Zákoník práce

Od: Datum: 02.02.16 00:20 odpovědí: 2 změna: 03.02.16 02:53

mám třísměnnou prac. dobu, noční začíná v neděli. 25.12. a 26.12. mám mít noční směnu dle plánu. 27,28,29, mám nařízenou dovolenou.( dovolená v celé firmě) Zaměstnavatel uznává pouze jeden den svátku, (26.1) i když má směna má začínat již 25.1, protože prý nemám naplněný fond prac doby požaduje tzv. vyrovnávací směnu. Má na toto zaměstnavatel právo? děkuji Honza


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mp*
Datum: 02.02.16 00:30

To je přesně ta špatná aplikace zákoníku práce, tam si umím představit, že nad tím stojí ten ulízaný poskok odborů, který se jmenuje Středula. Tak na něj se obraťte. Jinak doporučuji se spojit přímo se svým zaměstnavatelem, pokud o Vás bude stát, tak určitě najdete oboustraně výhodné řešení. A dneska je kvalitních zaměstnanců velký nedostatek. Tak máte velký prostor k vyjednávání.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.02.16 02:53
avatar

Zaměstnavatel sice určuje pracovní dobu i rozvrh pracovních směn,

ale neurčuje, který den je státním svátkem, nebo který státní svátek "uzná"

(zaměstnavatel nemůže "neuznávat" státní svátek).

Zákoník práce žádný "fond pracovní doby" nezná.Fond pracovní doby je jenom pracovní pomůcka zaměstnavatele, který je povinen pracovní pomůcky používat tak, aby neznevýhodňoval zaměstnance.

Pro Vás i pro zaměstnavatele je závazná týdenní pracovní doba tak, jak ji stanoví zákoník práce (max. 40 hodin týdně). Zaměstnavatel musí pracovní dobu rozvrhnout tak, aby zaměstnanci v dlouhodobém průměru (max. 26 týdnů) odpracovali stanovenou týdenní pracovní dobu.

Pokud zaměstnavatel nerozvrhne zaměstnancům dostatek pracovních směn (pokud pro ně nemá dostatek práce), jde o překážku na jeho straně, za niž zaměstnancům náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Zaměstnavatel nemůže vyžadovat "vyrovnávací směnu" v den svátku bez příplatku za svátek (a v tomto případě i za neděli – nárok je na všechny tři příplatky: za práci v noci, za svátek i za neděli).

Doporučila bych obrátit se na odbory. Pokud je nemáte, zkuste inspektorát práce (lze i anonymně, ale v tom případě se pravděpodobně nedozvíte výsledek kontroly).

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.