Co se platí soudu, po vynesené rozsudku

Od: Datum: 23.11.12 00:36 odpovědí: 4 změna: 02.12.12 14:50

Dobrý den.

Žalobce zaplatil v kolcích na podání žaloby cca 4000 Kč ( občanský zákoník §633,420). Soudní pře trvají už třetím rokem, bez závěru. Soudem bude určen soudní znalec. Po vynesení rozsudku platí ten co prohrál soudu co ( např. za stání u soudu)? A asi kolik?

Děkuji.

doplněno 23.11.12 04:55:

Upřesnění:

Zajímá mne, co se platí přímo soudu-soudci, za činnost, která tam proběhla? Jestli se něco platí?

Děkuji.

doplněno 26.11.12 20:55:
A co když se soud nedopátrá pravdy a bude to 50/50? Je to v praxi možné, jak se to řeší, co kdo platí?

Děkuji.

doplněno 02.12.12 10:18:

Dobrý den.

Ve věci o vydáním bezdůvodného obohacení, o náhradu škody ( občanský zákoník §633,§420). Z vaší odpovědi vyplývá, že za částku cca 4000 Kč ( kolky) se mohu zdarma soudit třeba 10 let? Mimo další náklady, např. znalec a jiné výlohy, pokud jsou. To se soudu ale asi nevyplácí, je to ztrátové, když za např. částku 4000 Kč proběhne třeba 6-7 projednání u soudu, cca každé kolem dvou hodin, soudce bere plat, také ten záznam musí někdo zpracovat, ten také bere plat a jiné? To mi hlava nebere.

Za informace děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.11.12 01:06
avatar

Platí ten, kdo je soudem určen k placení a ve výši jakou soud stanoví.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 23.11.12 01:37

Většinou platí ten, kdo spor prohraje. (Ale soud může rozhodnout i jinak - např. každý část.)

Pokud by určil pouze toho, kdo prohrál, zaplatí vše - tzv. náklady řízení = kolky, náklady na právníka protistrany i s případným cestovným, náklady soudního znalce, svědci mohou požadovat náhradu za cestovné i ušlou mzdu atd. Kolik to bude se dá velmi těžko odhadnout. Tipoval bych minimálně několik desítek tisíc, ale může to být i mnohem více.

Ať Vám to dobře dopadne.

doplněno 23.11.12 09:17:

To potom záleží o jaký spor se jedná - např. žaloba na zaplacení dluhu, rozvodové řízení manželů, vydání věci atd.

Obecně lze říci, že soudní poplatek je na začátku celého řízení (oněch cca 4.000,- v kolcích) a dále případně za určité úkony (např. za vydání předběžného opatření, ověřění nebo pořizování kopií apod.). To však nejsou velké částky (od 20,- do cca 1.000,-), zdaleka nepřevýší částku prvního poplatku.

Další poplatek (v podobné výši jako ten úplně první) platí ten, kdo se odvolává proti rozsudku soudu (např. okresní soud Vám rozsudkem něco přikáže a vy se proti tomuto rozhodnutí odvoláte ke krajskému soudu).

Jestli myslíte konkrétně za jednání soudu a činnost soudce (např. za každou započatou hodinu jednání), tak takto se to neplatí.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.11.12 12:18

obecně se "za činnost soudu" platí právě soudní poplatek.. v tomto případě tedy 4.000,- Kč..

ale pokud soud určí např. vámi zmíněného soudního znalce, zaplatí jeho služby příp. prohraná strana navíc.. (stejně jako náklady řízení úspěšné strany sporu)

- soud o nákladech rozhodne v konečném rozhodnutí ve věci, a to především podle míry úspěchu každé ze stran; pokud bude mít jedna ze stran plný úspěch ve sporu, přikáže se úhrada nákladů řízení straně neúspěšné v celé výši

doplněno 27.11.12 08:18:

je třeba si uvědomit, co znamená 50/50..

někdo podal žalobu a něčeho se domáhá.. pokud svůj nárok neprokáže, tak to není 50/50, ale 0/100.. pak bude náhrada nákladů řízení na žalobci...

50/50 by to bylo např. v situaci, kdy žalujete na zaplacení peněžité částky 100 tis., a soud bude mít za prokázané, že máte právo na zaplacení pouze 50 tis. ...pak může soud rozhodnout, že náklady řízení hradí každá ze stran z 50% (prostě podle míry úspěchu ve věci)

(označení "soud se nedopátrá pravdy" bych se vyhnul.. už jen proto, že klasické sporné řízení, které může být zahájeno pouze na návrh, není vedeno zásadou vyšetřovací, a soud pouze zkoumá tvrzení a důkazy navržené účastníky sporu)

doplněno 02.12.12 12:49:

tak vy se nedoudíte "zdarma"...

to že funguje justice, je stejně jako, že existuje policie nebo silnice z vašeho města do vedlejšího, otázka nějaké společenské smlouvy, kdy určitá společnost na určitém území se rozhodla věci společné spravovat společně.. lidi platí daně a další poplatky a stát má zajstit společné potřeby.. soudce i zapisovatelka,stejně jako policista nebo dálnice, je placen státem ze státního rozpočtu..

smysl soudního poplatku je v zásadě dvojí: zaprvé věcně provázat příjem a výdej státního rozpočtu (jako např. dálniční známka; ikdyž to stát důsledně neplní vždy) a pak určitý "firewall" proti nesmyslnému zahajování soudních řízení (jako je odůvodněn např. poplatek u doktora)

takže ano, soudní poplatek za řízení se platí, pokud je tak určeno zákonem, pouze jednou (zpravidla na počátku řízení) bez ohledu na jeho délku...

Ohodnoceno: 4x
 
Od: smolar*
Datum: 02.12.12 14:50

Dobrý den.

Pane Rudolfe, za odpovědi děkuji. Umíte to polopaticky vysvětlit. Jste právník? Soudím se poprvé a tak se mi nezdálo i když mi to říkali, že by jsem už neměl nic platit, mino soudního znalce a jiné. Vaše odpovědi mě uspokojily. Mám i jiné otázky, tak je ještě napíšu do rubriky právo.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.