Prodlužování na dobu určitou

Od: Datum: 28.01.16 20:27 odpovědí: 6 změna: 31.01.16 19:16

Rád bych znal odpověď na otázku řetězování pracovních smluv. Uzavřel jsem pracovní poměr na dobu určitou od 1.11.2014 do 31.5.2015, následně mi byla prodloužena do 30.11.2015 a následně do 30.9.2016. Platí zde ono třikrát a dost? Pokud se mnou nebude chtít zaměstnavatel ukončit pracovní poměr, tak bych ho po 30.9.2016 měl mít na dobu neurčitou, nemýlím-li se. Platí to i v případě, že má můj zaměstnavatel pracovní agenturu? Musí být v pracovní smlouvě uvedeno, že se jedná o zaměstnávání pracovní agenturou? Prý se řetězení pracovních smluv pracovních agentur netýká. Ty prý mohou prodlužovat smlouvy kolikrát chtějí. Někde jsem četl, že v tom případě, bych neměl pro agentur pracovat déle než jeden rok. Vysvětlí mi to někdo? Předem děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.01.16 20:44
avatar

I pracovní agentura musí dodržovat zákoník práce a ten říká:

§ 39 Pracovní poměr na dobu určitou

(2) Doba trvání pracovního poměru na dobu určitou mezi týmiž smluvními stranami nesmí přesáhnout 3 roky a ode dne vzniku prvního pracovního poměru na dobu určitou může být opakována nejvýše dvakrát. Za opakování pracovního poměru na dobu určitou se považuje rovněž i jeho prodloužení. Jestliže od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou uplynula doba 3 let, k předchozímu pracovnímu poměru na dobu určitou mezi týmiž smluvními stranami se nepřihlíží.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 29.01.16 07:55
Bohuzel existuje jeste odstavec 3 stejneho paragrafu. A tam se pise, ze pokud to neni prace ze sve povahy stala( a je to osetreno smlouvou s odbory nebo internim predpisem) , tak se smlouvy retezit muzou. Bylo to puvodne treba pro pracovniky najimane na projekty, jenze pokud zamestnavatel chce, jde to i takto. Toto jsem zjistil po konzulgaci na inspektoratu prace. A jedine soud by rekl, jestli je to legalni.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 29.01.16 10:15
Je to divne,asi to tato agentura nejak obchazi,protoze nekteri lidé mají smlouvu prodluzovanu vzdy treba jen o dva nebo tri mesice a pracuji tu treba uz 6 let.Podotykam,ze se jedna o praci stalou.Budu doufat,ze mi to pak daji na neurcito.
Od: paw®
Datum: 29.01.16 11:10
Mrknete na ten odstavec a poptejte se v agenture na ten interni predpis. A snazte se najit neco jinde nez pod agenturou.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.16 02:46
avatar

Pracujete-li přímo pro agenturu, platí pravidlo 3 x a dost.

Na agenturní zaměstnance přidělované k jinému zaměstnavateli se pravidlo nevztahuje. Viz zákon

č. 262/2006 Sb., zákoník práce, § 39, odst.2 a 6: pracovní poměr na dobu určitou

Agentura může jednoho zaměstnance přidělit k jednomu zaměstnavateli maximálně na 12 měsíců, ledaže by o další (delší) přidělení požádal sám zaměstnanec, nebo kdyby šlo o zástup za mateřskou či rodičovskou dovolenou.

Přidělení zaměstnance k jednomu uživateli (§ 309, odst. 6)

ZP, část XIII, hlava V: Agenturní zaměstnávání (§§ 307a až 309)

___

Pro úplnostdoporučuji pročíst i odstavce 3 a 4 (§ 39):

http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-262#p39-4


doplněno 29.01.16 02:54:

Článek o agenturním zaměstnávání (epravo.cz):

http://www.epravo.cz/top/clan…rniho-zamestnavani-98014.html

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.16 19:16

ano ano, už to vidím, správně to tady uvádíte. Ti ostatní, co tu dělají déle než 12 měsíců, tak si požádali o přidělení. Tak je to. Velice děkuji za radu.

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.