Vyplatí se sestře dobrovolné důchod.pojištění

Od: Datum: 09.01.16 22:03 odpovědí: 16 změna: 18.01.16 22:29

Dobrý den,sestra (svobodná,bezdětná,42 let) je na ÚP evidována přes 10 let.Ne že by nechtěla pracovat,ale stalo se jí,že před lety ztratila práci,zaevidovala se na ÚP. Pak utrpěla úraz a přidaly se vážné zdr.obtíže.Ačkoliv skoro nechodí,a má i další potíže,marně opakovaně žádala o invalid.důchod.Je tedy v evidenci ÚP,bez nároku na podporu,dostává jen soc.dávku.Pomáháme jí jako příbuzní.ÚP za ni neplatí důchodové pojištění.Má smysl,aby si platila dobrovolné důch.pojištění? Jaká výše se platí? Přispěli bychom jí na něj.Nebude mít žádný pořádný důchod...Požádá znovu o invalidní,ale je potřeba počítat i s tím,že jí bude znovu zamítnut.Zkusila několik zaměstnání,poctivě se snažila,ale vždy po pár dnech ze zdr.důvodů skončila.Děkuji moc


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.01.16 08:06
avatar

Máte na mysli důchodové připojištění? To asi nedokáži říci, jestli by mělo význam pro vaši sestru. Našetřená částka, ze které by se měsíční dávka, takové přilepšení k důchodu, vypočítávala, by nebyla příliš vysoká a životní úroveň sestry by to téměř neovlivnilo. ;) Já jsem si chtěla zajistit přilepšení k důchodu a tak jsem si začátkem roku 1.995 založila účet u Vojenského penzijního fondu. Když jsem šla do důchodu, vycházelo to tak, že bych měsíčně dostávala nějakých 600 kč. To by mě nezachránilo od bídy. Fakt ne! Takže jsem to vyřešila tak, že když minul potřebný čas, účet jsem ukončila, část peněz jsem přesunula na běžný účet a se zbytkem založila nové šetření. Takto to bylo 3x. ;) Mezi tím fond 3x změnil majitele, výnosy se snižovaly až tak, že skoro nula. Ale jde o státní příspěvek ke každé správně vysoké platbě, pakliže byl dodržen čas trvání účtu. Tedy, když potřebujete účet zrušit dřív, než je na smlouvě, nejsem si jistá, jestli zůstane alespoň částka, kterou plátce našetřil. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 10.01.16 08:24

Asi máte na mysli dobrovolné důchodové pojištění z důvodu, aby sestra měla v budoucnu nárok na starovní důchod. Zda se vám to vyplatí, těžko říci. Nevíme kolik let má sestra odpracováno, počkejte si na odpověďi odborníků.

Ale není vše jak popisujete. Pokud sestra skoro nechodí, tak mi to připadá, že nechce s tímto problémem něco dělat. Nezmiňujete se o jaký důchod žádala. Pokud ihned žádá o ID 3. stupně, tak se nedívim, že byl vždy zamítnut. Proč sestra nemá vyřízenu alespoň průkaz OZZ? Lépe by si hledala práci. Znám i vozíčkáře, co si našli práci.

Dávám odkaz na vyhlášku, zde si můžete najít, na co sestra má nárok. POZOR - diagnózy se nesčítají, musíte najít tu nejzávažnější a pak podle toho žádat o konkrétní stupeň invalidity. Při 1.a 2. stupni sestra musí pracovat a nebo si dobrovolně platit důchodové pojištění.

http://www.naseduchody.cz/cla…ni-duchody-nova-vyhlaska.html

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.01.16 11:04

Samozrejme ze chce s problemem neco delat!Intenzivne se leci,rehabilituje,krome nohou je tam i zavazne vnitrni onemocneni.Posudkova komise sdelila,ze stav je zavazny,ale lecitelny. Prosim NEHODNOTTE SESTRU A VYJADRUJTE SE PROSIM K TEMATU OTAZKY. O jejim stavu totiz nic nevite.Na malem meste,kde zije,i v cele lokalite je vysoka nezamestnanost i zdravych lidi,proto,kdo zazil,je obtizne neco najit.Kdo nezazil,tezko posoudi.Behem evidence na ÚP tento člověk není účasten důchodového pojištění, proto se ptám. Pracovala od svých 16 let,měla i 2,3 zaměstnání,není to žádný lenoch!Dekuji za pochopeni.

Od: uska®
Datum: 10.01.16 11:09

Vážený pane, omouvám se, že jsem vám chtěla pomoci s tím, proč sestra nemá ID. Už se to nestane. Nechápu, proč jste jedovatej.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.16 11:15

Myslím,že je nevhodné,když o jejím problému nic nevíte,vyjadřovat tučným písmem názor,že se svým problémem nechce nic dělat.Kdybyste ji viděla o berlích nebo když jí do vložky celé měsíce po celý den vytékaly výkaly,mluvila byste jinak.Nelze posuzovat takto šmahem situaci druhého člověka,když o něm nic nevíte.Snadno se odsuzuje-to umí od obrazovky počítače každý.zdravím

Datum: 10.01.16 10:34
avatar

Také je otázkou, proč nedostane invalidní důchod. I pro nárok na invalidní důchod je zapotřebí mít určitý počet odpracovaných ( započítaných) roků.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.16 10:38
avatar

Ale asi jen pro někoho. Jsou invalidní důchodci, kteří u nás jezdí v BMW a Mercedesech (nových) a mají invalidní důchod. Co je práce myslím vůbec netuší.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.16 11:12

Posudková komise řekla,že její problém je léčitelný v horizonutu několik let. Co do té doby jí neřekli .když vidím v TV,kolika lidem ID vzali,i když jsou ve vážném stavu,nebo snížili,a to je jen špička ledovce,nedivím se.Vedle toho vedle nás jsou byty pro sociálně slabé,tam nájemníci žádali obec o rozšíření parkoviště u domu,protože nemají svými auty kde parkovat Pak se ničemu nedivím.Pěkný den

Datum: 10.01.16 11:13
avatar

Tak to určitě ne. ID nemá souvislost nad odpracovanou dobou

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.16 14:14
avatar

To tedy má. Posudkář může uznat, že jste plně invalidní (imvalidita 3. stupně), protože nemáte nohy, ruce, půlku hlavy a 3/4 vnitřních orgánů. Ale nárok na výplatu důchodu vznikne pouze při splnění dvou podmínek: uznání invalidity a potřebná doba pojištění.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.01.16 11:32
avatar

To je sázka do loterie.

Těžko odhadnout, jak to bude vypadat v době,

kdy sestra dosáhne důchodového věku.

Dá se odhadnout, že pokud nebude mít splněn příslušný počet let důchodového pojištění, nevznikne jí nárok na starobní důchod. Z tohoto úhlu pohledu by se dobrovolné pojištění vyplatit mohlo.

Jestli správně počítám, měla by Vaše sestra důchodového věku dosáhnout v roce 2040.

Kolik let důchodového pojištění sestra má? (Po roce 2018 bude potřebná doba pojištění 35 let.)

Proč sestře nebyl přiznán ID (má sestra splněnu dobu důchodového pojištění potřebnou pro přiznání ID)?

Od podání přihlášky lze doplatit jeden rok zpětně.

Od 1. ledna 2016 činí pojistné na dobrovolné pojištění 1.891 Kč měsíčně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.16 11:36

Děkuji.Na informace se jí zeptám a napíši.Přeji příjemný den

 

Od: strakatypes
Datum: 10.01.16 11:53

Sociální pojištění na rok 2016 činí 1972 - suma z internetu nebo 1891 Kč ze stránek ČSSZ.

Ale vše si musí sestra ošetřit - přihlásit na ČSSZ dobrovolné pojištění a též požádat o individuelní přístup, protože asi nebude mít vše jednoduché a přehledné. Nebo Vy za ní, ale musíte mít plnou moc.

Na invalidní důchod má nárok, pokud splní určité podmínky a na výplatu peněz, pokud podle věku má potřebný počet odpracovaných /započitatelných let.

Takže pokud nebude mít potřebný počet let, nárok na důchod jí sice přiklepnou, ale na peníze nedosáhne. To se potom řeší, že se potřebný počet měsíců doplatí. Věc je složitá. Měli byste se obrátit na odborníky.

Jak zde již psáno, o invalidní důchod se žádá na nejtěžší diagnozu. To by Vám měl poradit obvodní lékař a poté toto zkonzultovat s každým odborným, jak to vidí. Sestra těch diagnoz má více, tedy předpokládám, že má i více odborných. Já bych asi neváhala se poradit se zdravotní pojišťovnou o revizi stavu u jiných lékařů, nebo ve velkých nemocnicích bývá ombudsman pro pacienty, nebo existují přímo sdružení, které se specializují na právě ty ochoření a mají také své poradce, jak postupovat. Je dobře, že sestra žádá opakovaně a musím se zeptat, jestli vznášela i námitky, jestli se bránila.

Status osoba zdravotně znevýhodněná /OZZ/ - to už měla mít dávno, a potom žádat o první a když se stav horší tak i o ten druhý stupeň. I při ID 1. a 2. se ale musí pracovat, kvůli odvodům na starobní důchod.

Píšete, že její stav je podle posudkových lékařů léčitelný. To je ale dobrá zpráva. Otázka je, proč to odborníkům tak dlouho trvá? Kde je chyba? Nevím odkud jste, nemohla by se sestra dostat do Motola, Na Homolku, do Vojenské nemocnice, do VFN na Praze 2? To jsou špičková zařízení a věřím, že by nějakou naději sestra mohla mít.

Jinak můžete navštívit stránky ,,ČSSZ,, kde najdete plno potřebných informací. Dotazy přímo ohledně důchodů lze vložit i na stránkách pana Maříka na ,,naše důchody,, který má velké odborné znalosti.

Jak píše Ivzez, nejdříve si pokontrolovat počet zaplacených let, a teprve potom žádat o důchod.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.16 12:16

Moc děkuji,sestra je léčena na Homolce a na Malvazinkách,jen to prostě dlouho trvá,probíhá hojení,rehabilitace atd. Děkuji za Vaši obsáhlou odpově´d i lidský přístup,sestře Vaše informace předám. Přeji pěkný víkend a srdečně zdravím.

Datum: 18.01.16 22:29

Dobrý den,ještě jednou Vám srdečně děkuji,od sestry zjišťuji informace.Chci se ještě zeptat,Vy tomu evidentně rozumíte: 1) přinese jí status 0ZZ nějakou praktickou výhodu pro život,má smysl žádat? 2)pokud se jí podaří nastoupit do běžného zaměstnání na HPP,kolik tam musí odpracovat,aby měla nárok na nemocenskou? Předpoládám,že te´d kdyby nastoupila na HPP a např.ještě ve zkušební době onemocněla,nemá nárok na nemocenskou. Je tomu tak? Děkuji Vám.Ptala se na ČSSZ,ale úřednice ji odbyla,zajedu tam ještě já.Děkuji

Datum: 10.01.16 12:14
avatar

Pokud opakovaně žádala o invalidní důchod, ve zaslaném vyrozumnění z OSSZ by měl být důvod proč jí invalidní důchod nebyl přiznám.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.