Nárok na dovolenou + nemocenská + rodičovská

Od: Datum: 26.01.16 09:55 odpovědí: 3 změna: 27.01.16 07:31

Dobrý den,

moje žena pracuje již mnoho let (více než 10). V letošním roce pracovala do 12.1. (včetně), 13.-15.1. + 18.1. měla dovolenou a od 19.1.2016 je na nemocenské s rizikovým těhotenstvím. Je pravděpodobné, že zůstane na nemocenské až do nástupu na mateřskou dovolenou (někdy srpnu 2016). Rád bych se zeptal:

1) na kolik počet dní dovolené má nárok?

2) pokud má nárok na dovolenou, kdy ji může čerpat?

3) budeme si moci zvolit variantu rodičovské dovolené do dvou let věku dítěte?

Děkuji za Vaše rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.01.16 10:12

1) to záleží na přesném nástupu na mateřskou. obecně vzato - za 100 neodpracovaných směn (= pracovních dní) se dovolená krátí o 1/12 nároku a poté se o další 1/12 nároku krátí za každých dalších neodpracovaných 21 směn. čerpání dovolené a mateřská dovolená se počítá jako odpracovaná směna, nemocenská se počítá jako neodpracovaná směna.

2) po skončení mateřské dovolené před nástupem na rodičovskou dovolenou. pokud v té době o ni nepožádá, tak po skončení rodičovské dovolené.

3) rodičovskou dovolenou, tedy neplacené volno z práce, si zaměstnanec může zvolit v jakkoli dlouhé době do maximálně tří let dítěte. asi spíš myslíte rodičovský příspěvek, tedy finanční dávku státní sociální podpory - ten se volí na základě výše příjmu (podle denního vyměřovacího základu pro mateřskou), takže z uvedených údajů nelze odpovědět.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.01.16 10:27

Děkuji za reakci.

ad1) takže pokud nastoupí na mateřskou v srpnu, tak bude mít určitě odpracovaných 100 dnů (pokud se bere mateřská jako odpracované).

ad2) pokud bude do srpna na nemocenské a poté hned nastoupí na mateřskou, tak nebude mít možnost čerpat dovolenou. Dostane je proplacenou nebo jak to funguje?

ad3) dejme tomu, že hrubý měsíční příjem je 40 tis. Kč, jenže když od ledna bude na nemocenské?

Datum: 27.01.16 07:31
avatar

Ty čtyři dny dovolené v lednu byly ještě za rok 2015?

Nárok na roční výměru dovolené za rok 2016 vznikne po odpracování 60 pracovních směn.

Do odpracovaných směn se počítají odpracované dny, dovolená a mateřská dovolená (MD).

_____

Podle mne by manželka měla o dovolenou požádat cca týden až 10 dnů před skončením MD. Písemnou žádost je nutné doručit zaměstnavateli před skončením MD, dovolená musí bezprostředně navázat na MD. (Skončí-li MD v pátek, je nutné o dovolenou požádat od soboty.) Žádost o RD by měla navázat až na skončení dovolené (nelze čerpat dva typy volna souběžně).

Dovolená se proplácí při skončení zaměstnání, v době trvání zaměstnání lze dovolenou jen čerpat. Nevyčerpá-li Vaše žena dovolenou mezi MD a RD, určí jí zaměstnavatel čerpání dovolené po skončení RD.

Náhrada mzdy za dovolenou se v obou případech (po MD i po RD) vypočte z pravděpodobného výdělku.

______

Bude-li manželka od ledna do srpna v DPN, zamešká více než 100 pracovních směn, takže se jí po vzniku nároku na dovolenou (po MD) bude dovolená krátit o dvě nebo tři (neznám přesné datum nástupu na MD) dvanáctiny roční výměry dovolené.

___

PPM mi vychází na 20.615 Kč za měsíc s 31 dny. Podle mne byste měli na dvouletou variantu RP "dosáhnout".

Manželka by neměla zapomenout včas zaměstnavateli doručit písemnou žádost o rodičovskou dovolenou. Kdyby o RD nepožádala, počítal by zaměstnavatel automaticky s RD do tří let věku dítěte a nemusel by jí v případě podtřeby umožnit dřívější návrat. Pokud byste zvolili dvouletou variantu RP a manželka zaměstnavatele nepožádala o RD do dvou let věku dítěte, mohla by třetí rok zůstat doma bez příjmu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.