Ztráta práce a s tím i jistot

Od: Datum: 15.01.16 17:27 odpovědí: 20 změna: 19.01.16 00:14

Pěkný večer vespolek, mě je 56 let. Celkem kolem 35let jsem dělal v jedné jediné fabrice na pozici opraváře, už od doby kdy firma začínala ve starým baráku, přes krize až po dobu úspěchu a růstu, za 35let si člověk vypěstuje nějakou vazbu, k firmě, k lidem a co se tam vystřídalo tváří a já tam celou dobu byl, měl jsem práci rád. Dcery se dávno odstěhovali, já bydlím sám v bytě, už jsem myslel, že ve firmě do důchodu zůstanu a třeba i něco málo v důchodu. Na začátku týdne příjdu do práce a na vrátnici čeká šéf a se slovy že život je prostě takovej a mám výpověď z důvodu šetření mi podal po 35letech flašu vína podal mi ruku a rozloučil se, sbalil jsem si tedy svých pět švestek rozloučil se a odešel, do konce měsíce dostanu nějaké to odstupné. A co teď? Sedím doma, čučím na televizu a po 35letech zbyli jen monterky, tričko, víno a oči pro pláč. a nevím co dál?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.01.16 17:42
avatar

co už zbývá... přihlásit se na pracák o podporu a hledat si jinou práci, snad se něco najde - asi nejlíp zkusit se nejdřív poptat u známých... chápu, že vás to po 35 letech mrzí, ale doba už je taková a nejste v tom sám - držím palce :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 15.01.16 17:46
avatar

Takže na vrátnici jste dostal flašu a šel jste domů? Vy jste nedostal písemnou výpověď z org. důvodů, kterou jste podepsal? To nemáte Záp. list a sedíte doma? Jak řešíte placení zdr. pojištění? Snažte se informace doplnit. Pokud jste nepodepsal výpověď, tak nelze skončit na hodinu s podáním ruky a s flaškou.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 15.01.16 18:40
Mate 35let zkusenosti k nezaplaceni, ktere my mladi nemame, musite to ted umet prodat. Na internetu najdete jak se pise zivotopis, pripadne pozadejte dcery nebo nejakeho mladeho souseda ci byvaleho kolegu z prace. Byt majitelem firmy, tak chci mit v praci zkusne lidi jako jste Vy. Musite vypichnout cinnosti, kterym rozumite a ktere jste za tu dobu delal.Ve spouste firmach hledaji udrzbu a servis stroju.Navic si myslim, ze za tu dobu mate narok delat lehci praci,pri ktere si odpocinete,tak klidne i nekam na branu zvedat zavoru?Pripadne zkusit nejakou vedouci pozici jako mistr smeny nebo tak neco?
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.01.16 19:36
avatar

Zdar dědku - zdraví tě taky už dědek (mě je 54 ;)
Brečet je k ničemu, cesta ven z problému je ;) Myslím to vážně. Chápu, že tě to zaskočilo - první zkušenost s tím, že s tebou někdo takhle vy****l je hodně nepříjemná, zažil jsem to před 12 lety, kdy jsem se přes všude psané kecy, jak se zkušenosti cení, jak jsou hledaní strojaři atd. nikde přes rok nechytal. Pak se sice práce našla, relativně v pohodě 8 let, pak ale začali prudit. Po 10letech když už sem toho měl dost, sem jim s klidem zamával, což dost lidí nechápalo, protože už de mne vědělo, že když sem už rok předtím koukal po práci, tak nabídky byly ve stylu 66,-Kč/hod (11.200,-Kč hrubého měsíčně) na 3 směny (programování a obsluha CNC a případné dobrovolné záskoky na klasické stroje), případně požadavky typu "angličtina slovem i písmem" (na pozici údržbáře *zed* )..., takže práce o ničem, za almužnu a navíc dělat ze sebe někomu vola...
Je fakt, že teprve dnes vidím, jak bylo mé rozhodnutí učiněné před těmi 12 lety (totiž že s holýma rukama se toho opravdu moc dělat nedá a tak jsem přes 10 let cpal veškeré ušetřené peníze do vybavení dílny) prozíravé. Nicméně - i s holýma rukama se dá něco dělat - samozřejmě pokud se chce. Kvalifikace opraváře je dostatečná skoro na cokoli - vzdělání v černém řemesle je takřka univerzální, protože např. zedníka z přesnosti +-cm na setiny milimetru dělat nenaučíš, ale ze strojaře zvyklého dělat v setinách zedníka pracujícho na +-cm úplně lehce.
Co a jak ohledně ÚP ti poradí buď tady jiní, případně též někdo přímo na ÚP. Pokud ale nechceš buď jen sedět doma a koukat, jak z tebe dělají pitomce naivně hledajícího slušnou a slušně zaplacenou práci, mám nabídku - zaregistruj se tady a napiš mi vnitřní poštou. Ne, nenabízím práci pro mně, ale zkusím tě navést, jak se uživit tím, co umíš a s tím, že případnou spolupráci taky nevylučuju, pokud by to pro nás pro oba bylo přínosem.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 15.01.16 20:03

35 let na jednom místě, to je úctyhodný výkon. Bohužel teď vám to bude komplikovat další uplatnění, protože jste v životě nedělal nic jiného, nikde jinde a nevíte, jak v dané situaci reagovat. Ne nadarmo říkám, že nejpozději po 5 letech je potřeba sbalit fidlátka a jít zase jinam. Nebo začít něco dělat sám.

V každém případě neseďte u televize a hlavně nesahejte po alkoholu. Snažil jste se sondovat možnosti uplatnění v okolí? Nebo třeba i někde dál? Sám píšete, že děti jsou pryč, nic vás na místě nedrží. Držím palce.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: vilik
Datum: 16.01.16 00:41

Protože to tu nikdo nenapsal, tak jen pro připomínku-doufám, že máte výpověď s odstupným, že jste jim nekývl na dohodu. Teď se vám budou peníze hodit. Vy máte nárok na větší částku, než jen do konce měsíce, jak jste uvedl. Jestli vám už ale dali něco podepsat, nebo jste tím myslel, že celé vám náležející odstupné za všechny měsíce pošlou do konce ledna, tak se omlouvám za zbytečný příspěvek.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.16 12:03
avatar

Tazatel klidně může "kývnout na dohodu", pokud ho zaměstnavatel požádá o rozvázání pracovního poměru dohodou z důvodu uvedeného v § 52 písm. c). Tohle tam musí být. Pak i při dohodě je nárok na odstupné. Dokonce by mu měli vyplatit i dvě mzdy (nebo dvakrát průměr), aby mu vynahradili ztrátu příjmu za výpovědní lhůtu. I to by však mělo v dohodě být uvedeno, aby o to nepřišel. Podání ruky a flaška? K smíchu. Nebo k pláči, podle úhlu pohledu.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: cert®
Datum: 16.01.16 02:00

Ještě dodatek, než se oddáte pláči a televizi. Dny zbývající do konce posledního třetího měsíce by měly být nějakým způsobem odpracovány nebo proplaceny, např. dovolenou, kterou byste měl odsouhlasit podpisem.Měla by proběhnout dvouměsíční výpovědní lhůta. Což mi nějak nesedí.Také byste se měl zajímat o důvody propuštění a způsob propuštění, který má firma "jistě" ve vnitrofiremních předpisech nebo kolektivní smlouvě.Jistě tam má i podání ruky a flaši vína.Důvod šetření není podle Zákoníku práce důvodem k propuštění. Vzniká teoretická možnost vyvolání soudního sporu o neoprávněném propuštění.Jistě byla provedena výstupní prohlídka, kterou bylo určeno několik diagnóz, které jste neměl před nástupem do zaměstnání.No a potom Vás čeká už jen tříměsíční odstupné a dalších jedenáct měsíců podpory. A co dál? Než se po dvou intenzivních letech soudních tahanic vrátíte zpátky do fabriky, můžete zasít rajčata a papriky do pařníku.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.01.16 06:10
avatar

Co dělat? Zaregistrovat se na úřad práce. Bude za Vás tak hrazeno zdravotní pojištění. Pokud nebudete zaregistrován, musíte si následně toto uhradit sám, což nebude příjemné. Uhrazeno to být musí. Proto každopádně registraci. Musíte mít v ruce výpověď zaměstnavatele + zápočtový list.

Byl jste "odejitý" pro nadbytečnost. Proto Vám náleží odstupné. ÚP Vám bude ve Vašem věku vyplácet dávky po dobu 11 měsíců. Ale až poté, co Vám skončí odstupné /tedy za kolik měsíců jej dostanete/. Pak teprve dostanete dávky. Takže je před Vámi víc, než rok času na hledání. Snad za tu dobu něco najdete. ÚP příliš nepomůže. Spíš se ptát mezi známými, kamarády. To často pomůže daleko víc.

Napište si životopis a poptávejte se v okolí. O člověka s tak dlouhou praxí určitě bude zájem. I když už nejste nejmladší. Ale těch 35 let na jednom místě také mluví ve Váš prospěch. Pokud by se hned nepodařilo sehnat práci ve Vašem oboru, přechodně vzít třeba řidiče, či co umíte. Časem se jistě práce najde.

Neresignujte, nesahejte po chlastu. Tu flašku vína někomu dejte. Být Vámi, tomu šéfovi bych ji byla vrátila. Po 35 letech práce pro něj je to jako výsměch.

Ano, pravda a láska zvítězila. Za totality jsem znala dost lidí, kteří se už pro nějaký podnik učili, pak tam nastoupili a v pozdním věku z tohoto místa odešli na odpočinek. Firma si jejich práce vážila. Byli loajální, zkušení, pro svou firmu by dýchali, místo nikdy nezměnili. Bohužel, dneska to už neplatí. Co člověk, to jenom kus. A přestože ve firmě nechá velký kus svého života a často i zdraví, vyhodí ho jako shnilé jablko. Nebylo kdysi úplně všechno dobré, ale nebylo ani všechno špatné. Jaga.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.01.16 06:41
avatar

Nezbývá, než souhlasit... *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.16 16:46
avatar

Nevím zda jste z vesnice či města.

Ale nestálo by za to, udělat si živnostenský list a dát se do kupy ještě s někým podobným a chodit spolu v profesi - hodinový manžel? Je to hloupý název, já bych ho inovovala na domácí udržbář - práce všeho druhu v černém řemesle.

Čemu všemu rozumíte? Co auta? Auta jsou velmi perspektivní záležitost.

Najděte k sobě automechanika, pokud máte prostory na na takovou profesi atd.

Místo případného hroucení bych se zamyslela, protože máte jedno velké plus - už na Vás nejsou závislé děti.

Takže si můžete dovolit i skromné začátky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.16 17:47
avatar

Při dohodě se dává pětiměsíční odstupné. Tak není důvod nepodepsat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 16.01.16 19:12
avatar

*sok*...a důkaz?


doplněno 16.01.16 23:07:

"jjjlll", tak trošku, jo... odstupné může být dva, tři, čtyři, atd. měsíčních platů...:)


doplněno 17.01.16 11:34:

http://www.aktualne.cz/wiki/finance/narok-na-odstupne-2013-pri-vypovedi/r~i:wiki:3550/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.16 21:46
avatar

Možná kecám. Moc se v té smlouvě nevyznám, jen sem to zaslechl.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cert®
Datum: 16.01.16 23:46

U všech všudy! (to je slušná verze "do p.") Copak se dnes propouští podáním ruky na vrátnici z důvodu šetření uprostřed měsíce, protože je život takovej? A to odstupné je mimo výplatní termín? Předpokládám, že jde tedy o podivnou firmu mimo dosah právních norem a došlo prvotně k nějaké dohodě podáním ruky? Odstupné je ve výši tří měsíčních platů, některé firmy mají i šestiměsíční odstupné uvedené v KS, nebo jiném vnitropodnikovém předpisu, který snad v uvedeném případě nelze ani předpokládat? Je li tedy "nějaká" dohoda podepsaná, je nutná návštěva úřadu práce jjb výše uvedeno.Monterky i tričko se ještě budou hodit, víno, když tak vyfoťte a vypijte, většinou se totiž dávají klíčenky, knihy nebo jiné hodnotné dárky trvalé hodnoty pro vzpomínání na léta strávená ve firmě.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 17.01.16 11:51

Takových firem je spousta. Jsou to často firmy "jednoho muže", či pár společníků, vzniklé po roce 89. Pokud nebyly extra úspěšné, tak mají nyní stále jednotky, maximálně desítky zaměstnanců. Chování těchto firem je pak stále zcela dáno chrakterem dotyčného majitele. Ten, pokud napříkald má dát odstupné, tak ho dává "ze svého". No a "dobráci" to džungli většinou nikam nedotáhli, takže podobné chování je zcela běžné. Zaměstnaci mají většinou štěstí, pokud zaměstnavatel alespoň respektuje zákonník práce.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: cert®
Datum: 18.01.16 00:32

Aha! Z dotazu jsem usoudil, že tazatel pochází z malé džungle severní Moravy a okolí, ale netušil jsem, že u nás máme mnohem větší pokrytí.Mojí snahou bylo upozornit, že 35 let u podniku je dostatečně dlouho na to, aby se nezacházelo se zaměstnancem jako s onucí, aby se zamyslel nad svým odchodem a zvážil co by měl udělat nejdříve.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.01.16 08:16
Ono taky v tomto případě často hrají roli osobní vztahy, antipatie a pod. To, jak dobře a dlouho tazatel ve firmě pracoval nakonec nemusí mít skoro žádný význam. Pracuji v menší nadstandardně slušné firmě, přesto jsem byl svědkem toho, jak velmi solidní a snaživý zaměstnanec byl pro nadbytečnost vyhozen majitelem prakticky stejně, jako jiný zaměstnanec, kterému se prokázaly podvody. Význam často mají jen osobní vztahy a pocity a charakter zaměstnavatele. O jakém procentu z nich byste prohlásil, že jsou féroví a charakterní? Tam, kde nemají nějakou firemní kulturu, je to prostě o rozhodnutí jednotlivců. Je to jedna z daní za svobodu a kapitalismus.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: cert®
Datum: 19.01.16 00:14

Asi jsem se příliš ztotožnil s tazatelem.S odstupem si uvědomuji, že i když navenek firma vystupuje jako seriózní s kodexem, s rovným jednáním bez diskriminace, se spoustou organizačně - řídících norem, může být spojována s korupcí.

Právník, který mě zastupoval a navštívil vrcholový management tvrdí, že se s takovou arogancí ještě nesetkal.Je to asi hodně o lidech. Tedy těch co mají moc a peníze, pro které ubohy jedinec s platem pod stotisíc měsíčně nic neznamená.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.