Odmítnoutí dědictví

Od: Datum: 18.01.16 16:43 odpovědí: 21 změna: 20.01.16 00:05

Dobrý den, jsem v této situaci: je mi 35 let. Rodičům jsem pomohl se stavbou domu. Avšak z toho v podstatě nic nemám. Protože moje to není a hodně dlouho nebude. Já však potřebuji už své bydlení. Chtěl bych se dohodnout, že mi dají nějakou finanční částku a já se vzdám dědického práva na ten dům. Částku použiju na zaplacení části mého bydlení a na zbytek si vezmu hypotéku.

Mám nějaké právo z hlediska právního systému na nějaké takovéto "odstupné"? K čemu mi ten barák bude, když ho zdědím, tak mi bude tak 70 let...

Prokazatelně jsem udělal opravdu hodně práce.

díky a hezký den, Martin

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.01.16 17:25

Řekněme si rovnou, že právo nemáte. Nemůžete donutit vaše rodiče, aby vás nějak předem vyplatili.

Je tu ale jedna možnost. Já jsem cosi takového taky řešil. Jsme dva bráchové a je mezi námi dost velký věkový rozdíl. Měli jsme nárok na dědictví po babičce, jeden byt a kus pole. Vzdal jsem se nároku na dědictví bytu výměnou za to, že brácha se vzdal nároku na dědictví pole. Pole jsem prodal a měl jsem na akontaci hypotéky. Ale bez notáře taková akce těžko proběhne úspěšně.

Vidím že máte sourozence. Jestli jsou solventní, pak by bylo nejlepší tuto věc nejdříve řešit s nimi.

Jestli sourozenci nejsou solventní nebo ochotní, pak věc budete muset řešit s rodiči. A zase, bez notáře ani ránu. Budete potřebovat podepsat několik papírů a mezi nimi jeden dost nepěkný. Vaši rodiče vás budou muset zbavit práva dědění.

Ale v každém případě radím k opatrnosti. Tiše a opatrně našlapujte, ať nezpůsobíte rozvrat v rodině.

Ohodnoceno: 1x

Od: martas81
Datum: 18.01.16 17:31

Dobrý večer, sourozence nemám! Jsem jedináček.

A věřte tomu, že práce jsem na baráku odvedl opravdu hodně a dokončovacích taky, což je dražší než samotná hrubá stavba například.

Mám z toho moc špatný pocit, člověk má pracovat na vlastním bydlení, to jsem si neuvědomoval.

Datum: 19.01.16 07:10

Myslel jsem si, že jste jedináček. Proto povídám, tiše a opatrně našlapujte, ať nezpůsobíte rozvrat v rodině. Budete vypadat jako fracek, který chce svoje rodiče pumpnout o peníze a nakonec podědit i ten barák.

Datum: 18.01.16 17:33

tak, tak, žádné takové právo nemáte. Záleží pouze jak se v rodině dohodnete.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 18.01.16 17:53
Já bych se hanbou propad si říci byt o jedinou korunu za to že sem pomohl vlastním rodičúm at už to bylo s čímkoliv *sok*
A nedovedu si ani představit že bych je tahal po soudech *blee*
To že ste se ve svých letech nedokázal postavit na vlastní nohy je váš boj ne boj vašich rodičú *cert*
s tou dohodou je to jen a jen na rodičích v podstatě byste se dohodnout mohli ale komu by pak to dědictví šlo když ste jedináček?
Píšete že chcete vlastní bydleni co ten barák kapku předělat tak aby z toho byly dvě samostatný bytový jednotky nešlo by to? Třeba byste nemusel do hypotéky a měl klidnější život *palec*
Ohodnoceno: 8x

Od: martin81
Datum: 18.01.16 19:34

A vy jste pomohl stavět Vašim rodičům dům? Jestli ne, tak prosím si nechte vaše poznámky, na které JSEM SE NEPTAL.

Zajímalo by mě, kdo z těch, co má stejné poznámky jako VY svým rodičům pomáhalo. S těmi poznámkami jděte do poslanecké sněmovny, jistě byste tam zapadl...

doplněno 18.01.16 19:38:

Zajímalo by mě, kdo z těch, co má stejné poznámky jako VY svým rodičům pomáhalo

Pomáhalo stavět a dokončovat celý dům. Ne pomáhalo umýt nádobí, vyluxovat, nebo jít na nákup a tak dále ..;)

Od: standy
Datum: 18.01.16 19:48

No to že jste pomohl rodičům je super a moc se to nevidí.

Když jste jedináček tak kdo bude pak dědit, když to odmítnete?

Datum: 18.01.16 20:11

Ano, pomáhal s rekonstrukcí nejen domu, ale i chalupy. Absolutně souhlasím s dablem.

Jde jen o to vytáhnout z rodičů peníze, když dědictví půjde stejně za vámi, když jste jedináček.

Ohodnoceno: 6x

Datum: 19.01.16 23:00

je fakt že barák sem nestavěl ale mám za sebou v rodině 3 kompletní rekonstrukce bytů 3-1,rodiče,bratr a sestra a jak už sem řek hanba by mi fackovala si říci byt o jedinou korunu za práci ;)

Datum: 18.01.16 20:26

Na domě jste dělal dobrovolně, nebo Vás rodiče nějak nutili (vydírání, psychycký, fyzický nátlak...)? Jestli nenutili, nemáte právně nárok na nic. Tím, že odmítnete dědictví vůbec nic nevyřešíte. Rozhodně to Vaše rodiče nepřinutí Vám cokoliv zaplatit. Dům i veškerý ostatní majitek po smrti Vašich rodičů v tom případě propadne státu (odmítnout můžete pouze celé dědictví, nelze jen dům). Takže Vy z toho nebudete mít nic ani v těch 70 letech.

Datum: 18.01.16 20:42

"Pomohl jsem rodičům se stavbou" - pod tím myslíte co? Podílel jste se nějak finančně na stavbě? Kde jste bydlel dosud, u rodičů?

Od: uska®
Datum: 18.01.16 20:55

Pochopila jsem to spráně? Vy do 35 let bydlíte u rodičů, neplatíte nájem i energie, finančně jste se na stavbě nepodílel. A chcete nějaké vyúčtování vaší odvedenou práci. Pokud máte smlouvu s rodiči na provedenou práci , tak jim vystavte fakturu, tu zdaňte a máte základ na hypotéku. Já být vaší matkou, tak vám zašlu fakturu za utírání zadku v dětství, za výkrm, za financování škol a i za bydlení a to vše za 35 let. Neměl byste doplácet? Navíc bych dům za svůj život věnovala charitě a nechala si břemeno dožití.

Teď si na mě zgustněte.

K otázce - nemáte nárok na nic a to je dobře.

Ohodnoceno: 5x

Datum: 18.01.16 20:57

Usko, třeba se podílel ;)

Datum: 18.01.16 21:55

Máte úplnou pravdu. Jak to popisujete, tak vám rodiče dluží nějakých 400..600 000 Kč za pomoc na domku. A vy zase jim tak jeden a půl milionu za to, že vás živili, plus tak milion za to, že vás vás vychovávali (asi nic moc, ale to přece neznamená, že to bylo zadarmo) . Takže vy jim dáte cca dva miliony, navrch se zřeknete dědictví a jste si kvit. To je férovka, ne? ;)

Datum: 18.01.16 22:12
Tak to je sila..zoufalec z mama hotelu co nebyl schopen si za x let v práci nasetrit nějaký prachy,aby si mohl vzít hypotéku.. To je materiál!
K otázce..ne nemáte právo na nic! :)

Od: martin81
Datum: 18.01.16 22:16

Zoufalec? A řekneš mi to do očí?;) Sešel by ses se mnou na pár slov?

Datum: 18.01.16 22:54

Martin: Měl byste si dát facku za tento dotaz i za tuto vaši následnou reakci...

A tím zoufalcem pravděpodobně budete...

Datum: 18.01.16 23:09
Kdybys radši vydělával prachy místo hloupiho tlachani a zjišťování jak ještě víc pumpnout rodiče!
Copak ty to nechapes,když ti to někdo napíše?! Mel bys spis děkovat,ze ti někdo napíše pravdu ty "hrdino"

Datum: 19.01.16 19:24

Podle mě na to jdete špatně. Jednak zdědit dům v 70 není rozhodně k zahození, důchod budete mít žalostný (v tomhle státě) a mít kde bydlet nebo co prodat bude určitě na důchod dobré. A jestli po rodičích zdědíte dlouhověkost, se kterou nyní počítate, budete tu nejmíň do 90. Také budete mít pravděpodobně nějaké děti...

Za druhé, pokud jste tedy odvedl hodně práce a chcete ji zaplaceno, domluvte se s rodiči, ať Vám prostě do začátku pomůžou. Nějak to hrotit vám moc nepomůže.

Datum: 19.01.16 19:35

... asi jsem blbej,ale když seš jedináček,ve prospěch koho se vzdáš dědictví? ,odjakživa se říkalo,že do hrobu si to nevezmou ... opravdu to vypadá jak vychcanost >>> nebo se domluv se státem,ať si to pak vezme jako odúmrť ...

Datum: 20.01.16 00:05

Rodičům pomáháme zdarma, nárok na jejich peníze, ani majetek nemáme, dokud jsou živi. Každý by si měl vybudovat to, na co má. Nemůžete chtít barák, když na něj nemáte. Jděte do podnájmu, nebo si vezměte hypotéku, ale nekoukejte po penězích, které Vám zatím nepatří. Jsem na tom stejně jako Vy, ale vzali jsme si pomalu v pětapadesáti hypotéku a postavili dům, který splácíme ještě v důchodu a splácet ještě 6 let budeme. Rodiče nám půjčili 100 000 Kč, které později už nechtěli zpět, ale našetřili jsme je a vrátili, i když oba musíme v důchodu pracovat. Cítila bych se jinak, že je využívám. Dospělý člověk se o sebe musí postarat sám a chtít jen to, co je schopen vlastními silami dosáhnout! Navíc hypotéku můžete splatit až jednou budete dědit a nezraňovat rodiče.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.