OSVC + student

Od: Datum: 18.01.16 10:58 odpovědí: 2 změna: 18.01.16 19:42

Dobrý den,

od září 2015 jsem začal podnikat, stále jsem vedený jako student.

Chci se zeptat, zda mám nárok na nějaké úlevy ze zdravotního a socialního pojištění a do kdy?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.01.16 17:20
avatar

Dobrý den, mám dojem, že když jste student a podnikáte tak zdravotní a ossz neplatíte, ale nechci šířit fámy. Dříve před xx lety jsem byl zaměstnaný a po práci podnikal na ŽL tak jsem nemusel platit zdravotní ani ossz. Dneska se, ale všechno min. 1x do roka mění, tak si to raději zjistěte přímo na úřadech.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.01.16 19:42
avatar

Je-li vám méně než 26let a studujete, zdravotní pojištění za vás platí stát. Sociální pojistné se za dobu studia neplatí vůbec (nepřihlásíte-li se k němu dobrovolně). Pokud jste ale začal při studiu podnikat, jedná se o tzv. vedlejší podnikatelskou činnost a tím pádem jste osvobozen v prvním roce podnikání od povinnosti hradit minimální zálohy na sociální pojištění. Pokud váš čistý roční zisk nepřesáhne 62.261 korun, není třeba nic doplácet a ani příští rok hradit zálohy. Je-li tato hranice překročena, je nutné pojištění doplatit a současně ze zisku vypočítat zálohy pro příští rok.Podobně je tomu i u zdravotního pojištění. V prvním roce podnikání ho vy, jako student-podnikatel neplatíte a výše pojistného se dále vypočítá ze skutečného zisku. Z něj se také odvozují zálohy pro další rok.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.