Jak napsat žádost o práci

Od: Datum: 20.01.16 18:19 odpovědí: 5 změna: 21.01.16 20:00

Dobrý den

Jsem 18letý student střední školy (mechanik seřizovač) a už mě celekm tíží být vázaný pouze na rodiče... Sem tam sem měl nějakou brigádu ale peníze rychle mizí a co teď?

HLednal sem na internetu nějaké brigády v mém okolí a něco málo sem našel ale teď nastal problém jak firmu nebo společnost nejlépe oslovit a jak se v dobrém představit aby byla největší pravděpodobnost na to že si podáme ruku *smich*

Bohužel škola nás připravuje na život který neexistuje a aby nám třeba ukázala něco do života to ne... Ale to už bych zacházel někam kam ani nechci... Mám na vás žádost jen vysvětlit mi jak nejlépe napsat takový vzkaz :)

Děkuji moc

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 20.01.16 19:02

Nějaký univerzální vzor jistě najdete - https://www.google.cz/search?q=Jak+napsat+%C5%BE%C3%A1dost+o+pr%C3%A1ci&oq=Jak+napsat+%C5%BE%C3%A1dost+o+pr%C3%A1ci&aqs=chrome..69i57j69i60&sourceid=chrome&es_sm=93&ie=UTF-8

Je dobré uvést něco osobního ve smyslu "zajímal jsem se vždy o automobilový průmysl a rád bych se blíže seznámil s daným oborem ve vaší fimě" nebo něco v tom smyslu dle charakteru firmy.

Ale nebojte se, průvodní dopis je spíše formalita - jestli mají volné místo, zkusí to s vámi a mají zkušební lhůtu na otestování... ty emoční dopisy jsou dobré tak někde u managerských pozic...

doplněno 21.01.16 15:57:

@ivzez - já nevím, nepřipadne mi to nějak "divné" nebo sprosté, proč bych to tam nenapsal? Nejedná se o obor vrcholového managera firmy a.s., tak proč bych nepřizval zájemce, kterého obor zajímá? Obecně je jistě lepší osobní pohovor, ale ne každý ho zvládne. Jestli někdo má 18 let a čerstvě po škole hledá práci, nemůžu po něm chtít nic víc než klasiku - zájem o konkrétní pozici, protože ho nabídka zaujala. Stejně mu bude 90% věcí ze školy k ničemu a bude se učit vše od začátku...

Ale zajímalo by mne, jak tedy v případě písemné žádosti (firma sídlí např. 200km od bydliště a pohovor bych raději až po pozvánce od firmy) formulovat svou nabídku ... já se nabízím zaměstnavateli, své schopnosti,...

doplněno 21.01.16 20:08:

o to snažší - nikam nepište, ověřujte telefonicky. Zavolám na centrálu, bránu, recepci atd - přepojte mne prosím na personální, ... Dobrý den, hledám brigádu, chci vás poprosit o info, jestli nabízíte nějaká volná místa brigádníkům...

Ale jestli chcete jen "brigádu" - call centra berou vždy a pořád - oni tam totiž lidi vydrží cca 2 měsíce a utečou...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 21.01.16 20:00

možná sem zapomněl zdůraznit že ještě studuji dva roky takže by se jednalo asi jen o brigádu, ale bude problém najít místo kde ke mě budou tak tolerantní a nechají mě pracovat jen odpoledne nebo o víkendech :(

Datum: 21.01.16 06:08

Myslím, že pokud firma nesídlí daleko, nejlepší by byla osobní návštěva. Slušností je předem si telefonicky domluvit datum a hodinu schůzky.

Personalista firmy Vás uvidí naživo, můžete si pohovořit, co umíte, co by Vás zajímalo, co byste chtěl u nich dělat...Podle Vašeho vzhledu a chování si o Vás udělá představu.

Písemné žádosti bývají ošemetné. Papír na Vás neprozradí, jaký skutečně jste, o co máte zájem. Navíc právě tu Vaši žádost mohou někam omylem založit či jim zapadne za stůl ke zdi ;) a práce nebude. Také, pokud se v žádosti vyskytne nějaká nepříjemná hrubka, hned jdou akcie žadatele dolů.

Proto jsem pro schůzku naživo. Je to dobré i pro Vás, promluvíte si, okouknete, kde byste pracoval a posoudíte to. Jaga.

Vhodné a čisté oblečení je samozřejmostí, kravaty a obleku netřeba, ale prostě musíte vypadat upraveně a čistě. :)

Ohodnoceno: 0x

Datum: 21.01.16 15:28

Řiďte se spíše radou Jagy.

Nedoporučuji stahovat a používat vzory z internetu a v žádném případě nepoužívejte otřepaná klišé jako

"zajímal jsem se vždy o automobilový průmysl a rád bych se blíže seznámil s daným oborem ve Vaší fimě"...

To píše každý, přestože to není pravda, což každý personalista okamžitě pozná.

Považuji za nesmysl, aby osmnáctiletý "kluk" psal "vždycky jsem..."

Vzory z internetu berte jako odstrašující příklad (jak by to vypadat nemělo).

"Internetové vzory" jsou často chybně přeložené z angličtiny,

používají anglický slovosled, někdy i obraty, které by se v českém dopise používat neměly.

Napíšete-li dopis/žádost podle svého, zdůrazníte-li,

co umíte a co můžete zaměstnavateli nabídnout, uděláte lépe.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 21.01.16 15:36

Souhlasím. Výše zmíněné věty napíše každý druhý. Na tím každý personalita mávne rukou. Nejlepší je nechat si vypracovat živitopis od známého, kamaráda, někoho, kdo se v tomhle pohybuje. Na míru, ne podle šablony. Často se doplňuje třeba i fotkou (s univerzálním pozadím a spíš oficiální, ne nějakou za pařby). Samozřejmostí je bezvadná čeština, nech si pak životopis i průvodní dopis zkontrolovat. Není nic hloupějšího, než hrubky v žádosti o práci.

Kamarád pracoval právě na pozici personalisty. Dost záleželo na průvodním dopise, nějaké otřepané fráze a hrubé chyby hned letěly do koše. Jo, klidně to mohl být schopný zaměstnanec, ale slovy kamaráda "když ani nezvedne tu p.del, aby se trochu snažil a aby si po sobě zkontroloval chyby, tak má smůlu.

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.