Podnikání bez živnos.listu?

Od: Datum: 10.01.16 20:12 odpovědí: 21 změna: 11.01.16 21:13

Dobrý den,

chtěla bych se ve volném čase věnovat sestavování horoskopů. Nechci si na to zařizovat živnost (zaměstnání mám), ale vzhledem k tomu, že jde o činnost časově náročnou, tak bych ráda za to měla nějakou finanční kompenzaci. Nerada bych ale narazila na nějaké problémy s finanč.úřadem, daněmi a pod. Můžu mít nějaký (roční) příjem, který bych nemusela nikde hlásit? Nebo jak tuto činnost ošetřit, abych ji mohla legálně občas provozovat?

Děkuji

N.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.01.16 20:27
avatar

DEFINICE PODNIKÁNÍ

Kdo samostatně vykonává na vlastní účet a odpovědnost výdělečnou činnost živnostenským nebo obdobným způsobem se záměrem činit tak soustavně za účelem dosažení zisku, je považován se zřetelem k této činnosti za podnikatele

Pokud tedy budete horoskopy dělat opěkovaně, za peníze - jde o podnikání a pro jeho provozování musíte mít živnostenské oprávnění, psaní horoskopů by spadalo pod volnou živnost

Pro získání volné živnosti stačí jen plnoletost, svéprávnost, bezúhonost a 1000Kč

Jelikož jste zaměstnanec a vaše podnikání by byla vedlejší činnost tak v případě že ročně vyděláte méně než 6tis.Kč nemusíte vůbec podat daňové přiznání.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: cicko*
Datum: 10.01.16 21:37

Jen trochu doplním: k získání "živnosti" je mimo uvedených poźadavků nutné splnit ještě ten, že požadovaný druh "činnosti" musí být v seznamu schválených činností.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.16 20:28
avatar

Jak často se budete věnovat té horoskopotvorné činnosti? A jak se budete případným klientům nabízet? Přes internet a své vlastní webové stránky?


doplněno 11.01.16 10:10:

Nislo, pokud máte zaměstnání, tak to podnikání byste měla jako vedlejší činnost. Má to své výhody. Neplatíte pravidelné měsíční zálohy na zdravotní a sociální pojištění, ale jen pak doplácíte podle toho, co vám vyjde v přehledech, které podáváte na zdravotní pojišťovně a ČSSZ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.16 08:22

Tak často, jak bude zájem a jak to budu stíhat. Jsem z malého města, takže velký zájem nepředpokládám. Chtěla bych dát inzerát do místních novin, a proto se tedy ptám, jak to zlegalizovat, ješte před jeho podáním.

Datum: 10.01.16 20:37

Zajímavý fenomén, už několik žen v mém okolí se nyní snaží podnikat v podobné oblasti - lidové léčitelství, léčivé kameny, výklad budoucnosti, horoskopy a jiné čarodějnictví. Přitom ještě před pár lety ani jedna z nich pomalu netušila, že něco takového existuje. *modla*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.16 08:32

Ano. možná fenomén. Já jsem se k tomu dostala tak, že jsem prožila velmi špatné životní období a skončila u lékaře s doporučením na psychologa. Po jeho návštívení a "pomoci", jsem začala hledat odpovědi na svoje otázky jinde a náhodou se dostala na první kurz. Pomohl mi v nalezení otázek typu: proč zrovná já ..., proč zrovna mě se děje ... a pod. Nejsem zastánce "čarodejnictví", ale seriózní astrologie je v podstatě psychologie - práce s našem nevědomí. Věnuji se proto horoskopu nativnímu (narození) a ne plošnému předpovídání, co je stanev úterý příští měsíc.

Datum: 11.01.16 09:34
Zajímavé, i toto sedí. I mé známé se k tomu dostaly díky vlastní životní krizi. Většinou jim odrostly děti, manžel už kolem nich neposkakoval, jako když jim bylo dvacet, stres v prácu, deprese..
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.16 21:02

Děti mi neodrostly, manžel neposkakoval ani neposkakuje. Jsou i jiné životní krize.

Od: buss
Datum: 10.01.16 20:45

Chci-li podnikat, načtu si živnostenský zákon (hned § 1, 2, 3) + přílohy a pak zákon o dani z příjmu, o zdravotmím a sociálním pojištění - platby. Bez toho se podnikatel neobejde. Najdete třeba na zákony pro lidi, jsou weby kde přímo radí jak a co začínajícím. Pak si vzít účetní, poradce, právníka. Doporučuji pojištění, jde-li tuto činnost pojistit.


doplněno 10.01.16 21:45:

Albatrosi, zakoupí si křišťálovou kouli, karty a jiné propriety jimž dá nějaký význam, no jo, ale kde ho vezme, že? No na internetu, z TV, publikací... Mělo by se to ale přezkušovat, taková čarodějnická komise. Vycházet z úspěšnosti, stanovit podle procent sazebník. Platí jako jinde poptávka.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.16 21:54
avatar

Ale fuj, Bussi, takto znevažovat činnost, jakou je horoskopů sestavování. I Rudolf II. a Albrecht z Valdštejna se jimi řídili. A to už byly nějaké persony...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.16 08:38

Nechejte busse ať si myslí co chce. Prostě si žije svůj život po svém a asi mu vyhovuje. Nemá tudíž potřebu se sám nad sebou zamyslet. Vždy říkám, že alkoholikovi jeho život také vyhovuje a problém mají jen ti ostatní,tak proč by on měl nad ním přemýšlet. Když nechce, tak nechce a je to jeho volba.

Datum: 11.01.16 09:23
avatar

Eulálie, to máš sice pravdu, ale tenkrát to byli opravdoví astrologové, kteří se zabývali hvězdářstvím na "plný úvazek", smím-li to tak říci a to po celý jejich život. Nic jiného je v životě nezajímalo, jenom jejich práce a tak dosáhli opravdu podivuhodných výsledků. Ale to je něco úplně jiného. Astrologie je věda a pokud by se tomu někdo chtěl věnovat opravdově, tak to vyžaduje opravdu dlouhé studie i dnes, kdy jsou k dispozici různé učebnice, které tenkrát astrologové neměli. Proto také docházeli ke skutečným výsledkům až v pozdním věku.

Tazatelka však píše o psychologii v souvislosti s astrologoií a to s tím nemá co dělat. Psychologie se používá spíše při výkladu karet, ale ne u astrologie, kde má vše svůj daný řád. Aby dokázala sestavit astrologický kruh, musí používat i geometrii, a jsou to dost složité výpočty.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.16 10:02
avatar

Suzymon, spousta lidí ve svém životě tápe a řeší různé problémy. Horoskopy jim možná mohou pomoci, jak se správně zorientovat. Pokud to lidem pomáhá, tak má tvoření horoskopů smysl (něco na způsob "víra tvá tě uzdraví"). Dvorním horoskopotvořitelem u Rudolfa II byl Jan Kepler... to vypovídá o všem, kdo zná jeho životopis. Vypracoval také horoskop pro Albrechta z Valdštejna.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.16 17:06
avatar

No já ho znám a právě o tom mluvím. Kepler byl matematik, astronom a astrolog a zabýval se tím celý svůj život. Že sestavil mimo jiné své práce i několik set horoskopů je známo. Ale určitě mu nebyla podkladem k této práci psychologie. Ta s tím nemá co dělat. Ta se používá při výkladu z karet. Opravdu nic jiného tím nemyslím, to jsou jenom fakta. Takže tazatelka klidně může sestavovat takové ty dnešní "horoskopy", a má k tomu na výběr spoustu literatury. A ani nemusí být zrovna zběhlá a silná v psychologii. Stačí jenom trpělivost a hodně času a pak sehnat klientelu, která za to bude platit. To bude myslím to největší úskalí které ji čeká, protože je toho plný internet.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.16 21:13

Kde jste přišla na to, že astrologie nesouvisí s psychologií? Vědomí a nevědomí je u obou. Pokud si člověk něco o sobě neuvědomuje a dělá proto v životě chyby, tak mu může pomoci obojí. Fakta získaná z nativního horoskopu vypovídají o tom, jaký člověk je a může být, když ...A pokud sejde ze "své cesty" a popírá sám sebe, tak může nastat práce pro psychologa, aby mu pomohl znovu se nalézt.

 

Datum: 10.01.16 21:21
avatar

Mohu mít dotaz? Jak se člověk stane schopným sestavit horoskop?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.16 00:21
avatar

Stačí si objednávat videa s návody, navštěvovat astrolog. kurzy, či se s tím mořit doma - podle knih /nejpracnější, bych řekla/. Na astrologii není třeba nějakých extra schopností, snad nejvíce schopnost kombinovat a mluvit. Existují programy, které /po zadání dat/ vyplivnou hotové horoskopy, už s výkladem. Dobrý astrolog si vyjede jen horoskop a výklad si odvodí sám.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.16 08:48

Ano blesík má skoro pravdu. Když se nerozhodnete studovat školu astrrologie (za svoje a nemalé peníze), tak navštěvujete semináře a kurzy (taktéž za svoje a nemalé peníze) a zjišťujete, že pořád víte málo, a tudíž pořád studujete, Do toho nakupujete knihy, programy a věnujete mnoho času vkládání vlastních výkladů do těchto programů, neustále je doplňujete. Je to postě jako s jinou činností. Buď si uděláte jeden kurz a už všechno víte (chudáci klienti) a nebo pořád tomu věnujete čas, peníze a hlavně energii (a snažíte se nabídnout opravdu pomocnou ruku druhým).

Já jsem také zaplatila nemalý peníz za horoskop, v ktereém se doteď nevyznám, protože byl asi pravděpodobně udělaný jen z všeobecného výkladu z internetu bez jakéhokoliv zainteresování autora. A za další, který byl sice lepší, ale "hodil" se na kohokoliv narozeného ve stejném měsíci. Prostě nic neříkající tlachy jako bývají v časopisech.

Od: uska®
Datum: 11.01.16 09:56

Chtěla bych dát inzerát do místních novin, a proto se tedy ptám, jak to zlegalizovat, ješte před jeho podáním.

Jen napíši jak bych postupovala já. Rozhodně před začátkem vaší činnosti bych nic nevyřizovala, udělala si reklamu, říkala bych tomu "průzkum trhu" a vyčkala bych třeba dva měsíce. Kdyby byla zakázka ojedinělá, nic bych nedanila, nevyřizovala, Nazvala bych to "náhodilý příjem". Za dva měsíce byste měla vědět, zda si musíte zřídit živňosťák a nebo ne. Ideální postup to není, ale píši, jak bych to udělala já. Nic jiného mě nenapadá.


doplněno 11.01.16 21:34:

starší, ale zajímavý článek

http://magazinspotrebitele.cz…e-jeste-lze-bez-zl-30-5-2012/

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.01.16 16:15
avatar

No nemusíme řešit magii a zdali je pravda nebo ne a kdo je a kdo není čarodejnice ... ano to co popisujete naplňuje všechny podmínky podnikání (již v mé první odpovědy a i jiné odpovědi ostatních) potřebujete tedy živnostenské oprávnění, jelikož jste zaměstnanec a sama píšete že nečekáte závratný obrat tak by vás to ani nijak nezatížilo - v opačném případě vám hrozí za podnikání "na černo" u živnosti volné pokuta do 500 000Kč / je na vás co je pro vás lepší.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: strakatypes
Datum: 11.01.16 16:38

Budete si asi ťukat na hlavu, ale mě tento dotaz připadá na stejné úrovni-podstatě, jako nedávný prodej z garáže zemědělských a živočišných výdobytků, při zaměstnání.

A jedna rada byla - nabízejte jako prodej ze dvora, prodej známým, sousedům.

Takže by se mohla použít i tato varianta - tedy vypracovávejte horoskopy a rady svým sousedům, známým, kamarádům, příbuzným.

Otázka zněla ,,Chci prodávat domácí výrobky,, a ,,sebod,, tam ke konci radí, když to bude v malém, tak nemusí řešit žádné papíry.

To je jenom moje porovnání a nasměrování /44 odpovědí/, není to rada, protože já bych se nejdříve stavěla pro základní informace u pracovnice na živnostenském úřadě. Víte, ty zákony se neustále mění, tak to, co je na internetu, nemusí již platit. A nikdy nevíte, když dáte inzerát, jestli se Vám na něj neozve cizí člověk a nebude to nějaká volavka z FÚ.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.