Výpověď po rodičovské dovolené

Od: Datum: 07.01.16 07:46 odpovědí: 6 změna: 08.01.16 14:17

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, chtěla bych se vrátit do práce (pracuji jako učitelka na ZŠ, pracovní smlouva na dobu neurčitou), avšak zaměstnavatel mi oznámil, že pro mne nemá již místo. Předpokládám, že mě bude chtít propustit dle § 52 písm. c). Má na toto právo? Pokud ano, mám já právo na odstupné a v jaké výši? Nebo mám ještě jiné možnosti jak postupovat, jak se bránit?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.01.16 08:36
avatar

Výpověď je jednostranný právní krok,

k němuž jedna strana nepotřebuje souhlas druhé strany.

Bránit se dá jenom neplatné výpovědi.

V případě výpovědi nebo dohody o rozvázání pracovního poměru pro nadbytečnost

byste měla nárok na odstupné ve výši průměrného nebo pravděpodobného výdělku.

Pokud by Vám ředitelaka nabízela dohodu, nejste povinna na ni přistoupit.

Nedoporučuji ukončit zaměstnání bez nástupu do práce, pobírala byste minimální podporu v nezaměstnanosti.

Pokud byste chtěla přistoupit na dohodu, nastupte do zaměstnání a dohodu uzavřete až další den.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: libuses
Datum: 07.01.16 20:10

Děkuji za rychlou a pomocnou odpověď. Pokud jsem to správně pochopila, pokud dostanu výpověď, odpracuji ještě dvouměsíční výpovědní lhůtu a pak dostanu ještě tříměsíční odstupné? Narozdíl od dohody, kdy odstupné běží ihned? A ještě mě napadá jedna otázka, pokud přistoupím na dohodu, musí v ní být mimo důvodu uveden i nárok na odstupné ve výši tří měsíců, abych na něj měla též nárok nebo stačí když tam bude uveden pouze důvod odchodu a nárok vzniká automaticky?

Datum: 08.01.16 03:20
avatar

V písemné dohodě musí být uveden důvod ukončení zaměstnání.

Při uzavření dohody z důvodu podle § 52 písm. c) vznikne nárok na odstupné

automaticky, proto není nutné v dohodě uvádět nárok na odstupné.

Nemá-li pro Vás zaměstnavatel práci, a nepřistoupíte-li na dohodu, musel by

Vás zaměstnavatel "nechat na překážkách" a vyplácet Vám náhradu platu.

Ohlídejte si, aby byl v písemné dohodě uveden důvod skončení zaměstnání ► buď slovně ("pro nadbytečnost" nebo "z organizačních důvodů") nebo "podle § 52 písm c)". Dohodu si před podpisem můžete vyžádat k prostudování a zkonzultovat ji s právníkem – specialistou na pracovní právo.

Určitě dohodu neuzavírejte před nástupem do zaměstnání. Pak by se za Vaše poslední zaměstnání považovala náhradní doba (péče o dítě) a měla byste nárok jen na "minimální" podporu (viz obrázek níže).

O dohodě jsem psala, protože se poměrně často setkávám s tím, že zaměstnavatelé maminkám po skončení RD nabízejí rozvázání pracovního poměru dohodou, někdy i s vyšším odstupným. Jenže vyšší odstupné nemusí vždy kompenzovat výpadek ve výši podpory při následné registraci na ÚP...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: libuses
Datum: 08.01.16 08:15

Děkuji. Ještě bych se tedy ráda zeptala, pokud přistoupím na dohodu a odpracuji si jeden den v zaměstnání a druhý den přistoupím na podpis dohody (předpokládejme, že na rodičovské pobírám 7100, čistá mzda u zaměstnavatele je např. 17 000), bude mi úřad práce vyplácet podporu z částky od zaměstnavatele, tedy 17000, i když odpracuji pouze jeden den po návratu z rodičovské? Nebo se výše částky nějak krátí?

A pokud na dohodu nepřistoupím, zaměstnavatel mě ale zaměstná ve výpovědní lhůtě dvou měsíců (tedy "nenechá mě na překážkách") a důvodem bude § 52 písm c, lze se poté domnívat, že takto činí protizákonně, neboť výpověď z organizačních důvodů je podmíněna tím, že k organizační změně musí dojít před podáním výpovědi, a tudíš by byla výpověď neplatná? Jistě by pak bylo nutné jít do soudního sporu.

Datum: 08.01.16 14:17
avatar

K organizační změně mohlo dojít už v době, kdy jste z MD přecházela na RD. Škola za Vás mohla přijmout náhradu, kterou si míní ponechat, nebo mohla místo během RD zrušit.

Organizační důvody/změna se nějakou dobu připravují/e, místo může zaniknout až na konci výpovědní doby. (Ne)platnost výpovědi by bylo nutné posoudit, až byste výpověď dostala.

V případě evidence na ÚP po skončení RD se podpora stanoví z průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí předchozího kalendářního roku – viz tabulka výše.

Rodičovský příspěvek je sociální dávka, kterou nelze použít k výpočtu další dávky.

Nastoupíte-li i jen na jeden den, nebude posledním zaměstnáním péče o dítě, ale zaměstnání. V tom případě by se podpora vypočetla z pravděpodobného výdělku (kolik byste si pravděpodobně vydělala, kdybyste pracovala).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.16 08:59
avatar

Právo na to má odstupné dle ZP 3 platy.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.