Nepolíben životem

Od: Datum: 15.02.16 06:09 odpovědí: 10 změna: 15.02.16 13:21

Ahoj, často mi bývá vytýkáno, že jsem nepolíbený životem. Musím jím dát zapravdu. Nemám vůbec žádné zkušennosti s byrokraciií všedního dne. Jediné, co jsem dělal byla koupě motorky. Neví, co dělat, když se narodí dítě, neví co dělat, když se stěhuji, nevím co dělat, kdybych chtěl odjed někam do ciziny na delší dobu, moc nevím, jak to chodí v zaměstnání oledněbyrokracie, nevím jak si podat dannové priznání, nevím jaksi koupit byt, zařídit hypotéku, jak se přihlásit na pracák..

jsem student, avšak již v pokročilém věku a potřeboval bych se začít orientovat v těchto věcech. Vím, že ted to řešit vše nebudu, ale až to jednou přijde, tak at nejsem uplně mimo.. doporučíte mi nějakou knihu, která by mi pomohla obsahově přejít ze studentského života do toho dospělácekého? aspon zákadní orientace v těcht záležitostech.. co kam kde jít..


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 15.02.16 06:18
avatar

Dobrý den, myslíte manuál k životu? Nejlepší je praxe a vyzkoušet si to. Je dost situací a věcí, které Vás nikdy nepotkají a řešit je nebudete. Také doba (a zákony) se mění, tak kniha by nemusela být aktuální. Aktuální je internet a umět vyhledávat to, co je zrovna k řešení. A zajímat se aktivně o informace. Zdravím!

doplněno 15.02.16 10:54:

Přišla mně na mysl poučka z vojny: "Vyskytne-li se nějaký problém, tak chvilku počkejte - je vysoká pravděpodobnost, že ho vyřeší někdo jiný nebo zanikne sám."

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 15.02.16 07:37
avatar

Lukášku, to chce klid, všechno příjde, všechno zjistíte. Jenže, po nějaké době to bude zase kapku jinak a vy začnete zjišťovat, kam se úřad přestěhoval a co vlastně po vás chce, když to před nedávnem bylo jinak.*sok* Já, jak jsem stále velmi slabý uživatel pc, (je neslušné, abych řekla blbá :-D) tak jsem přišla na to, že strejda Gůgl má nejraději, na první pohled, blbé otázky. Umí na ně velmi dobře odpovědět. Schválně, zadejte do Gůglu "jak a kde požádat o občanský průkaz" a koukejte na odpověď. Takové a podobné otázky miluje a pokaždé odpoví správně. :-D Takže klidně si užívejte studentského života bez toho, že byste znal postupy při něčem, co ještě nepotřebujete. Až budete potřebovat, chvilku poklikáte a najdete si to. Hezké a úspěšné studium přeji. ;)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.02.16 08:42
avatar

Naprosto tě chápu,rodiče mě drželi daleko od běžného života a byla jsem potom mimo a nevěděla si rady.Život,trapasy a omyly naučí,ale poradit Ti můžu asi jediné.Snaž se číst místní noviny,regionální i státní.Já chodím na idnes a čtu i diskuze pod články,kde se člověk taky hodně dozví i zasměje.Hlavně ty místní tě trochu vtáhnou do dění.Takový příklad...Třeba kdy se platí odpady jsem zjistila náhodou z místních novin,protože jinak se to člověk dozví jen na pokladně úřadu,ale když jsem začla bydlet sama,tak jsem ani nevěděla ,že se chodí vůbec něco platit.Jasně,posílali složenku,ale to mi až potom řekli,že když dojde složenka,tak je člověk už vlastně"potencionální"dlužník.


doplněno 15.02.16 09:31:

tomkk-napsal jste to supr a taky souhlasím,že ve škole by se do osnov občanské nauky plno věcí ještě vešlo.My se tam učili samé pitomosti a hlavně jsme tam"oslavovali"Havla,jeho činy a jak to dříve bylo strašné.Raději bych,kdyby nám dali do osnov něco užitečného.


doplněno 15.02.16 12:10:

tomkk-sice už si píšeme mimo téma,ale máte pravdu... je to stejné jako s povinnou četbou.Taky určuje co je správné politická situace.Proto jí dodnes neuznávám.Někteří autoři jsou v poho,ale jinak jsme se(po 89-tém)učili zase jen ty co se zrovna hodí době.*blee*

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 15.02.16 11:07
To jak to tu bylo strašné vás musí učit, to dělá každý totalitní systém, protože hrozí, že by vám rodiče mohli tvrdit, že to hrůza nebyla (jistě, někteří souhlasit nebudou, ale je to jako dnes, někdo tento systém nemůže vystát, někdo ho bere jako danou věc, jiný jako menší ze dvou zel a jinému vyhovuje). :)
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 15.02.16 09:20

je fajn, že si to uvědomujete. Toto je podle mého názoru trestuhodný nedostatek našeho školství. Naučí vás spoustu pitomostí, s kterými se většina studentů už v životě nesetká (rozmnnožování nižších rhyniofytů, kovalentní nepolární vazba, diferenciální rovnice..), ale to, že by děcka potřebovala připravit na skutečný život se ignoruje. Alibisticky se očekává, že je vše naučí rodiče (což je ale pitomost, protože velká část rodičů ani sama nedokáže bezpečně proplouvat reálným světem), nebo se hloupě řekne "život je naučí". Takže to "život je naučí" ve výsledku znamená, že tu máme spoustu lidí, kteří už od mládí spadnou díky nevědomosti do pěkného svrabu, z kterého už se nemusí vyhrabat po celý život. Ono stačí ignorovat pitomou upomínku na zaplacení pokuty za černou jízdu, nebo si nepohlídat nedoplatek za elekřinu po stěhovaní, nenahlásit všude možně i nemožně změnu trvalého pobytu (včetně zaplacení přeposílání pošty - koho by napadlo, že je to nutné) a díky fikci doručení (neuvěřitelný podvod) už se mladý člověk veze v dluzích. Pak si na ně ještě vezme lichvářský úvěr a už si může rovnou hodit mašli. Nebo koho by třeba napadlo, že je prý nutné každých pár dnů koukat na katastr, jesli vám něko bez vás nepřepsal barák? Nebo za to dokonce někomu platit?
Život je nyní docela slušná džungle, kde spousta mrchožroutů čeká na každé zaváhaní méně opatrných jedinců a stát (tedy ti, co ho ovládají, jako třeba exekutorská mafie) to ještě podpoporuje. Podbízí se myšlenka, jestli se to něděje cíleně, že ze škol vycházejí často nepoučená kuřátka - potrava pro čekající hyeny.
Ano, napsal jsem to dost emotivně, protože mě vážně štve, jak je to nastaveno, jak je potřeba si stále dávat pozor, jako bychom žili v džungli.


doplněno 15.02.16 10:51: Jenže to už je často pozdě, to jsou tu pak dotazy typu "Koupil jsem auto, ale od jiného člověka, než je napsaný v techničáku. Majitel není k nalezení, co mám dělat?" Přitom stačila jedina vyučovací hodina občanky "Kupujeme auto", místo nesmyslného biflování v které fázi spánku pohybujeme očima.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.16 11:23
avatar

Jediné co mě škola naučila z praktických věcí, bylo vyplnit složenku, napsat dopis a něco málo sme si říkali ohledně financování a úvěru (to málo bylo snad i mimo osnovy). jo a taky mě naučila, že musím umět hledat potřebné informace, jinde.

No dneska máme internet, ale co by se dělo kdyby nebyl? Spousta lidí by něvěděla ani kde se mají ptát, natož něco přímo vyřizovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: marketka
Datum: 15.02.16 11:47

Právě díky takovým, kteří neví všechno, my ostatní máme práci a můžeme vydělat Představte si, jaké by to bylo, kdyby každý všechno věděl, znal, ovládal a všechno by bylo funkční a bez problémů - to by pak většina lidí neměla žádnou práci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.16 10:42
avatar
Nejdulezitejsi je si uvedomit, ze vsechno je jinak a ze veci se maji resit, az prijdou. A az prijdou, tak je tu treba i tato poradna.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 15.02.16 12:36
avatar

1/To že neumíte podat daňové přiznání, není žádný defekt. Já s ním vždycky zápolím tak, že mi musí pomoci naše účetní.

2/Když se narodí mimino, pak všechno přijde tak nějak samo. Ony mimina naštěstí vydrží mnohem tvrdší zacházení, než na jaké vypadají.

3/Kup bytu a hypotéku za vás vyřídí makléř. Vy jen přihodíte podpis.

4/Na pracák se přihlásíte normálně u přepážky. S vyplňováním papíru vám pomůžou.

atd

Doporučuji vám knihu Všechno co opravdu potřebuji znát jsem se naučil v mateřské školce.

http://www.kosmas.cz/knihy/10…-se-naucil-v-materske-skolce/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.16 13:21

Manuál na život opravdu neexistuje. Každý člověk se většinu těchhle věcí naučí právě až ve chvíli, kdy to potřebuje. Vědět, jak co chodí, je velká výhoda, ale nevědět to, není až takovej handicap. Dneska už je spousta možností, kde se zeptat. :)

Věř, že spousta lidí by byla ráda, kdyby nevěděla, jak chodí přihlašování na pracák, vyřizování hypotéky nebo jak probíhá exekuce. :D

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.