Přechod do předčasného důchodu

Od: Datum: 31.01.16 19:17 odpovědí: 3 změna: 31.01.16 21:55

Dobrý večer.Pracuji na HPP.Chci jít o rok dříve do předčasného důchodu,ale zůstat v zaměstnání.JaK provést u zaměstnavatele ten přechod? Ukončit pracovní poměr a znovu novou smlouvu či jak?Děkuji za rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.01.16 19:54
avatar

Předčasný důchod, tedy starobní důchod trvale krácený, přiznaný podle § 31 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, byl uzákoněn proto, že když člověk v předdůchodovém věku přijde o práci, může se stát, že ho kvůli věku už jen těžko někdo zaměstná.

Nelze pobírat ST dle § 31 a současně pracovat - pouze s jednou výjimkou: můžete vykonávat takovou práci, nebo práci v takovém rozsahu, z níž se neodvádí sociální pojištění. Je to např. dohoda o provedení práce do 300 hodin a do výše výdělku 10.000 měsíčně, dohoda o pracovní činnosti nebo dokonce i hlavní pracovní poměr na takový úvazek, že ani odměna z dohody, ani mzda nedosáhne v měsíci výše 2.500 Kč.

Kdybyste dále pracoval (předpokládám, že máte běžný výdělek s odvodem soc. pojištění), musel by zaměstnavatel nahlásit, že zaměstnává poživatele předčasného důchodu (je to zákonná povinnost) a po dobu zaměstnání by Vám byla výplata důchodu zastavena.

Jestliže máte práci, vydržte to ještě ten rok a pak si požádejte o řádný starobní důchod (§ 29 ZDP). Pak nemusíte končit pracovní poměr a můžete pracovat a současně pobírat důchod, současná právní úprava to nijak neomezuje. Ale požádáte-li o předčasný, bude Vám vypočtený důchod už jednou provždy krácen, a to (pokud půjdete rok, čili 365 dní dopředu, o 4,8% výpočtového základu - zhruba o 600 - 800 Kč měsíčně, uvažuji-li o běžné výši důchodu 11 - 12000 Kč). I když byste dál pracoval, krácení je trvalé.

Nevím, co Vás vede k tomu, že chcete do předčasného důchodu, když podle všeho můžete a chcete pracovat. Ae tento svůj nápad si ještě nechte projít hlavou a případně prokonzultujte s pracovnicemi důchodového oddělení Vaší OSSZ, ať zbytečně nepřijdete o peníze.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 31.01.16 19:55
avatar

V době pobírání předčasného důchodu lze vykonávat jenom činnost, která nezakládá účast

na důchodovém pojištění » DPP s odměnou do 10.000 Kč měsíčně, DPČ s odměnou do 2.500 Kč měsíčně.

Do určité výše lze i podnikat, letošní limit zatím neznám (bývá to přes 60.000 Kč za rok).

Předčasný důchod nelze pobírat, dokud chodíte do zaměstnání. Pokud byste v době podání žádosti o předčasný důchod ještě pracoval, musel by Vám zaměstnavatel pro OSSZ potvrdit, že zaměstnání skončí den před začátkem pobírání předčasného důchodu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 31.01.16 21:55

ivzez-jsem velice spokojen s Vaší odpovědí.Děkuji

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.