Pracovní doba

Od: Datum: 02.02.16 14:18 odpovědí: 2 změna: 03.02.16 00:30

Dobrý den, měl bych jednu záludnou otázku.

Zaměstnavetel mi chce upravit pracovní dobu z 8 hodinové na 12 hodinovou. Potud vše o.k., ale na 12 hodinou pracovní dobu mi má navazovat pohotovost, kterou držím doma a na zavolání musím být schopem vyjet na zásah. Není toto proti zákoníku práce? Měl bych vždy 1x za měsíc sloužit 5 dní pracovních v 12 hodinových směnách za sebou od pondělí do pátku a pohotovost by měl být po pracovní době od pondělí až do neděle (7 dní). Poradí mi nědo jestli je to v souladu se zákoníkem práce, či nikoliv? V ostatních týdnech bych potom měl vždy jen 12 hodinovou pracovní dobu třeba jen dva nebo tři dny v týdnu a bez pohotovosti.

Předem děkuji za odpověd Kina


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.02.16 18:51

Dobrý večer,

S tou pohotovostí by to nebylo tak hrozné,také ji držím (a to jsem THP) a to v podstatě celý měsíc,rok,atd. Ale 5 dní po sobě jdoucích dělat 12-ti hodinové směny úplně v pořádku není.Není to sice dneska nic vyjímečného,ale přeci jen by při takto dlouhých směnách měl být alespoň den odpočinku.Třeba u nás jsou dva režimy,1.režim: Po,Út v práci,St,Čt volno,Pá,So,Ne v práci a druhý týden opačně,tj v práci pouze St,Čt (tzv. krátký a dlouhý týden) 2.režim: 2 dny denní směna ,další 2 dny noční. Oba režimy jsou 12-ti hodinové směny.Nevím,co přesně vaše práce obnáší,pokud ale držíte pohotovost,asi neděláte na montážní lince,ale i tak je to proti ZP.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.02.16 00:30
avatar

Pohotovost lze držet pouze mimo pracovní dobu

a mimo pracoviště zaměstnavatele.

Podle mne by měla být v pořádku pohotovost i pracovní doba.

Vyšší počet odpracovaných hodin v jednom týdnu

se srovná během dalších týdnů s kratší pracovní dobou.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.