Lze napadnout závěť?

Od: Datum: 17.01.16 07:10 odpovědí: 7 změna: 17.01.16 16:29

Dobrý den,

mojí tchýni loni na podzim zemřel tatínek a měl sespsanou závěť u notáře. Podle závěti by po něm tchýně měla zdědit byt a jejímu bratrovi byla odkázána garáž a peníze z účtu (nemalá částka). Jemu to ovšem nestačí a hrozí tchýni soudama, pokud ten byt neprodá a nedá mu z toho půlku. Je totiž přesvědčený o tom, že tchýně svého tatínka donutila takto závěť napsat. To ale není pravda. Tchýně se o tatínka starala do jeho smrti, jezdila mu nakupovat, brala si ho k sobě na vánoce atd. Rozdělení majetku je tedy podle závěti spravedlivé. Tchýně se s bratrem ale nechce hádat a tahat se několik let po soudech, takže s prodejem bytu souhlasila. Mě by ale zajímalo, jestli by se takto sepsaná závěť vůbec dala napadnout? Mám za to, že právě proto, aby nedocházelo k takovýmto sporům se přece závěť píše.

Děkuji za odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.01.16 07:41
avatar

Lentilko, co je a co není po právu je sice důležité, ale důležitější je to, co účastníci sporu udělají. Vaše tchýně určitě ví, ale stejně to neudělá.*zed* A její bratr přesně ví co si může dovolit. *plac*Je to smutný příběh.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.16 08:37
avatar

Pokud tchyně dům prodá a peníze si s bratrem napůl rozdělí, ať on prodá garáž, o utržené peníze se rozdělí s tchyní napůl a také ty peníze, které podědil po otci, rozdělí napůl. Pak to bude podle jeho představ vše napůl. I když tchyně se starala víc, na to by měl bratr brát ohledy. Ale lidé už jsou prostě někdy takoví. Jaga.

Asi ví, co si k paní může dovolit, ona je asi měkká, rázná ženská by ho hnala jetelem pryč. Závěť je jednou závěť a hotovo. Ona si také nenárokuje půl garáže.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 17.01.16 08:50
avatar

Dobrý den, čistě teoreticky napadnout závěť lze, ale bratr jako žalobce by u soudu musel prokázat nezpochybnutelné důkazy.Jinak neuspěje a ještě bude platit veškeré náklady.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.16 09:07

Tatínek tchýně za života takhle rozdělil svůj majetek a asi věděl proč. Pokud to tchýně ustojí, tak ať byt neprodává. Je ale otázkou, v jakém vztahu jsou s bratrem a jestli má pevné nervy. Poslední vúle by se měla akceptovat. Závěť je platná a dlouhých soudů se bát nemusí.

V každém větším městě je bezplatná právní poradna, vzala bych rozhodnutí o nabytí dědictví a poradila se.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.16 09:44

Napadnout ji může snadno, pokud by v tomto případě hodnota toho co zdědí klesla pod 1/4 celkového dědictví. Na tu minimálně 1/4 má nárok.

Jinak dost těžko, jedině by dokázal, že závěť nebyla psána při smyslech, nebo vznikla pod nátlakem, nebo měla jiné vady.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.16 10:23
avatar

Dovolím si to upřesnit. Je-li nepominutelný dědic zletilý, musí se mu dostat alespoň tolik, kolik činí čtvrtina jeho zákonného dědického podílu. Zákonný podíl pozůstalého bratra činí polovinu celkového objemu dědictví. Při dědění ze závěti musí obdržet nejméně čtvrtinu svého podílu, t.zn. nejméně osminu celkového dědictví, což závěť pravděpodobně respektuje. Nespokojený dědic může podat žalobu na neplatnost závěti, ale téměř jistě neuspěje, žaloba bude zamítnuta. Dědička může samozřejmě se svým dědictvím naložit podle svého rozhodnutí. Ale jestliže bratr nutí svou sestru, aby byt prodala a o výtěžek se s ním rozdělila, jednalo by se o popření vůle zůstavitele. Přání zemřelého by se mělo respektovat.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 17.01.16 16:29
avatar

Souhlasím s Brunem, závěť (poslední přání zesnulého) by se mělo respektovat

a doufám, že k tomu Vaše tchýně najde sílu

(podle mne by neměla nátlaku bratra ustupovat).

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.