Bratra chtějí vyřadit z Úřadu práce

Od: Datum: 26.01.16 22:07 odpovědí: 29 změna: 27.01.16 12:45

Dobrý den,brácha je od r.2012 v evidenci ÚP.Rád by pracoval,ale v r.013 utrpěl těžký úraz a nyní ho nikdo nezaměstná,je před důchodem a z vesnice. Všechna tato kritéria ho znevýhodňují na trhu práce.To ale popisovat nechci,k tomu dotaz nesměřuje.Má slíbenou práci od léta.

Nyní mu napsal ÚP dopis,že ho chtějí vyřadit z ˇUP proto,že v roce 012 tam měl domluvenu návštěvu,avšak omluvil se tehdy před 4 lety zdravotní omluvenkou pro nemoc (potom už tam na další termíny docházel,a od odborníka v termínech,kdy byl nemocen,se opět omlouval,dokládal zdravotní potíže omluvenkou podle toho kde byl - rehabilitační ústav,ortopedie atd.). ÚP nyní v oce 016 shledal,že omluvenka z termínu návštěvy úřadu v roce 012 je dle jejich výraziva nehodnověrná (nepovedlo se jim terapeuta-soukromníka,který mu ji tehdy vystavil,dohledat,tel.neexistuje a na adrese už nepracuje). Připomínám,že od r.012 nikdo na ÚP žádnou námitku ani pochybnost nevznesl!

Dodávám,že žádnou nemocenskou nikdy nedotával,vždy vyprosil např.na rehabilitaci,aby mu napsali omluvenku,že má rehabilitace a nemůže na ÚP (nešlo tedy o neschopenku,která se dává na zdr.pojišťovnu,ale jakousi benevolenci od terapeuta nebo doktora,že mu to napsal,vždy je prý otravovalo to psát).

Brácha už si 1) fakt nepamatuje,kde byl v nějakém datu před 4 lety,diář už vyhodil 2)chodil po spoustě terapeutů,doktorů,toho terapeuta,koho úřad práce zmiňuje,zkusil vygooglit,ale už ho nenašel-mohl ukončit činnost,přestěhovat se atd.atd. Navíc říká,že si toho chlapíka ani nepamatuje,že chodil hodně po rehabilitacích,vodoléčbách,cvičeních atd.(léčil se Hradec,Praha,Plzeň,bral i terapie od soukromých rehabilitačních pracovníků,cvičil cvičení s lanem,na míčích atd.). Úřad mu dal ode dnes 5 dní,aby se odvolal.

Podle mne je to ze strany ˇUP záminka se bráchy zbavit,že už je tam dlouho.Připomínám,že úřad argumentuje rokem 012! Co může dělat? Podporu v nezaměstnanosti nepobírá.Jde o to,že by si musel sám platit po vyloučení z ÚP sociální a zdravotní,je to tak? Pokud bude vyloučen,po jak dlouhé době se může opět přihlásit?

Rozhodilo mě to a naštvalo.Brácha zkusil kontaktovat zdrav.pojišťovnu,ale ta v tom datu nenašla záznam,ale řekli mu,že pokud nepobíral nemocenskou,a to opravdu nepobíral,a např.nějaký fyzioterapeut mu jen např.napsal omluvenku bez toho,že by si za tu drobnost (vstavit a oštemplovat papír) něco účtoval pojišťovně,anebo to byl někdo,kdo nemá smlouvu s VZP,nemají to v historii pojistného čerpání pacienta. Musel by jedině detektivně pátrat po fyzioterapeutovi,který mu v roce 2012 vystavil omluvenku-a pokud ten terapeut je živ a stále ještě pracuje,ten by musel (pokud si vede několik let zpět nějaké záznamy a musel by také být ochotný to udělat) přepotvrdit,že tam brácha v daném datu před 4 lety byl.Jiný lékař či fyzioterapeut mu 4 roky zpětně těžko vystaví omluvenku.Připadá mi to jako na hlavu postavené a záminka!

Děkuji


avatar
administrátor uzavřel tuto otázku
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.01.16 22:18
 
avatar

Dobrý den. Pokud by byl bratr sankčně vyřazen z evidence ÚP, musel by si sám hradit pouze zdravotní pojištění tj. 1.337,- Kč/měs. Sociální není povinné. Do evidence ÚP by se mohl vrátit po šesti měsících. I mně se to zdá divné, že ÚP by ho chtěl vyřadit na základě něčeho co se odehrálo v roce 2012. Ať se bratr odvolá.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.01.16 22:36
 

Dopis jsem četla na vlastní oči.Je tam uvedeno,.že v lednu 012 se omluvil z termínu návštěvy omluvenkou odborníka,která jim připadá nehodnověrná a terapeuta nenašli,tudáž zahájeli řízení o vyřazení z evidence.Připadá mi,že spadli z Marsu!Copak je v této zemi vše šílené?:(

Od: lujs®
Datum: 26.01.16 22:22
 
avatar

Kdyby mi někdo něco takovýho poslal po čtyřech letech tak já osobně bych pracák i s ministerstvem práce a soc. věcí poslal do zadele.

Ať si pan bratr stěžuje nadřízenýmu úřadu práce tzn. pokud chodí na pracák v okresním městě tak ať si stěžuje v krajským nebo ať napíše přímo na MPSV.

 
Od: uska®
Datum: 26.01.16 22:40
 

Je to divné. Pokud bratr nebyl v ústavu či nemocnici, nebyl doma ležákem, tak třeba cvičení s lanem trvá 20 minut. Pak se mohl dostavit na pracák třeba o hodinu později s razítkem s rehabilitace. Jistě by mu zpoždění uznali, ale nedorazit vůbec? Asi v tomto vidí pracák nezájem uchazeče o práci.


doplněno 26.01.16 22:56:

Po 4 letech nemoci by snad měl nárok na ID, žádal o něj? Nebo si mohl bratr alespoň vyřídil průkaz OZZ, lépe by se mu hledala práce. Píšete, že do práce asi nenastoupí a to proč?

 
Datum: 26.01.16 22:47
 

Po 4 letech vidí nezájem o práci a najde problém v nějaké banálné omluvence z období 4 roky zpětně? Nikdy mu úřad nic doteď nevytkl,bratr komunikoval,docházel tam.Navíc brácha dojížděl v té době na rehab.do Prahy,takže žádných 20 minut,ale na celý den!Psala jsem,měl těžký úraz,žádnou banalitu.

Od: strakatypes
Datum: 26.01.16 22:44
 

Píšete, že je evidován na ÚP od roku 2012. Kontrole se nepozdává omluvenka též z roku 2012. Byl se nyní ptát u obvodního lékaře, jestli by se nedalo vyhledat, s čím tenkrát marodil a jestli mu tenkrát obvodní nevystavil poukaz na tu rehabilitaci? Nebo též neschopenku? Protože píšete zdravotní omluvenku-neschopenku? I pro úřad práce je dobré si nechat vystavit neschopenku a potom je člověk omluven z kontrol na úřadě práce.

Dále, že úraz měl až v roce 2013. Bratr byl asi v roce 2012 ještě relativně zdravý, nebo tam byly jiné těžké nemoce, které zakládaly na možnost rehabilitace?

S čím tenkrát před úrazem marodil? To by si mohl vzpomenout.

Nemá bratr složku zpráv od ošetřujících lékařů? Nenechával si udělat kopie lékařských zpráv z vyšetření, aby měl něco v ruce? Nedalo by se v nich něco pohledat? Diáře jsou na nic, to jsou nesměrodatné zápisy.

 
Od: pt®
Datum: 26.01.16 22:46
 
avatar

Je to vážně divné, protože se obyčejně staré věci, mimo některých dokumentů skartují. Víte, jak by byly tlusté složky klientů po několika letech. Toto mi přijde, že je možná na udání, jinak by se v minulosti nikdo nehrabal. Ať se bratr okamžitě odvolá a napíše přímo řediteli ÚP dopis na doručenku a vše popíše a ať žádá zákonné vysvětlení pro takový postup. Pokud již doktor, který vydal potvrzení nemá praktiku (zemřel, nebo je v důchodu), za to bratr nemůže. Jinak poradit nelze. v Krajním případě soud.

 
Datum: 26.01.16 22:50
 

Přesně tak,normální to není,je to záminka se ho zbavit.Úředníci musí vědět,že těžko po 4 letech dohledávat.Navíc ÚP je přesně seznámen s jeho zdravotním stavem,že není simulant (dokládal svůj stav z různých pracovišť,včetně rentgenů atd.,takže jeho stav je zjevný,práci nemá a evidentně do ní těžko nyní nastoupí).

Datum: 26.01.16 22:57
 

Nějak se mi to nezdá.

Takže bratr byl před 4lety u nějakého fyzioterapeuta. Protože VZP nemá u sebe žádný záznam, tak si ho musel platit asi sám. V tom případě se asi nejednalo o lékařsky nutný "zákrok" a tedy proč tam musel zrovna v dobu, kdy měl být na ÚP?


doplněno 26.01.16 23:21:

A tu soukromou si teda platil sám a chodil tam z vlastní iniciativy?

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.01.16 23:05
 

Navštěvoval souběžně fyzioterapii nemocniční i soukromou (soukromá:MFK,SMsystém,atd.),plus dojížděl na kontrolY k lékaři.Fyzioterapie měl 3x týdně,dále kontroly u lékaře (ortopwd,chirurgie,praktický...).Máte dojem,že to zabralo málo času? ještě omluva,překlep,uvedla jsem,že úraz se mu stal v roce 013,stal se r.012,právě proto tohle intenzivní kolečko rehabilitací atd.

ÚP má problém s jedinou omluvenkou z ledna 012,od soukromníka.Připadá mi to jak záminka,protože je to po 4 letech a nikdy mu nic nevytkli!Důvod,proč hledají záminku,neznám,ani ho tu nevyřešíme,ale otázka je co s tím.

Datum: 26.01.16 23:17
 
avatar

... píšeš,že je před důchodem,a co předčasnej,to by se vyhnul pracáku ...

 
Datum: 26.01.16 23:18
 

To by byla škoda,od léta či září má přislíbenou práci

Od: strakatypes
Datum: 26.01.16 23:23
 

Opravdu tomu věříte, že za 9 měsíců ta práce vyjde? Je leden. Za tu dobu se přece může stát cokoliv a spoléhat na to, že to stoprocentně vyjde mám obavu. Z něčeho člověk musí být živ. Jak se říká - sliby se slibujou...

 
Datum: 26.01.16 23:25
 

právě proto by bylo dobré zůstat v evidenci úp,když vyjde pak práce,nastoupí,když ne,může to řešit důchodem atd.


doplněno 26.01.16 23:36:

Pozn.Jde mi o řešení nestandardního postupu Úřasu práce,ne o to,aby se tu posuzovalo kolikrát jezdil na terapii,kolik tam trávil času,že měl fyzioterapii dvojí,na klinice i soukromě,že si měl požádat o status 0ZZ atd.,to je teď druhotné.Neumím si představit jak v 5 dnech na odvolání,teď mu zbývají 4,hledá nějakého soukromého odborníka,kde byl před 4 lety. Dostali ho do patové situace - může sice doložit např.od praktického lékaře diagnózu a že byl v té době dlouhodobě léčen,jim jde ale o ten jediný den a hodinu - a to mu zpětně nikdo nenapíše (pakliže dotyčného neobjeví).Děkuji


doplněno 27.01.16 00:22:

Pozn.I kdyby byl z evidence ÚP vyřazen a musel se přihlásit jako osoba bez zdanitelných příjmů k platbě zdr.pojištění:je pravda,že,jak tu psal někdo v jiné diskusi,pokud by byl v pracovní neschopnosti,nemusel by zdr.pojištění hradit?Děkuji

Od: bely
Datum: 27.01.16 00:27
 

Je pravda, že pokud někdo onemocní až v době, kdy je již veden na ÚP, nevystavuje se jako omluvenka neschopenka, ale pouze lék. potvrzení, že jmenovaný je nemocen a je např. v péči odborných lékařů od...- do..., a pak klidně opakovaně znovu. Tyto omluvenky stačí, když vystavuje praktický lékař, který má ucelený přehled o svém pacientovi, není třeba omluvenky žádat od rehab. pracovníků či dalších lékařů. Pokud tedy může praktický lékař potvrdit, že v době, kam spadá i onen den, o který se ÚP jedná, byl brat nemocen + byl např. v péči odorných lékařů, tak ať bratr zkusí o takové potvrzení nyní praktika požádat. Tzn., že pokud chce ÚP doložit např. den 12.4.2012, tak ať mu praktik napíše povrzení, že v době od např. 2/2012 do 6/2012 byl bratr nemocen a byl v péči odborných lékařů, tj. i včetně dne 12.4.2012. Takové potvrzení pro ÚP stačí (do konkrétní dg. ÚP nic není) a toto pak ať brat přiloží ke svému odvolání.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 27.01.16 07:48
 
avatar

Bude-li bratr sankčně vyřazen z ÚP, bude si muset zdravotní pojištění hradit sám.

Stát hradí zdravotní pojištění za osoby pobírající nemocenské. Váš bratr není nemocensky pojištěn (v době evidence na ÚP za něj nikdo nehradí sociální pojištění), proto by v případě nemoci neměl na nemocenské nárok.

 
Datum: 27.01.16 11:36
 

Děkuji za fundovanou odpověď. Pokud se bratr přihlásí jako osoba bez zdanitelných příjmů k platbě zdravotního pojištění (neříkám nemocenské pojištění,ale povinné zdravotní pojištění) a začne jej platit a ocitne se v pracovní neschopnosti,co bude pak? Bude i v případě dlouhodobější pracovní neschopnosti nucen odvádět státu povinné zdravotní pojištění? Děkuji Vám.

Datum: 27.01.16 11:12
 
avatar

Pokud vím, že zítra pojedu do Prahy na rehabilitaci, zajdu na up dnes. Je to nějaký problém? Pokud mu napsal nějaký soukromý odborník omluvenku, nemusí to nutně znamenat nemoc. Tu mu měl napsat obvodní lékař s razítkem a mohl "marodit" klidně rok. Taky si mohl požádat o ID. Více méně, pokud to není doklad od lékaře, tak si myslím, že ho to neomlouvá. Kdyby tam aspoň zavolal, na up a domluvil se na zítra... Jen nechápu, proč to up řeší až po tak dlouhé době. Nevím, jestli se i toto dá promlčet, ale at se teda odvolá anebo zajde na up k nějaké advokátce, která mu zdarma poradí.

 
Datum: 27.01.16 11:33
 

Dnes není nutné mít omluvenku od obvodního lékaře,omluvenka může být i od specialisty.Pacient se také dnes může objednávat přímo ke specialistovi,nemusí přes obvodního lékaře.Např.v pracovní neschopnosti vás dnes může vést specialista,nejen obvodní.Když budete číst,dočtete se,že jsem psala,že pak na ÚP nomálně chodil,nikdo ho po 4 roky neupozornil na nějakou údajnou nesrovnalost před 4 lety.Jak jsem psala,v této diskusi neřeším,že si mohl žádat o ID apod.,to je jeho věc,ale nestandardní postup ÚP.Děkuji

Od: pt®
Datum: 27.01.16 11:59
 
avatar

Vše je takové podivné. Neomlouval se bratr často omluvenkami od fyzioterapeutů, čímž mohlo dojít ke kontrole omluvenek zpětně? Až se došlo k oné, která není vykázána zdr. pojišťovně, nebo je? Ale 4 roky zpětně, je opravdu zvláštní a myslím, že je to pochybení zprostředkovatelky, že nekonala hned. Máte od bratra přesné informace? Váš bratr neschopenku nedostane, nikdo mu ji nevystaví, není proč. Zdravotní pojištění nezahrnuje nemocenskou. Nemocenská je zahrnuta do jednéčásti v sociálním pojištění a to u zaměstnavatele povinně u podnikání dobrovolně, což se bratra netýká. zdr. pojištění se týká ošetření a zákroků v nemocnici.

 
Datum: 27.01.16 12:10
 

Já myslím,že hledají záminku jak se ho zbavit z evidence,je prakticky nezaměstnatelný. Protože vyhledávat nějaké pochybení po 4 letech je mírně řečeno nestandardní.To tu ale nevyřešíme,děkuji za názory.Třeba tuto diskusi najde časem někdo komu se může stát něco obdobného a pomůže mu.

Od: pt®
Datum: 27.01.16 12:17
 
avatar

Ať se bratr proti správnímu rozhodnutí o vyřazení v každém případě odvolá a oznámí, že pochybila zprostředkovatelka a jaký je předpis, vyřadit člověka zpětně, na základě 4 roky staré omluvenky. (Pokud by jej vyřadili oprávněně před 4 roky, tak dávno již uběhlo šest měsíců a to několikrát, aby byl v evidenci zpět). Za pokus to stojí.

 
Od: uska®
Datum: 27.01.16 11:38
 

Tady je problém ten, že pochybná omluvenka je z doby před úrazem, tedy z roku 2012. Úraz a rehabilitace se konaly až v roce 2013. Pojišťovna nemá vykázáný žádný úkon, takže omluvenka je právem neuznaná.Možná vystavil omluvenku nějaký známý bez lékařského ošetření.


doplněno 27.01.16 12:16:

Nechci vás nahněvat, ale pokud lékař nemá smlouvu s pojišťovnou, tak snad vím, kde jsem co platila. A pokud má a byl to banální zákrok, tak nemá přednost před návštěvou pracáku.

 
Datum: 27.01.16 12:07
 

Omluvila jsem se v diskusi,čtěte,za překlep,že úraz byl v r.012. Omluvenka z návštěvy ÚP nemusí být podložena záznamem zdravotní pojišťovny,volala jsem na pojišťovnu,řada lékařů prý pracuje např.bez smlouvy se zdr.pojišťovnou nebo lékař si např.banální úkon pojišťovně neúčtuje.

Datum: 27.01.16 12:29
 

Je to divné, když pracák dělá takovou revizi po 4 letech.I finanční úřad vám dělá kontroly jen 3 roky zpětně. Musí v tom být něco velmi nedůvěryhodného. Pokud by mě šlo takovou důležitou věc jako je být vyhozena z evidnce úřadu práce, tak si toho, kdo mě vystavil omluvenku seženu stůj co stůj. Ale vy se oháníte tím, že si bratr už nepamatuje, kde byl a kdo mu ji vystavil.Spíš mi to připadá, ž bratr pracoval načerno a úřad práce na to přišel.A to je ten důvod, proč ho chtějí z evidence ÚP vyloučit. Nezlobte se, ale chodit na domluvené schůzky na ÚP je jediná povinnost, kterou nezaměstnaný má.

Já bych každopádně reagovala tak, že pokud mám schůzku na ÚP a nemohu sedostavit, tak tam zatelefonuji a domluvím si jiný termín. A ne, že nepřijdu a zpětně donesu omluvenku. Víte, i ta úřednice si svůj pracovní čas musí plánovat.Jak by to vypadalo, kdyby se všichni nezaměstnaní v objednaném termínu nedostavili a pak si donesli omluvenku od nějakého lékaře?

 

 

Datum: 27.01.16 12:36
 

Bratr zcela určitě načerno nepracoval,omluvil se předem a zpětně donesl povrzení.Prosím,přemýšlejte než něco napíšete - za tu dobu navštívil řadu specialitací,lékařů,fyzioterapeutů,kdo se léčil několik let,umí si představit.Neříká,že neví kde byl,omluvenka existuje-problém má ÚP,že zkusil po 4 letech toho lékaře či terapeuta kontaktovat a ten není na adrese a tel.dostupný - Úřad z toho činí v podstatě zodpovědným bratra a vyzývá bratra,aby ho našel a doložil do 5 dní doklad znovu.Ukládá mu tedy za povinnost jakousi detektivní povinnost.Čtěte než píšete Děkuji

Datum: 27.01.16 12:39
 

děkuji všem za vynaložený čas a odpovědi

Datum: 27.01.16 12:43
 

Teď to nebyla pravda. Pokud se omluví předem, nemusí nosit omluvenku, jelikož dostane jiný termín na schůzku.

 
Datum: 27.01.16 12:45
 

omluvil se předem,pracovnice mu vždy řekla,ať se ozve,jak vyšetření dopadne,zda bude marodit,a z poctivosti pak donesl vždy zpětně záznam kde byl a kdy.

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.