Udajny dluh

Od: Datum: 06.01.16 20:30 odpovědí: 8 změna: 06.01.16 23:39

Ma nejaka instituce pravo vymahat udajny dluh, o kterem nic nevite, po vic jak 5 - 10 letech? Neni to uz po tak dlouhe dobe promlcene, i kdyby nejaky nedoplatek skutecne existoval, ale nebyl cele roky oznamen? A jeste penalizovat? Co na to rika zakon? Nemaji narok? Doklady o zaplaceni je dost tezke po tak dlouhe dobe dohledavat.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hio
Datum: 06.01.16 20:37

Každý má právo vymáhat cokoliv. Bez znalosti podrobností vaší věci vám zde nikdo nemůže poradit.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jezevec*
Datum: 06.01.16 20:39

Nebylo-li právo vykonáno v promlčecí lhůtě, promlčí se a dlužník není povinen plnit. Plnil-li však dlužník po uplynutí promlčecí lhůty, nemůže požadovat vrácení toho, co plnil. Promlčují se všechna majetková práva s výjimkou případů stanovených zákonem (například právo vlastnické, právo domáhat se rozdělení společné věci, právo na zřízení nezbytné cesty a či právo na vykoupení reálného břemene).

Jedná-li se o právo vymahatelné u orgánu veřejné moci, je obecná promlčecí doba tříletá a běží od doby, kdy právo mohlo být uplatněno poprvé. Právo může být uplatněno poprvé, pokud se oprávněná osoba dozvěděla o okolnostech rozhodných pro počátek běhu promlčecí lhůty, anebo kdy se o nich dozvědět měla a mohla. Majetkové právo se promlčí nejpozději uplynutím deseti let ode dne, kdy dospělo, ledaže zákon zvlášť stanoví jinou promlčecí lhůtu. V některých zákonem stanovených případech bývá promlčecí doba kratší nebo delší. (například právo požadovat, aby soud určil na základě smlouvy o smlouvě budoucí obsah budoucí smlouvy, se promlčí za jeden rok od posledního dne lhůty, kdy měla být budoucí smlouva uzavřena a oproti tomu jedná-li se o životní pojištění, promlčí se právo na pojistné plnění za deset let). Jestliže v průběhu promlčecí doby věřitel učiní právní úkon k zahájení nebo uplatnění svého práva v soudním řízení a v řízení řádně pokračuje, dochází ke stavění promlčecí lhůty, a promlčecí doba po dobu řízení neběží.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.01.16 20:45
avatar

Váš výklad je sice vyčerpávající *uf* (doslova), ale nešlo by to trochu zjednodušit a upřesnit pro tento konkrétní případ? Myslím, že tohle tazatele moc neuspokojí *nevi*. On totiž o žádném dluhu neví.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.01.16 21:35
avatar

Musel byste konkrétněji napsat o jaký údajný dluh se jedná. Promlčecí doba se může lišit a vámi udané rozpětí roků je také dost zavádějící..Taky bych chtěla vědět, jestli je to otázka všeobecná , nebo zda to je váš problém.Je-li to osobní, určitě bych se snažila dohledat argumenty, kde bych mohla dokázat, že údajný dluh je omyl.


doplněno 06.01.16 21:58:

V dnešní době se nikdo s vámi mazlit nebude a pokud dluh nebude promlčený, tak penále kolikrát dělá více než samotný dluh a stále narůstá. Proto by mělo být vaším prvořadým zájmem ,vyřešit to co nejdříve

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ju®
Datum: 06.01.16 21:45

Je to jednoduché, pokud po vás někdo chce peníze, tak má asi něco v ruce, takže na jeho výzvu nebo předžalobní upomínku, mu oznamte ať vám předloží doklady, že něco dlužíte. No a buď má a předloží a vy zaplatíte - včetně penále a úroku z prodlení, nebo nemá a dá pokoj - nebo nechá vystavit PR vy se odvoláte a dojde k soudu a pokud bude mít důkazy o vzniklém dluhu a soud vás odsoudí - zaplatíte vše včetně nákladů soudního řízení.

Na vaše další otázky bych napsal jen jedno - jste si jist, že jste ve správné době a správné zemi?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.01.16 22:59

nick. kdo je věřitel? Většinou je promlčecí doba 3 roky. Může být i 4 či 10. Když si nebudete vědět rady, spojte se se mnou vnitřní poštou

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nick®
Datum: 06.01.16 23:20

Nejde o muj osobni problem - byvaly kolega se mi sveril a nechci zachazet do podrobnosti, ale je prekvapujici ta neko!ikaleta prodleva vymahani nejakeho dluhu bez predchoziho upozorneni o nutnosti doplatku. Chtel jsem se dozvedet, jestli plati nejaka zakonna promlceci doba pri neuplatneni naroku. Clovek nikdy nevi, co ho ceká

Datum: 06.01.16 23:39

http://www.podnikatel.cz/clan…se-u-ruznych-pohledavek-lisi/

tady to je hezky vysvětleno.


doplněno 06.01.16 23:42:

Dá-li věřitel pohledávku k soudu, tak pak běží 10ti letá promlčecí lhůta. V té době však může pohledávku předat na exekuční vymáhání a tam už není žádná lhůta.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.