Účet pro podnikání x osobní účet

Od: Datum: 22.01.16 21:59 odpovědí: 6 změna: 23.01.16 23:58

Dobrý den,

podnikám na vedlejší činnost , neplátce DPH a měl bych menší dotaz. Mám 2 obory vedlejšího podnikání. 1 obor je prodej zboží přes internet ( E-shop ) , na ten mám zřízený speciální podnikatelský účet a 2 obor vyrábím drobné chovatelské potřeby , které v 90 % zasílám na dobírku , ale těch zbylých 10% mi lidé zasílají na můj osobní účet.

Chci se zeptat , jak případně postupovat v případě daňové kontroly , podnikatelský účet je jasný , tam je celý E-shop , ale v případě těch potřeb, které mám na osobním účtu , stačí vždy do evidence vytisknout z internetbankingu příchozí platbu , že se opravdu připsala? A jak je to v případě , kdyby lustrovali osobní účet s jinými platbami , tj. cca 5 x do měsíce mi přijde za prodej osobních věcí na aukru , nebudou to chtít dodanit? i když je to blbost , není to z podnikání a do evidence to nedávám.

Díky za objasnění.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 22.01.16 22:34

Nepodceňujte finančáky. I to aukro není zas taková blbost. Můžu radit z praxe - do osobního účtu netahejte byť jedinnou platbu z podnikání. Proč 10% na doplatek chovatelských potřeb nemáte též na podnikatelském účtu? Lze jednoduše zaúčtovat dva obory podnikání v jednom účetnictví. Máte-li k tomu pádný důvod, tak si zřiďte druhý účet (také zadarma) a budete v klidu.

Když finančák vás bude chtít utopit, tak to bude jednoduché. Vy na osobním účtu máte např. 0,5% úroků, ale v celkové částce úroků jsou i úroky z příjmu za podnikání . Jak byste chtěl rozdělit úroky a daň za podnikatelské příjmy na osobním účtu? Je to pár korun či haléřů, ale je to CHYBA.

Ohodnoceno: 0x

Od: kaplan
Datum: 22.01.16 23:16

Děkuji za odpověď. Asi udělám ještě jeden účet , aby to bylo co nejpřehlednější. Ještě bych se chtěl zeptat. Jak jsem psal ,zasílám i zboží na dobírku , občas zašlu na dobírku i osobní věci zdomácnosti. Když pořijde dobírková poukázka , není poznat , co je z podnikání a co osobní prodej. Všechny vypadají stejně včetně jména a adresy. Samozřejmě vytřídím ty z podnikání a ostatní zahodím. Eviduje někde Česká pošta vyplacené dobírky na adresu? Na účet si to posílat nenechávám , měl jsem s tím jen samé problémy. Díky za objasnění,

Datum: 22.01.16 23:24

Souhlasím. Na podnikání zásadně zvlášť účet. Samozřejmě, že na osobní účet to lze taky, není to zakázané, ale já bych to zásadně nedělal, za prvé co je komu do toho, kolik mám peněz a co s nimi dělám, za druhé to může být jen na problémy, žádnou výhodu v tom nespatřuji. Finančák může podnikateli položit nejrůznější otázky, a vysvětlování a dokazování toho nebo netoho a z jakého důvodu je vždy na straně podnikatele, na to bacha, co oči nevidí, to srdce nebolí, nedráždit je. Pokud máš možnost, jako doklad o příchozí platbě použij jen to potvrzení o příchozí platbě (pokud to pro prokázání stačí), pokud možno příjmy na osobní účet neprokazovat výpisem z účtu. Podnikám taky, a nechávat si platit na osobní účet, to jsem nikdy nedělal. Do příjmů peněz z podnikání na účet zásadně neplantat soukromé věci. A jsme zase na začátku té odpovědi.

doplněno 22.01.16 23:32:

No nač zřizovat další účet? Vždyť už jej máš. Jeden účet může být pro příjmy z více živností.

S tou druhou otázkou, to nevím, co vlastně chceš vědět. Pošta má určitě nějaké evidence, je to také firma a příjmy musí nějakým způsobem evidovat.

doplněno 23.01.16 00:11:

To je úplně jedno, kolik peněz přijde. Kdyby tam přišly za rok třeba 2Kč z podnikání, tak je to příjem a musí se s tím počítat. U takových záležitostí totiž musí všechno sedět do haléře.

Od: kaplan
Datum: 22.01.16 23:32

Děkuji za radu. Na osobní účet mi z toho nedorazili nějaké horentní sumy, jednalo se jen asi o 5 plateb za celý rok v hodnotě cca 4000 Kč , lidé platbám předem nevěří.Proto mi to nepřišlo důležité to oddělovat.

Datum: 23.01.16 00:19

mam vsechno na jednom uctu

Od: ertl
Datum: 23.01.16 23:58

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.