Převedení na jinou práci

Od: Datum: 24.01.16 17:00 odpovědí: 3 změna: 25.01.16 00:23

Manželka byla na operaci ramenního kloubu a byla práce neschopná cca 6 měsíců. Ihned po nástupu do práce ( vedoucí kuchařka v mateřské školce) jí vedoucí nahnala k závodní lékařce, která jí do posudku napsala, že smí zvedat břemena jen do váhy 10 kg. Může být tento posudek důvodem pro převedení na jinou práci i bez souhlasu zaměstnance?

V kuchyni pracují ještě 2 pomocné kuchařky, které mají podle vyjádření lékařky manželce pomáhat při zvedání břemen.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.01.16 22:54

tak samozřejmě, pokud vaše manželka není dle lékařky schopná vykonávat svoji práci, má zaměstnavatel povinnost ji převést na jinou práci (případně jí může rovnou dát výpověď, protože pozbyla schopnost vykonávat práci podle pracovní smlouvy). oproti tomu lékařka nemá co rozhodovat, kdo zaměstnanci bude nebo nebude pomáhat s její prací, rozdělování pracovních povinností je v kompetenci vedoucího zaměstnance. nicméně pokud situace v kuchyni je taková, že vaše manželka může i nadále vykonávat svoji práci, protože těžká břemena vzhledem k rozdělení pracovních povinností mezi zaměstnanci zvedat nemusí, tak zaměstnavatel nemá důvod ji přeřazovat.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.01.16 00:20
avatar

Záleží na přesném znění posudku závodního lékaře.

Nemůže-li zaměstnanec na základě posudku závodního lékaře vykonávat sjednaný druh práce, musí

zaměstnavatel zaměstnance převést na jiný vhodný druh práce i bez souhlasu zaměstnance.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.01.16 00:23
avatar

Posuďtě sám - výňatek ze zákoníku práce s účiností od 25.11.2015 zákon 262/2006 Sb.§

Podle níže uvedeného, záleží tedy na tom, na jakou jinou práci by měla být manželka převedena.

Převedení na jinou práci § 41:

(1) Zaměstnavatel je povinen převést zaměstnance na jinou práci,

a) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci.

(3) Není-li možné dosáhnout účelu převedení podle odstavců 1 a 2 převedením zaměstnance v rámci pracovní smlouvy, může ho zaměstnavatel převést v těchto případech i na práci jiného druhu, než byl sjednán v pracovní smlouvě, a to i kdyby s tím zaměstnanec nesouhlasil.

(6) Při převedení zaměstnance na jinou práci podle odstavců 1 až 3 je zaměstnavatel povinen přihlížet k tomu, aby tato práce byla pro něho vhodná vzhledem k jeho zdravotnímu stavu a schopnostem a pokud možno i k jeho kvalifikaci.

(7) Zaměstnavatel je povinen předem projednat se zaměstnancem důvod převedení na jinou práci a dobu, po kterou má převedení trvat; dochází-li převedením zaměstnance ke změně pracovní smlouvy, je zaměstnavatel povinen vydat mu písemné potvrzení o důvodu převedení na jinou práci a době jeho trvání, s výjimkou případů uvedených v odstavci 2 písm. c) a v odstavci 4.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.