Urazovka vs nemocenská

Od: Datum: 10.02.16 18:00 odpovědí: 4 změna: 10.02.16 20:30
Dobrý den
Má zaměstnanec právo na nemocenskou když nemá. Urazovka
Úraz mu nikdo nezaplatí očividně ale jak to je když se stane úraz musí zůstat nějakou dobu doma
Děkuji za odpověď
doplněno 10.02.16 18:45: Nemám úrazové pojištění ( zrušil že stejně neplnili. i když to moje chyba nebyla)
Dotaz zní
Dostává zaměstnanec nemocenskou když se stane prác. úraz
Nejde o porušení bozp.
Pokud vím tak úraz proplacen asi nebude ale jak to je když musí zůstat doma na léčení
Promiňte lepší formulace dotazu asi nebude
Děkuji za odpověď

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.02.16 18:32
avatar

Fantome, tak zmatečný dotaz jsem dlouho nečetla. Zaměstnanec právo na nemocenskou má a když se stane pracovní úraz tak je plnění vyšší, pokud si ho ale nezpůsobí např. porušením bezpečnosti práce. Napište dotaz jasně a jistě někdo dodá i zákon na proplácení prac. úrazů.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.02.16 20:11
avatar

Zaměstnavatel je ze zákona pojištěn. Při pracovním úrazu, a neporušení BOZP máš nárok na doplácení do plné mzdy, bolestné, ztížení společenského uplatnění, náhrady za léky, léčení, cestovné do zdrav. zařízení. Tady si přečti.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.02.16 20:18
avatar

Dobrý den, Fantome,

na přesné fomulaci a uvedení všech informací

závisí odpověď.

___

Ne každý úraz, který se stane na pracovišti, je úrazem pracovním. Uznání pracovního úrazu je v kompetenci zaměstnavatele. Pro odpověď vycházím z předpokladu, že zaměstnavatel pracovní úraz uznal.

Po dobu nemoci má zaměstnanec prvních 14 dnů nárok na náhradu mzdy za nemoc id zaměstnavatele a od 15. dne nemoci vyplácí OSSZ nemocenské.

___

Zaměstnanec, který utrpěl pracovní úraz, má navíc nárok na dorovnání rozdílu mezi náhradou mzdy/nemocenského a průměrným výdělkem z doby před úrazem.

Dále bude mít nárok na úhradu účelně vynaložených nákladů na léčení – doplatků za léky, jízdného za cesty k lékařům, na rehabilitace apod. Náklady bude nutné doložit, proto všude vyžadujte a dobře uchovejte potvrzení.

Odškodnění pracovního úrazu je plněním pojišťovny zaměstnavatele z povinného úrazového pojištění zaměstnavatelů. Pojišťovna plní až po skončení léčby (ne hned po skončení neschopenky). Po dodání veškerých podkladů má lhůtu 60 dnů, ale může to trvat i déle (90 i více dnů).

___

Pokud by nemoc měla trvat déle, můžete se pokusit se zaměstnavatelem dohodnout o mimořádné jednorázové nebo opakovaných měsíčních zálohách.

___

Doba pracovní neschopnosti z důvodu pracovního úrazu se pro účel dovolené posuzuje jako odpracovaná. Tzn., že se ani v případě delší nemoci nebude krátit dovolená.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 10.02.16 20:30
Děkuji všem za odpovědi

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.