Akciová společnost - kam odcházejí daně?

Od: Datum: 25.01.16 12:15 odpovědí: 11 změna: 25.01.16 18:45

Obchodní firma: BusLine a.s., která provozuje linkovou autobusovou dopravu.

Sídlo: Na Rovinkách 211, 513 25, Semily - Podmoklice

95% akcií vlastní společnost GECCO Corp., se sídlem na nějakém ostrově v Karibiku, kde je není potřeba platit daně, vést učetnictví, pouze paušální poplatek ve výše pár set dolarů.

Otázka zní, jak je možné, že společnost ve výběrových řízení nabízí nejnižší ceny? Daně za zaměstnance, či daně ze zisků platí v ČR, či nikoliv?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: zulu
Datum: 25.01.16 12:52

Prosímvás, přestaňte koukat na Novu, škodí to inteligenci.

Samozřejmě, že každá firma platí daň z příjmu v ČR, stejně jako daň, sociální a zdravotní za své zaměstnance...

Jediné, čemu se možná vyhýbají, je srážková daň z dividendy, ale i to je otázka, protože právnické osoby žádnou daň neodvádějí (ani české!) a srážková daň je sražena jen při výplatě konečnému vlastníkovi - fyzické osobě, pokud je daňovým rezidentem ČR.

V tomto případě bude spíš problém někde jinde - důvodem, proč je firma vlastněna z offshorové destinace je možná snaha zakrýt skutečného vlastníka, což klidně může být nějaký úředník, politik, šíbr, kmotr nebo prostě jen někdo, kdo si chce chránit své soukromí (v tomto případě bez jakýchkoli negativních konotací). Problém by byl, kdyby tu firmu vlastnil stejný politik/úředník, který rozhoduje o zakázce, to je samozřejmě průšvih a asi všem nám by to vadilo. Pokud si jen někdo chrání své soukromí, tak s tím nemám problém. Taky podnikám a někdy už mi leze krkem, že si každý o mně může cokoli zjistit na internetu ve veřejných rejstřících... vč. mého rodného čísla, kolik vydělávám atd.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 25.01.16 17:54

Děkuji za jasné, krátné vysvětlení.
TV zpravodajství nesleduji, pouze jsem dostal za úkol zjistit to, na to jsem se tázal v otázce.
Lidé jsou závistiví, ovšem na druhou stranu je hodně nepoctivých... situace na poli veřejných informací se těžko změní.

Od: mp*
Datum: 25.01.16 12:56

A vezměte to i z té jiné stránky. Firma, která neplatí daně, tak té asi zbyde spousta peněz, a možná mě jako zaměstnanci by mohla zaplatit více, než ta, která to vše odevzdá státu. Přemýšlejte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 25.01.16 13:03

Takže ta firma odrbává nejen "stát", ale nás všechny. Ony ty daně pak někde chybí, kde by to "stát" někde pro nás vydal, ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 25.01.16 13:25

Tam je otázka, jestli chcete mít silný lidi, nebo stát?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 25.01.16 13:28

A obpovím sám. Co je stát? spousty otravných úředníků

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.01.16 14:41
avatar

To je dost častý omyl.

Stát jsme my všichni...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 25.01.16 17:59

Vy jste taky státní úřednice?


doplněno 25.01.16 18:06:

V zásadě taky nemám nic proti kontrolám, vždy to byli jen přijemní lidi, kteří uznali, že to nikdo nemá lehké, a taky podle toho jednali.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.01.16 17:55

V ideálním případě ano. V praktickém případě nikoliv.

Datum: 25.01.16 18:24
avatar

Jestli se nepletu, tak daň ze zisku odvádí pouze ty firmy, které mají sídlo na území ČR. Má-li opravdu sídlo v Semilech, platí tu i daň ze zisku. Pokud ta adresa není sídlo firmy, ale jen nějaké české "ředitelství", potom se daň v ČR neplatí. Stává se tzv. daňovým nerezidentem. viz § 17, zák. 586/92sb.odst. (4) Poplatníci jsou daňovými nerezidenty, pokud nemají na území České republiky své sídlo nebo to o nich stanoví mezinárodní smlouvy. Daňoví nerezidenti mají daňovou povinnost, která se vztahuje pouze na příjmy ze zdrojů na území České republiky.

Což znamená, že taková firma potom odvádí pouze daň ze mzdy, a zdr. a soc. pojištění za zaměstnance. Daň ze zisku platí tam, kde je registrována. Tady v Jablonci se říká, že BUSline vlastní ukrajinci. Jak je to ve skutečnosti, nevím.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zulu
Datum: 25.01.16 18:45

Prosímvás plete dohromady nesouvisející věci. Firma je to česká, najdete ji v českém obchodním rejstříku. Momentem registrace je povinna vést české účetnictví a platit daň z příjmu v ČR. Jestli jsou jejími majiteli Češi, Ukrajinci nebo Francouzi je naprosto fuk. Pouze pokud by majitel firmy byl nerezident ČR, tak se mu vyplatí (jeho osobní) dividenda v hrubé výši a on je povinen si ji zdanit u sebe doma.

Stejně platí, když si nějaký Čech zaregistruje firmu třeba v Anglii, tak ta firma platí svoje daně v Anglii, ale vyplacenou dividendu dostane český akcionář nezdaněnou a musí ji uvést ve svém osobním českém daňovém přiznání (§8 kapitálový majetek).

Takže uvedená autobusová firma platí svoje daně v ČR a za zaměstnance samozřejmě také. Kde daní majitelé netuším.

A když se podíváte do obchodního rejstříku, tak snadno zjistíte, že firma prochází i auditem. Čili mnoho prostorů pro podvody tam není.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.