Včera ukončení prac,poměru do kdy se mám evid

Od: Datum: 12.01.16 09:38 odpovědí: 6 změna: 12.01.16 19:20

Chci se zeptat do kdy se mám zaevidovat na uřad práce,včera ukončení prac,poměru.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pt®
Datum: 12.01.16 09:52
avatar

Pokud chcete aby Vám navazoval konec pr. poměru na evidenc ÚP, tak do tří dnů. Evidence na ÚP není ze zákona povinností, ale pak byste si musela platit zdr. poj. sama. V evidenci na ÚP ho za Vás platí stát. - pt


doplněno 12.01.16 10:08:

Zítra je úřední, to stihnete v pohodě.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: petrapinckova
Datum: 12.01.16 10:02

Děkuji za odpověd,tak teda do tří dnu se zaevidovat na uřad práce,tak děkuji,tak zítra se půjdu zaevidovat.

Datum: 12.01.16 10:47
avatar

Zaevidovat se na ÚP je vaše právo, nikoliv povinnost.Pokud se ale necháte na ÚP zaevidovat do 3 dnů od skončení pracovního poměru, doba evidence na ÚP navazuje rovnou na vaše předchozí zaměstnání. To má vliv i na zdravotní pojištění. Během zaměstnání za vás zdravotní pojištění odvádí zaměstnavatel. Během doby, co budete vedená na ÚP, za vás zdravotní pojištění platí stát. Pokud se tedy evidujete do 3 dnů, nemusíte si sama nic platit.Pokud byste se zaevidovala později, musíte ze zákona si zdravotní pojištění platit sama, pokud ho neplatíte, hrozí vám sankce.


doplněno 12.01.16 21:39:

Odpověď pro "kapka naděje"

1).Od roku 2016 se zvyšuje standartní podpora v nezaměstnanosti a to:

první 2 měsíce podpůrčí doby 65 % průměrného měsíčního čistého výdělku,třetí a čtvrtý měsíc 50 % průměrného měsíčního čistého výdělku,po zbývající podpůrčí dobu (celkem pět, osm nebo jedenáct měsíců v závislosti na věku uchazeče o zaměstnání) 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku.

2).Případy, kdy se podpora snižuje nebo není vůbec nárok :

na standartní podporu nemá nárok ten, který před zařazením do evidence bez vážného důvodu ukončil poslední zaměstnání sám, případně dohodou se zaměstnavatelem.Má pouze nárok na podporu jen ve výši 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. Naopak na podporu není nárok vůbec za situace, kdy byl s uchazečem v době posledních 6 měsíců před zařazením do evidence zaměstnavatelem skončen pracovněprávní vztah z důvodu porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem (okamžitým zrušením podle § 55 odst.1 písm.b, dále výpovědí dle § 52 písm.g nebo výpovědí za porušení jiné povinnosti zaměstnance podle § 301 a zákoníku práce zvlášť hrubým způsobem).Jestli uchazeč z předešlého zaměstnání čerpá odstupné, výplata podpory v nezaměstnanosti se odkládá.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.01.16 14:10
avatar

Co se týče zdravotního pojištění, není pravda, že pokud se nezaregistrujete do tří dnů na ÚP, musíte si hradit sama zdravotní pojištění, jinak že by Vám hrozila sankce. Nepočítá se to na dny, ale na měsíce. Pokud tedy Váš pracovní poměr skončil včera, máte zdravotní pojištění na tento měsíc uhrazeno od zaměstnavatele. Takže pokud byste se zaregistrovala na ÚP až koncem příštího měsíce, tak abyste byla vedena v evidenci alespoň jeden den v měsíci, uhradí za Vás pojištění na měsíc únor stát. Takže byste si zdravotní pojištění nemusela platit sama, nic dlužit nebudete a žádné sankce Vám hrozit nebudou. Jen pokud byste celý kalendářní měsíc nebyla zaměstnána, ani vedena na ÚP, musela byste si zdravotní pojištění uhradit sama, což činí za měsíc 1.337,- Kč.

Jinak registrace na ÚP do tří pracovních dnů po skončení pracovního poměru má především vliv na podporu v nezaměstnanosti. Ta se vypočte v tom případě z průměrného výdělku v posledním zaměstnání.


doplněno 12.01.16 19:42:

Hrdá Alena - děkuji za vysvětlení a omlouvám se, pokud jsem si Váš příspěvek špatně vyložila. Co se týče nároku na podporu, ten nezpochybňuji. Ale žiji v domnění, že pokud se někdo zaregistruje na ÚP později, náleží mu pouze podpora v nezaměstnanosti v minimální výši, která se odvíjí od průměrné mzdy za 1-3 čtvrtletí předchozího kalendářního roku. Pokud se mýlím, pak věřím, že mne někdo opraví.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 12.01.16 17:08
avatar

"kapkanadeje", jak mám rozumět posledním dvěma větám? Děkuji. - pt


doplněno 12.01.16 21:35:

"kapkanadeje", pokud se někdo zaregistruje do 3 dnů, nebo za 14 dní, nebo za měsíc, tak se mu vždy počítá výše podpory podle průměrného výdělku za poslední tři měcíce (čtvrtletí). - pt

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.01.16 19:20
avatar

Zdravím,kapka naděje, já ale přece nikde nepíšu, že se jedná o pouhé dny pozdější evidence, nebo snad ano?Zrovna tak nepíšu, že tazatelka, pokud se do 3 dnů nezaregistruje, hrozí ji sankce.Snad každý ví, kdo byl někdy zaměstnán, že zdravotní pojištění se odvádí z platu, tedy jednou za měsíc.Není pravdou, že evidence do 3dnů má vliv na případnou podporu v nezaměstnanosti.Jestliže např. po skončení prac.poměru zůstanete třeba měsíc doma,nebo jedete na dovolenou a teprve poté jdete na úřad práce,nárok na případnou podporu v nezaměstnanosti tím není dotčen, ale u své zdravotní pojišťovny byste si sama onen měsíc měla zaplatit. Na sankci upozorňuji proto,že tohle dost lidí neví a nejsou-li na ÚP delší dobu zaevidovaní a neplatí si sami zdravotní pojištění, vzniká jim dluh, který dříve či později bude na nich zdrav..pojišťovna vymáhat.Tolik na vysvětlenou.*jasne*

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.