Ručitel v exekuci

Od: Datum: 19.01.16 21:24 odpovědí: 5 změna: 21.01.16 12:38

Dobrý den,ručím neteři na úvěr na koupi nemovitosti.Po nějaké době neteř přestala úvěr splácet a já jsem dostala jako ručitel exekuci na plat a ona na mateřskou.Ted mi sdělila,že by se chtěla přihlásit do insolvence.Chtěla bych proto poradit,co to pro mně jako pro ručitele znamená a co bych měla udělat.Jsem úplně bezradná.

Děkuji předem za pomoc

Ilona


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: cicko*
Datum: 20.01.16 02:42

Pro Vás to znamená stále to samé: splácet úvěr, jak jste se zavázala. Exekuce na plat nebyla jistě rovnou první aktivitou věřitele.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lolla
Datum: 20.01.16 14:11
Od okamziku prohlaseni upadku v insolvenci jsou splatky uveru/hypoteky zastaveny. Na pokyn zajisteneho veritele dojde s nejvetsi pravdepodobnosti k prodeji zajistene nemovitosti. Tady pozor. Pokud rucitel neni a upadek je resen oddluzenim a ne konkursem, tak v podstate dluznika nezajima, za kolik se nemovitost proda (i kdyz je dluh treba 1,5mil a vytezek z prodeje bude 1mil, zbytek se po nem nevymaha) ale pokud je rucitel, coz je Vas pripad, tak dluznika v oddluzeni opet prodejni castka nezajima, ale zajima Vas jako rucitele, jelikoz rozdil mezi vytezkem a dluhem bude vymahan po Vas. Zkuste se tedy dohodnout se spravcem na prodeji za co nejvyssi cenu, abyste nebyla poskozena. A pozor, prodejni cena neni totez co vytezek. Odecita se z ni odmena realitky a spravce z prodeje.
Jinak jste jiste hned nedostala exekuci na plat, byla jste vyzvana k uhrade splatek, k cemuz jste se zavazala
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.16 15:33
avatar
Jakmile to dotyčná udělá ta banka nebo komu dlužíte pude okamžitě po vás jako po ručiteli ted se něco podobnýho stalo mé známé a přišla jí exekuce na celý dluh toho komu ručila ,dopadlo to tak že na sebe musela dát taky insolvenci neb neměla na to to platit
Doporučuju ihned najít někoho kdo ty insolvence dělá aby vám poradil co dělat
Mam dojem že byste se poté měla taky přihlásit do neteřino insolvenčního řízení jako ostatní co jim dluží peníze je na to myslím jen 30dní
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.16 17:48

Ďábel. Ano, je na to 30 dní. Od chvíle, kdy je oddlužení POVOLENO.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.01.16 12:38

Dobrý den,

pokud již jste ve fázi, že i váš ručitelský závazek je vymáhán exekučně (a sama nechcete nebo nemůžete řešit svou situaci insolvencí) pak obecně se na Vaší situaci mnoho nezmění. Banka bude nadále skrze Vaší exekuci srážet na dluh splátky i od Vás. Takže bych jako nejúčinnější viděl Váš postup ve dvojí aktivitě (ničeho se nebojte, ať to vypadá jakkoli, není to složité, pokud budete aktivní):

1) přihlaste se do ins. řízení Vaší neteře (po rozhodnutí o jejím úpadku) s pohledávkou, kterou tvoří všechny splátky, které do té doby odešly z Vašich peněz na úvěr Vaší neteře (Vaše neteř bude mít jistě přehled, kdy taková situace nastala, jinak budete moct sledovat elektronickou podobu ins. spisu v insolvenčním rejstříku na www.justice.cz)

-přihláška se podává na formuláři, který je zdarma ke stažení/vyplnění a vytištění zde: https://isir.justice.cz/isir/…n/stat.do?kodStranky=FORMULAR (důvodem vzniku Vaší pohledávky je regres /náhrada/ za splnění ručitelského závazku ze smlouvy o úvěru a Vašeho ručitelského prohlášení, ty doložte v kopii, stejně jako exekuční příkaz a doklady o konkrétních částkách, které jste tímto způsobem za neteř uhradila)

-pak budete jedním z nezajištěných věřitelů, kterým bude alespoň částečně Vaše neteř měsíčně splácet své dluhy (maximálně 5 let)

2) sledujte průběh ins. řízení, a po prodeji nemovitosti, kterou (předpokládám) Vaše neteř má zastavenu ve prospěch banky, navrhněte svůj vstup do insolvenčního řízení v rozsahu, ve kterém jste dále platila z ručitelského závazku na dluh od rozhodnutí o úpadku (jde o postup dle § 183 a § 18 ins. zákona). Můžete je sepsat vlastní rukou a doložit jakýmkoli písemným důkazem o výši uhrazené částky)

-pak budete poměrně uspokojena jako zajištěný věřitel spolu s bankou z výtěžku zpeněžení prodané nemovitosti

-pokud by nemovitosti nebyla zastavena, nebo to byl třeba družstevní byt (což není nemovitost, kterou by vlastnila Vaše neteř), pak by postup platil stejně, ale návrhy na vstup byste pak měla dávat pravidelně (po každé splátce byste se asi unávrhovala, a soud by taky nebyl nadšený, ale řekněme co půl roku, ať dostanete poměrně na svou pohledávku za neteří co nejvíc)

(za 3) nad rámec shora řečeného Vám přeji dobré vztahy s Vaší neteří, aby Vám po skončení své insolvence dobrovolně vrátila všechny peníze, které jste na její dluh vydala, a které nedostanete zpět dle bodu 1) a 2), protože vymáhat svůj nárok soudně již nebudete moci)

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.