Kamery na pracovišti - jedná se o šikanu?

Od: Datum: 30.01.16 18:34 odpovědí: 32 změna: 01.03.16 19:15

Posledni dobou zaživame docela peklo v práci hlavni vedouci když prijde do práce tak sleduje zpětne záznam z kamer z předchozích směn a když nekdo děla neco co by nemel napřiklat koukne na mobil, připadne nelita jak nadmutá koza tak stráhvá premie když si nekdo stežuje že nema pravo koukat na záznam kamer aby mohl šmirovat zamestnance rekne že to klidne předá právnímu odělení a že nas zničí da se proti tomu nejak bránit aniž bych pak musel dát výpoved protože se mi jako človeku ktery se veřejne ohradí budou mstít?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.01.16 18:43
avatar
Proč nechceš dát výpověď? Tebe taková práce baví?
Ohodnoceno: 1x
 
Od: 83jerry
Datum: 30.01.16 19:05

Tenhle druh práce mi velice baví a tohle je jedina vec ktera nam posledni dobou kazi naladu na hale raději bych nejak zmenit jejich přistup přece jenom minusy 2000 +- za to že neco vyšmíruje na kamere jsou hodne nepřijemny delame na cnc frezach takže to neni akční práce kde človek porad neco dela mašina prostě jede např. hodinu v kuse a pak se proste občas podiva na mobil atp za což mame tyhle minusy

Datum: 30.01.16 18:57

Asi neodpovídám dobře, ale být pod kamerama bych nevydržela. Bohužel, je mnoho vedoucích, kteří vládnout neumí, nevědí, že nejlépe kolektiv pracuje, když je v něm dobrá atmosféra a tu vytvořit je právě v práci vedoucího.Platí- čím zoufalejší vedení, tím tvrdší metody.

Žasnu, když kolikrát vidím, jak z jednoho pracoviště odchází jeden zaměstnanec za druhým právě kvůli metodám vedoucího. A jak dlouho vedení podniku trvá pochopit, že daleko lepší cesta k produktivitě je propustit toho vedoucího.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 30.01.16 19:20
avatar

No vám vlastně vadí to že se nemůžete ulívat a musíte dodržovat věci stanovéné pracovní smlouvou a pravidla dané firmy. V některých podnicích by vás mohli vyrazit jen za fakt že u sebe máte zapnutý mobil, nebo za to že ho u sebe vůbec máte.

Na kameru si stěžovat můžete, ovšem ta stížnost musí být opravdu podložená. Jinak si ji může zaměstnavatel odůvodnit - ostatně někde to bez kamer nejde, můžete něco ukrást, nebo je náplň práce taková že z nějakého důvodu ji potřebuje zaměstnavatel sledovat.

Není příliš rozumné bojovat za jejich zrušení protože způsobů jak zaměstnanci práci o dost více znepříjemnit den a buzerovat ho ještě víc je mnoho. Pokud by jste si stěžovali a k odstranění kamer by opravdu došlo tak by to doprovázela vysoká pokuta pro firmu - o tom jaká buzerace ze strany vedení by následovala asi není třeba mluvit. Spíše bych si zkusil rozumně promluvit s nadřízeným a třeba s ním probrat že nemáte vlastně co dělat když stroj pracuje, tak by se nějak dali změnit a zefektivnit postupy práce .

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 30.01.16 23:47

Vidíte to moc černě. Zákon nepřetržité šmírování nepřipouští: http://finance.idnes.cz/kamer…A140206_2030847_podnikani_zuk

I když podle mě je nejlepší řešení pohrozit odchodem ke konkurenci, pokud jde o kvalifikovanou práci (což obsluha CNC stroje celkem je).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 30.01.16 19:25

Tak navrhněte, aby se za podobné "prohřešky", které nemají vliv na pracovní činnost, netrestalo. Spokojenost zaměstnanců je celkem důležitá, pokud má firma dobře fungovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: 83jerry
Datum: 30.01.16 19:32

pozor na pracovní činost to vliv nema na mobil se človek koukne jedine když jede mašina tzn stroje jedou na 100% nikdo si nedovoli se nekde vykecavat zatim co by mašina stala to neexistuje produktivitu mame nad 100% tyhle "prohrešky" jsou když človek při behu mašiny a čekani než dojede program zkoukne mobil

Datum: 30.01.16 19:27

Jste reálně v pozici nesvobodného otroka. Otrok si nemůže vymrčovat, co se mu líbí a co ne, může jen odejít. A to taky ne hned, ale až po dvou měsících.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.16 19:45
avatar
Jak píše kolega - někde si mobil na plac nevezmeš vůbec. Holt se budeš muset podřídit. Na druhou stranu je otázka, jestli vůbec firma má povolení na kamery.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: 83jerry
Datum: 30.01.16 20:04

Povoleni mit budou jsme sice mala pobočka jedina v čr ale jinak jsme giganticka korporace v prvni dvacitce forbesu

ale mame je na i na chodbe do šatny a na WC

Datum: 30.01.16 20:08
Spis je smutne, ze vite kde kamery jsou a ze se za to tresta a stejne se pod ne postavite s mobilem v ruce a pak brecite a divite se. Soudit se samozdrejme muzete, to bohuzel muze kazdy. To jestli mate sanci to vyhrat je vec druha, zalezi jak bude kdo argumentovat.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.16 20:51
avatar

na chodbách bejt můžou na záchodech a šatnách ani omylem

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.16 23:00
Psal ze jsou na chodbe do saten, ne v satnach a na wc taky nebudou ale v chodbe s umyvadlem, takze si myslim, ze byt muzou.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.16 20:46
avatar

kamery nesmí zaměstnance špehovat při práci s vyjímkou spešl pracovišt jako třeba banky je třeba si stěžovat na patřičném ůřadě http://www.bezplatnapravnipor…vnim-procesu-opravnenost.html

já dělam pod kamerama cca 1Olet ale musim zaklepat neni s nima zatim žádnej problém tudíž ani duvod k stížnosti

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 30.01.16 23:21

Asi určitě s kamerami taky nesouhlasím. Je to velký bratr, který nás jednou zničí, ale to je jiná kapitola, to teď nevyřešíme. Ale mám jinou, související myšlenku. Určitě každý z nás by nerad viděl třeba pokladní, jak se kouká na mobil, a nemarkuje, a fronta se protahuje. Nebo třeba úřednici, jak si lakuje nehty, než aby kontrolovala formuláře. Sám jsem to poznal na vojně. Sám jsem se nudil a měl jsem rád přidělený nějaký smysluplný úkol, který jsem splnil. A někteří vojáci se jen rádi takzvaně zašili. To asi souvisí s leností. Prostě na někoho je vidět, na někoho méně. Takže komu asi nevyhovují ty kamery nebo veřejný dohled?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 30.01.16 23:43

Ale pán píše, že mu nevadí principielně ten dohled, ale to že se nemůže podívat na mobil ani ve chvíli, kdy pracuje mašina a on má minutu prostoj.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.16 23:41

http://finance.idnes.cz/kamer…A140206_2030847_podnikani_zuk

Šmírovat Vás nemůže. Podejte snížnost k inspektorátu práce, pak se nechte vyhodit s výpovědí (ne dohodou!), pak ho zažalujte a vyhrajete. Bude to trvat, ale bude to dobrodružné a zábavné. Pokud umíte s CNC, najdete si práci rychle.

Druhá cesta je založit odbory, obejít šéfa, podat na něj stížnost k jeho šéfovi a pohrozit stávkou nebo hromadnou výpovědí a odchodem ke konkurenci. Konkurenční doložku nejspíš mít nebudete.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.16 02:18
Neni to tak jednoznacne, je to o argumentaci. Smirovat nemuze ale kontrolovat ano.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.16 09:57
avatar
Zkuste podat hromadnou stížnost adresovanou šéfovi toho vedoucího. I on má určitě jiné povinnosti, než se každé ráno hodinu flákat nad záznamy z kamer. A výhrůžek se nebojte - ono je dnes lehčí najít nového vedoucího než kvalifikovaného obráběče.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.16 10:40

Nebudu řešit, jestli to z pohledu zákonů nadřízený může dělat či ne.

Ale tady jde o to, že nadřízený bud udělí premie a pokud se někdo "fláká", tak ne. V čem je problém. Jedná se o premie. Když je budou dostávat všichni a pořád, tak už to nebudou prémie a nikdo se nebude snažit, aby je získal. Pokud s tím půjdeš výše, tak být v roli majitele firmy, zastal bych se vašeho nadřízeného, jen bych mu pro příště doporučil, aby nemluvil o prohlížení záznamu. Pouze ti nevyplatil prémie s tím, že se musíš více snažit. A ohledně prohlížení záznamu. Pokud tam máte třeba 4 kamery, tak jejich pouhé zhlédnutí, aby poznal, že jsi se podíval do telefonu, by trvalo prakticky celou pracovní dobu. (4x zrychlený záznam).

Já podnikám. Nemám žádného nadřízeného, jsem ředitel. Zaměstnance nemám.*smich*

A většinou při práci mám za zády toho největšího prudiče, a to je zákazník. Ale já ho chápu. On chce 100% odvedenou práci. A kdybych si na 10min sednul a jen tak se díval do telefonu, tak mi to taky neprojde.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 31.01.16 11:03
avatar
Na druhou stranu, u obráběče mě zajímá počet dobrých kusů a počet zmetků. Když má kusy, ať má i prémie - a klidně se u toho může koukat na film nebo dloubat v nose, pokud stíhá.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: 83jerry
Datum: 31.01.16 21:53

Co se tyče výroby jsme na tom perfektne zadne zmetky jsme na 98% produktivitu si držime okolo 120% čiste se po nas vozi z dlouhe chvíle a aby ušetřil jelikož mu odchazi lidi tak nestiha vyroba kuli tomu že mašiny stoji (nemaji obsluhu protože to už nedali a radsi odešli) a sehnat strojaře je dneska docela zažite

Od: uska®
Datum: 31.01.16 11:00

Šikanou bych tento stav nepojmenovala jako vy. Určitě je to nepříjemné. Nejjednoduší bude pro vedoucího nařídit mobil nechat v šatně. Pokud mu sdělíte, že v danou chvíli nemáte co dělat, tak vám může na ony přestávky vymyslet jinou práci, abyste nezahálel.

Proč nejdete dělat sám na sebe jako OSVČ? Jistě něco umíte a nemusíte mít zaměstnavatele.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 06.02.16 16:20

Dá se říci, že se jedná o Bossing.

Za šikanu (BOSSING) může být považováno:

přehnané kontrolování plnění povinností či docházky,

neschválení dovolené,

arogantní chování,

slovní urážky,

nedocenění práce či častá a neoprávněná kritika,

zesměšňování před kolegy,

zadávání příliš složitých úkolů (na které nemá podřízený kvalifikaci nebo jsou nesplnitelné),

zabraňování přístupu k informacím např. od nadřízených-vede k neinformovanosti,

nemožnost vyjádřit svůj názor nebo navrhnout své návrhy

přisvojení si práce podřízeného jeho šéfem,

sexuální obtěžování,

bezdůvodné vyhrožování výpovědí (ukončením služebního poměru),

různé naschvály (odebrání kancelářských potřeb...),

přemíra přesčasů

probírání drobných chybiček, které jsou u ostatních přehlíženy atd.

Co není zakázáno, je dovoleno. Součástí pracovní smlouvy může být i zákaz používání mobilů na pracovišti. Jestli jste nic takového nepodepsal, plníte výkonové normy a nehrozí z nepozornosti nějaká škoda na strojním vybavení, můžete mobil klidně pohlédnout a neporušil jste nic. Veďte si podrobné zápisy o datu, času a obsahu výtek nadřízeného pro případné řešení na vedení společnosti s možným podáním trestního oznámení na Bossing. Vedoucí si dovolí pouze to, co mu umožníte v rámci plnění pracovní náplně. Budete-li ovce, bude to postupovat dál a dál.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.02.16 19:35
avatar

Dobře, docela chápu vaše rozhořčení. Ale vezměte to z jiné stránky. Co kdyby se na pracovišti stala nehoda a někdo byl zraněný. V tom případě by byl kamerový záznam velice důležitý a užitečný a to pro obě strany. Já bych se úplně v klidu smířila s tím, že je zapnutá kamera na mém pracovišti a naopak bych za to byla ráda. Považovala bych to zařízení jako svou ochranu a ne "šmíráka". Na telefon bych se třeba koukla v momentě když bych si odskočila na toaletu, to snad smíte, chodit na záchod. A pak, když jsem v práci, tak nevím jak bych třeba mohla řešit nějaké telefonáty a tudíž mne ani nezajímá, kdo mi v tu dobu telefonuje. Ať mi nechá vzkaz a po pracovní době mu zavolám. Pokud bych měla v rodině někoho nemocného a potřebovala bych mít nějaký telefonický kontakt, tak bych to řešila s nadřízeným a určitě bych se s ním domluvila na nějakém způsobu jak být informována v případě nutnosti.

Kdybych byla zaměstnavatel, telefony bych v pracovní době rozhodně zakázala.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jenda2
Datum: 29.02.16 18:38

Tak to by se vám u nás v práci určitě "líbilo". Pracovní doba končí tehdy, když majitel řekne. A nedávno prohlásil, že do práce půjdeme klidně i v něděli, když bude potřeba. Vloni jsem měl málo přesčasů - jen 650 hodin (proplaceno 10 % ). Když by vám někdo přepadl sourozence, dozvíte se to večer...Tak to jen pro upřesnění telefonů na pracovišti. Něco jiného je zvláštní výrova a něco jiného je broušení odlitků. A kamery chtěl majitel instalovat i nad záchodovou mísu, aby bylo vidět, jestli tam konáme potřebu nebo si jen chceme sednout. A to pod pohrůžkou ukončení pracovního poměru při nesouhlasu. Dva jsme dali výpověď hned ale nakonec nás potřeboval a tak ubral na plynu. Byla to chyba, letos je to daleko horší !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: slon
Datum: 29.02.16 18:59

A to se chlubíš nebo si stěžuješ? Každý si zaslouží to, co si nechá líbit.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: jenda2
Datum: 29.02.16 19:58

Už to řeším s jednou právní firmou. Několik měsíců přesčasů mu nenechám jen tak bez boje. Jen jsem tím chtěl sdělit, že v ČR je absolutní bordel a zákony se používají jen ve směru k zaměstnancům. Zpět nikoli a ani to kompetentní orgány jako ÚP nijak nezajímá. Ohlásí se dopředu, veškeré důkazy jsou v trapu a jede se dál.

Já jako jediný si to nenechal líbit. Jinak všichni jako ovce před porážkou skloněné hlavy a pořád stejně.

Ty kamery si nakonec po tvrdých protestech netroufl dát. On stačil už ten samotný debilní nápad sdělit veřejně !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.03.16 19:15
avatar

No a to děláte správně. A úplně věřím tomu, že ostatní zaměstnanci zatáhnou ocas mezi nohy a to je škoda. Proto tady doposud nefungují odbory chránící dělníky tak, jak by měly a mohly. Sami zaměstnanci jim k tomu nedají příležitost, protože jsou zbabělí...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.02.16 19:43
avatar

Vždyť snad existují zákony na ochranu zaměstnanců. Já teda zkušenosti nemám, nebyla jsem ničí zaměstnanec, teda pokud pominu dobu mezi 1970-1978 tady v Čechách a tenkrát byla osmihodinová pracovní doba. Nechce se mi věřit, že by tomu dnes bylo jinak. Přece Vám nemůže zaměstanvatel nařídit pracovat v jednom kuse. A na toaletu rozhodně nesmí umístit kamery. A určitě tam nejsou a jestli jsou, tak máte právo na jejich odstranění a ještě zaplatí vysokou pokutu. Asi se neumíte bránit a nevíte co jsou Vaše práva a povinnosti. Nemá smysl si stěžovat na poradně, ale na příslušném úřadě. Já zkušenosti nemám, ale pokud by tomu bylo tak jak popisujete, založte jinou otázku na téma, kam se v takovém případě obrátit, určitě Vám zde někdo poradí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sandra19
Datum: 29.02.16 20:37

Ahojik. Já pod kamerami pracovala. A není to nic příjemného člověk si nemohl pomalu zajít ani na záchod aby hned neměl hovor od šéfa, kde je. Šéf to komentoval tak že si tak hlídá svůj majetek, že to není na sledování zaměstnanců. Pravda byla jinde. Jediné pozitivum je že pokud vás nachytá při přestupku nemůže záznam z kamery použít proti zaměstanci.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.