Dědictví a exekuce

Od: Datum: 31.01.16 21:59 odpovědí: 5 změna: 11.02.16 15:34
Dobrý den, dohadujeme se v hospodě nad touto otázkou:
Pokud vznikne dluh z podnikání u manžela a je na něj nařízena exekuce, může exekutor zabavit:
1. dědictví manželky (dům po jejich rodičích)?
2. chatu, která je přepsána delší dobu na nezletilého syna?
Děkuji za odpověď.

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.01.16 23:12

nepředpokládám incest, takže jejich znamená asi jejích

1. ne

2. ne

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.16 23:18

dědictví manželky - nespadá do společného jmění maželů, tudíž na něj exekutor nemůže

Je-li chata přepsána DŘÍVE, než dojde k exekuci, tak na ni ex nemůže. Kdyby byla přepsána PO vyhlášení exekuce, tak by převod byl neplatný

zaibatsu : tazatel má správně "jejich " :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.02.16 01:25
avatar

Někde jsem četla, že převod nebo prodej majetku

v době blízko před exekucí nemusí být platný,

psalo se tam o účelových převodech majetku (a/nebo prodeji).

Týkalo se to ale majetku předeveného max. několik měsíců před exekucí.

Jestli je zde od převodu delší dobá (např. v řádu několika let),

neměl by exekutor chatu postihnout.

___

Manželka je ženského rodu » její rodiče, jejích rodičů, jejím rodičům, ...

Spojení jejich rodičů by se vztahovalo k rodičům obou manželů » jejich rodiče, jejich rodičů, ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.02.16 09:19

NOZ § 590

Anulovat se dá v určitých případech až 5let zpět.

Takže určitě se nejedná o měsíce.

Oddíl 7: Relativní neúčinnost

§ 589

(1) Zkracuje-li právní jednání dlužníka uspokojení vykonatelné pohledávky věřitele, má věřitel právo domáhat se, aby soud určil, že právní jednání dlužníka není vůči věřiteli právně účinné. Toto právo má věřitel i tehdy, je-li právo třetí osoby již vykonatelné, anebo bylo-li již uspokojeno.
(2) Neúčinnost právního jednání dlužníka se zakládá rozhodnutím soudu o žalobě věřitele, kterou bylo odporováno právnímu jednání dlužníka (odpůrčí žaloba).

§ 590

(1) Věřitel se může dovolat neúčinnosti právního jednání,

a) které dlužník učinil v posledních pěti letech v úmyslu zkrátit své věřitele, byl-li takový úmysl druhé straně znám,
b) kterým dlužník v posledních dvou letech zkrátil své věřitele, musel-li být druhé straně znám dlužníkův úmysl věřitele zkrátit, nebo
c) kterým byl věřitel zkrácen a k němuž v posledních dvou letech došlo mezi dlužníkem a osobou jemu blízkou nebo které dlužník učinil ve prospěch takové osoby, ledaže druhé straně v době, kdy se právní jednání stalo, dlužníkův úmysl zkrátit věřitele znám nebyl a ani znám být nemusel.

(2) Věřitel se může dovolat neúčinnosti kupní nebo směnné smlouvy uzavřené v posledním roce, musela-li druhá strana poznat v dlužníkově jednání mrhání majetkem, kterým je dlužníkův věřitel zkracován.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: davidvozak
Datum: 11.02.16 15:34

Dobrý den.

K první otázce zní odpověď ne, ke druhé je důležité, kdy převod nastal. Pokud po vyhlášení exekuce, je neplatná, respektive jej lze napadnout pro neplatnost.

Zdraví JUDr. David Vozák

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.