu do prace, coz bych pochopitelne akceptoval.. ale az treba za mesic

Od: mp*
Datum: 15.02.16 17:46

To jsou jen formality. Zajímejte se hlavně, o jakou firmu se jedná. Ověřte si její reference. Zkuste si promluvit s jejími stávajícími zaměstnanci a zeptejte se jich, jak jsou spokojeni. Mzda je stejně pohyblivá a její přesnou výši Vám stejně nikdo nezaručí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 15.02.16 15:20

Zaměstnávám lidi už 25 let, ale dneska už bych si nelajsnul, aby byl u mě někdo byl třeba i minutu bez smlouvy. Doba přitvrdila, už to není tak bezstarostné, jako dřive. Jako zaměstnanec bych přistoupil na práci bez smlouvy jen v případě, že bych byl vyplácen každý den, jinak nikdy. A nějaké výmluvy, že není někdo kompetentní přítomen jsou vždy podezřelé a varující. Vždy ve střehu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dfdf
Datum: 15.02.16 22:31

taky je možné,že budete měsíc makat bez smlouvy nebo mzd.výměru a pak řeknou,že nemáte nárok na žádné peníze a rozloučí se.V ruce nebudete mít žádný doklad a spláčete nad tím,že jste dřela měsíc zadarmo.Příliš mnoh výmluv najednou

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.