Jak je to s bojlerem?

Od: Datum: 01.02.16 12:46 odpovědí: 6 změna: 01.02.16 13:37
avatar

Dobrý den,

moje teta žije v pronajatém bytě, kde už při nastěhování byl v koupelně bojler. Bohužel se teď rozbil, a když šla za majitelem toho bytu, ten jí řekl, že bojler je její a že si ho ona musí koupit nový. Prohledali jsme smlouvu, ale nikde o bojleru ani slovo a navíc dobře víme, že už tam byl když se nastěhovala, tudíž žádný nekupovala. Má teda majitel bytu povinnost koupit nový a nebo ho opravit? Nebo musí teta koupit nový i přesto, že jí nepatří? Chtěla se obrátit na právníky, jelikož spory už gradují, ale nemá na to finance. Kdyby tu byl někdo z oboru, velmi by nám ulehčil situaci :)

Díky všem


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.02.16 12:51
avatar
Tezko rict, pokud by to neslo jinak, tak Ariston 80L stoji okolo 3000
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 01.02.16 13:37
avatar

*palec* dobrá rada !


doplněno 01.02.16 13:38:

pro joudic - rada měla smysl

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 01.02.16 12:56
Podle me je bojler neco jako kuchynska linka nebo topeni. Je soucasti bytu, takze to jde za majitelem. Pokud ale spory graduji, at se poohledne po bydleni jinde.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: ben®
Datum: 01.02.16 13:03
avatar

Dobrý den, můj "právní" výklad je, že bojler je majitele bytu a výměna je jeho záležitostí a investice. Ovšem, pokud by stačila oprava spotřebiče, tak je to věc nájemce, resp. určuje to nařízení vlády o drobných opravách v náj. bytech.

Toto nařízení platilo, potom chvilku ne a už je zase nové. Zdravím!

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2015-308

doplněno 01.02.16 13:41:

Jenom poznámka - advokát a soud stojí peníze, ale rozumná dohoda pronajímatele a nájemce je zdarma.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.02.16 13:07
avatar

charliebad®,

dobrý znalec práva dostane z vlastníka nový boiler, páč pronajímat byt jen se studenou vodou v dnešní době "nelze". Proto je třeba jednat s majitele a přesvědčit ho, že musí koupit nový.

Ten boiler nemusel kupovat majitel předtím, byl tam od starého nájemníka..ale obvyklé je, že v pronajatém bytě bude teplá voda.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.02.16 13:24
avatar

1.1. 2016 se stalo účinným nařízení vlády č. 308/2015 Sb., o vymezení pojmu běžná údržba a drobné opravy související s užíváním bytu.

http://www.maceklegal.cz/plac…vymezeny-narizenim-vlady.html

http://www.remaxpro.cz/novink…inuje-co-je-bezna-udrzba-bytu

https://www.google.cz/?gws_rd=ssl#q=od+1.1.2016+co+plat%C3%AD+n%C3%A1jemn%C3%ADk

http://bouchalreality.cz/jake…-od-1-1-2016-platit-najemnik/

Za drobné opravy se považují další opravy bytu a jeho vybavení a výměny jednotlivých předmětů nebo jejich součástí, které nejsou uvedené v bodech a) až h), jestliže náklady na jednu opravu nepřesáhnou částku 1 000,- Kč.

Součet nákladů za drobné opravy nesmí v kalendářním roce přesáhnout částku 100,- Kč/m2 podlahové plochy bytu

Z tohoto nařízení vlády tedy pro Vás jasně vyplývá, že pokud je spotřebič opravitelný, necháte ho opravit pokud částka této opravy nepřesáhne 1 000 kč.

Pokud servis - opravář napíše že už nelze opravit, nebo oprava bude dražší, tak na smlouvě vůbec nezáleží, ale majitel musí na své náklady pořídit spotřebič nový.
Byt je v nájmu a neexistuje pojem co je majitele a co je nájemce, pokud o tom není sepsaná smlouva, že spotřebič byl zakoupen přímo tímto nájemcem, tedy Vámi, což ve Vašem případě majitel asi nic takového s Vámi neuzavřel. Takže spotřebič je jeho, Vy mu za něj platíte nájem.

Můžete udělat i toto - napište majiteli že v zájmu řádného užívání bytu spotřebič zakoupíte a on Vám bud sníží nájem na základě nové smlouvy, nebo spotřebič proplatí.
Podle jeho odpovědi se zařidte, u advokáta se odvolejte na jeho odpověd + zákon nařízení vlády od 1.1.2016 a nemůžete prohrát.

Zakoupením spotřebiče Vám pronajimatel nemůže zvýšit nájem bez vašeho souhlasu, nebot ve smlouvě jistě nemáte, že byt je bez spotřebiče, tak tím pádem tam musí být a to plně funkční.


doplněno 01.02.16 13:32:

citace
Součet nákladů za drobné opravy nesmí v kalendářním roce přesáhnout částku 100,- Kč/m2 podlahové plochy bytu

takže
Neznáme velikost bytu.
Proto když je byt hodně velký, je docela možné, že by spotřebič musel zakoupit možná i nájemník, ale s tím, že tedy až se postěhuje, vrátí ten starý zpátky a prodá tento nový.
Osobně bych to takto udělala.

Pokud je jinak nájemce spokojený, byt mu vyhovuje, neplatí přemrštěný nájem v místě obvyklý, tak bych spotřebič i zakoupila, zvlášt jestli tam bydlím delší dobu a ještě delší dobu hodlám bydlet, přece jen to dělám hlavně pro sebe.
Spotřebu mi totiž neplatí majitel, ale já a nevěřili byste co starý spotřebič má za spotřebu energie.
Hodiny se jen točí...

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.