Rodicovska dovolena otec

Od: Datum: 02.02.16 13:29 odpovědí: 4 změna: 04.02.16 11:15
Dobry den, potrebovala bych poradit jsem od 25.9 2015 na materske dovolene...podle mych propoctu mi 8.4 2016 skonci a ja se vracim do prace a na rodicovskou dovolenou jde otec ditete...tudiz se chci zeptat zda existuje nejaky termin do kdy musi v praci zamestnavateli nahlasit ze nastupuje na rodicovskou...a co vse je potreba vyridit...take bych potrebovala vedet zda i on pokud nahlasi napr.1 rok rodicovske...s tim ze ji pak bude prodluzovat...ma zazadat pred cerpanim rodicaku o dovolenou...a pak teprve cerpat rodicovskou dovolenou...dale mam jeste otazku zda je mozne si v prubehu cerpani jeho rodicovske...si to rozmyslet a rodicovskou si prohodit...ze by on sel do prace a ja misto nej na rodicovskou (to kdyby to nezvladal ;))... respektive...musi mi muj zamestnavatel vyjit vstric a pustit me nebo mi to muze zakazat? Dekuji moc za odpoved.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.02.16 05:26
avatar

Jak dlouho předem otec o RD požádá, je na něm.

Zaměstnavatel musí žádosti o poskytnutí rodičovské dovolené vyhovět až do tří let věku dítěte.

Totéž platí pro Vás » až do tří let věku dítěte můžete požádat o RD, zaměstnavatel vyhovět.

_______

Problém by mohl být pouze s předčasným návratem z RD (zaměstnavatel nemusí umožnit dřívější návrat). Proto je lepší o RD žádat "po částech".

Otec dítěte může před nástupem na RD požádat o dovolenou, ale aměstnavatel nemusí žádosti o dovolenou vyhovět. Pokud by otec dovolenou přečerpal, požadoval by po něm zaměstnavatel přeplatek náhrady mzdy za dovolenou.

Otci vznikne po odpracování 60 pracovních směn nárok na roční výměru dovolené. Pokud půjde na RD, bude se nárok krátit o jednu dvanáctinu výměry za prvních 100 zameškaných směn a dále vždy o jednu dvanáctinu za každých dalších 21 zameškaných směn.

Pokud by otec čerpal RD od 9. 4. do 31. 12., krátila by se dovolená (pokud správně počítám) o pět dvanáctin.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: katka*
Datum: 03.02.16 07:31
Dekuji moc za odpoved...ale mam jeste jeden dotaz..kdyz bude teda otec zadat o RD...po castech, je nejaka minimalni delka o kterou musi pozadat? Respektive...muze pozadat treba jen o 6 mesicu RD a nasledne ji prodlouzit?
Od: jmlc®
Datum: 03.02.16 13:48
avatar

Když jsem šel na RD, byl jsem tam v posledních 6ti měsících možného čerpání. Tenkrát jsem se dotazoval na možnosti - prý by bylo možné klidně po měsíci měnit RD s manželkou. Ona žádala o peníze, ona dostávala dávky i případný plat - já měl jen neplacené volno dle §§§ od zaměstnavatele.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.02.16 11:15
avatar

Zákoník práce žádnou minimální délku nestanoví, záleží na zaměstnanci,

jak se domluví se zaměstnavatelem.

Není stanovena ani žádná lhůta, jak dlouho předem by měl žádost o RD doručit.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.