Dokonaly slovni projev

Od: Datum: 08.01.16 12:09 odpovědí: 4 změna: 08.01.16 13:56

Dobry den,

v pristim tydnu mne ceka jeden slovni projev z nekolika listu, precist ho, to neni problem, ovsem precist ho pred nekolika desitkami lidi uz pro mne problem je.

Poradte, jak cist bez tremy a jeste u toho sebevedome vystoupit.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.01.16 12:14
avatar

No pokud to celé budeš číst z papíru, tak to je v pohodě. Musíš akorát dbát na to, aby jsi se nezadrhával, nečetl to moc rychle, dělal pauzičky za větou apod. občas zvýšit hlas, aby obecenstvo neusnulo a někdy třeba snížit (dle obsahu textu). Horší je kdybyste musel mluvit z patra Hlavně si to na nečisto alespoň dvakrát třikrát přečtete, je to lepší, budete vědět, obsah textu téměř nazpaměť.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: cimrman
Datum: 08.01.16 12:52

To ti nezávidím. Udržet pozornost publika při čtení tří listů (pokud máš písmo např. Arial 10) není nic jednoduchého a obávám se že publikum u toho bude spát. Pokud to zkrátíš na jednu stranu snad pak zvládneš udržet jejich pozornost. Jak se zbavit trémy? Jestli to opravdu chceš jen číst, tak se dívej jen do papíru, občas udělej pauzu a podívej se do publika.

Mluv nahlas a zřetelně, dobře artikuluj, zkoušej si to před zrcadlem. Osobně bych si netroufl na projev delší než jedna stránka. Několikrát si to nahlas přečti a zkus se u toho nezadrhnout a mluvit tak aby tě bylo slyšet a rozumět.

Pokud přeci jen nechceš aby usnuli, vlož do toho projevu humor. To tak aby každý druhá nebo třetí věta byla vtipná. Jinak budou spát.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.01.16 13:17
avatar

trémy se nezbavíte, ale jde ji zkrotit.

1/ Vezměte svůj projev někam do lesa nebo na nějaké opuštěné místo, kde není ani noha a tam jej nahlas několikrát přečtěte. Tuto metodu používal Abraham Lincoln a můžu potvrdit, skutečně funguje.

2/ pozor na školáckou chybu při začátku, kdy někdo skočí za pult a hned začne drmolit, aby nezdržoval. To je chyba.

Nepospíchejte. Pomalu dojděte na podium, postavte se před lidi, srovnejte si papíry, podívejte se na hodinky, pozdravte a teprve potom začněte číst. Po pár větách tréma zmizí a publikum vám nakonec ještě zatleská.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 08.01.16 13:56

Ahoj.

Hlavně si dej pozor na to, aby se ti ty už přečtené listy, co dáš třeba do spodu, nedostaly zase nahoru a zase na řadu a nečetl jsi je znova. Stalo se to jednomu řečníkovi na funuse a pozůstali se nemohli udržet. Radši je odkládej z rukou na půltík. Držím ti palce.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.