Exsituje nárok na stravenky?

Od: Datum: 12.02.16 13:55 odpovědí: 6 změna: 12.02.16 18:57

Dobré odpoledne,

budu nastupovat do nového zaměstnání a jelikož jsem při pohovoru nechtěla působit nepatřičně, tak jsem se neptala na to, zda zaměstnavatel poskytuje stravenky anebo příspěvek na stravování. Personalista mi akorát sdělil, že stravenky a dovolená se řídí zákony ČR (jedná se totiž o Polskou firmu, která zde bude rozjiždět svůj byznys). Vzhledem k tomu, že zákon nenařizuje zaměstnavateli poskytovat zaměstnancům příspěvek na jídlo, tak předpokládám, že nový zaměstnavatel na obědy přispívat ani nebude. Jak jsem si zjistila, tak dle zákona má zaměstnavatel pouze povinnost poskytnout zaměstnanci přestávku na jídlo - jinými slovy zákon nikterak neřeší případy, kdy není možnost se v okolí ani nikde najíst, je to tak? V okolí místa pracoviště totiž není možnost zajít si na oběd. Navíc se jedná o 12 hodinové směny.

Tudiž ta zmínka přestávky na jídlo v zákoně znamená jen skutečnost toho poskytnout přestávku a je na zaměstnanci, zda si zajistí jídlo z domu anebo ne.

Zatím jsem ve všech předchozích zaměstnáních měla stravenky a v jednom případě bylo ve firmě stravovací zařízení, tak zaměstnavatel jídla dotoval.

Proto se chci zeptat, zda jsem pochopila zákon správně.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.02.16 15:45
avatar
Pochopila správně. To je takový vejvar těch pár stravenek?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.02.16 17:41
avatar

Ano, představte si, že pro zaměstnance, který bere nějakých 11.000,-Kč hrubého a dostane např. 20ks stravenek po 70,-Kč/ks je to 700,-Kč k výplatě navíc (700,- si platí zaměstnanec, 700,-Kč dává zaměstnavatel) a z těch nějakých cca 1.400,-Kč dohromady takový člověk zaplatí (pokud žije třeba sám) kompletní jídlo na cca 3 i 4 týdny. Ono mu totiž nic jiného ani nezbývá - když nebude mít stravenky, nebude mít na jídlo a bude celý měsíc o hladu.
Ono ne všude jsou platy na úrovni státem zveřejňované průměrné mzdy nějaký 26.000,-Kč a to i pro odborné profese.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dtzdtzi
Datum: 12.02.16 18:23

No, my třeba dostáváme stravenky za 80 Kč, plně hrazené zaměstnavatelem. A jo, nějakejch 16 stovek měsíčně je docela vejvar a pokryju tím skoro všechno svoje jídlo, když obědy vařím doma. Mít plat o 1600 čistého menší je docela rozdíl.

Jinak ne, na stravenky není žádný nárok. Příště se nerozpakujte a na benefity poskytované zaměstnavatelem se pořádně vyptejte, může to měsíčně dělat několik tisíc navíc k výplatě (podle toho, na co všechno přispívá).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.02.16 16:44
avatar

K čemu by Vám byly stravenky, když v širém okolí není možnost stravování?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.02.16 17:42
avatar

Za stravenky si koupí jídlo v obchodě...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.02.16 18:57
avatar


Zaměstnanci mají obecně právo pouze na to, aby jim zaměstnavatel umožnil (ale ne přímo zajistil) během výkonu pracovní směny stravování. Zdroj:http://portal.pohoda.cz/dane-…i-zamestnancu-z-pohledu-dani/

12ti hodinové směny dělá i švagr, prostě si na ně nosí jídlo z domova¨k účelu stravování mají kuchyňku s mikrovlnkou a sporákem, jídelničku pro 10 lidí. Na směně je jich víc, prostě se musí domluvit, jedni jí a ti druzí obsluhují - hlídají jejich automatickou linku.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.